Fotoğrafçı Tunç Süerdaş’ın ‘Asya’nın Ardından’ sergisi bu hafta sonu açılıyor

Hindistan, Nepal, Kamboçya ve Endonezya’yı uzun yıllardır gezen fotoğrafçı Tunç Süerdaş, bu dört ülkede yakaladığı büyülü anları sanatseverlerle buluşturuyor. Bölgenin eşsiz doğasından, insanların renkli hayatlarına uzanan fotoğraflarla bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayan 'Asya'nın Ardından' sergisi, 21 Ekim Cumartesi günü açılış yapacak. 

Fotoğrafçı Tunç Süerdaş’ın ‘Asya’nın Ardından’ sergisi bu hafta sonu açılıyor

t5İstanbul'un Anadolu yakasında, tarihi bir köşk olan Bakraç Sanat Galerisi'nde gerçekleşecek olan sergi, Asya'da insanların yaşayış şekillerini anlatan belgesel fotoğraflardan, el değmemiş doğa manzaralarına, bizlere geniş bir görsel yelpaze sunuyor.

t1Sergilenecek fotoğraflar, Bali’de kurulan sabah pazarından, Kamboçya'nın balta girmemiş ormanlarına, Katmandu'nun labirentvari sokaklarından, Hindistan’da Ganj Nehri'nin kıyısına uzanan genişçe bir coğrafyadan seçilmiş.

t2Son yedi sene içinde Asya'nın farklı ülkelerini dolaşıp fotoğraflar çeken Süerdaş, çocukluğundan beri tek hayalinin dünyanın her bir köşesini görmek olduğunu söylüyor. Bu zamana kadar yaptığı tüm yolculuklar arasında ise en etkilendiği ülke açık ara Hindistan olmuş. İyiyle kötünün, doğruyla yanlışın, ve daha bir çok dualitenin, Hindistan'ı gördükten sonra kafasında yer değiştirdiğini anlatan fotoğrafçı, “Hindistan dünyadaki her gerçekliği kapsayan dev bir havuz gibi” diye ekliyor.

t4Batan güneşi selamlayan Hindular’dan doğaya saygıyı, kendi başına oturan sessiz bir maymundan dinginliği, yaşlı bir filin gözlerinden esaretin bedelini, Ubud'un sabah pazarındaki insanlardan güler yüzlü uyanmayı, sokaklarda kafalarına göre gezen hayvanlardan özgürlüğü ve delicesine yağan Muson yağmurlarına rağmen normal bir şekilde yaşamaya devam eden insanlardan da yaşama azmini öğrenmiş fotoğrafçı. Bu aldığı dersleri de, sergilediği fotoğraflarla bizlere görsel olarak sunuyor.

t6“Asya'nın Ardından” fotoğraf sergisi, senelerce gidip gelmeli, uzun süren bir yolculuğun ardından hatırlanmak istenenlerin kısa bir listesi gibi.

Bakraç Sanat Galerisi’nde 21 Ekim Cumartesi günü açılacak olan sergi, 10 Kasım tarihine kadar 3 hafta boyunca ziyaretçilere açık olacak.

Bakraç Sanat Galerisi: Sinan Ercan Cad. No: 38 Öztor Sitesi, Kozyatağı/İstanbul

Fotoğrafçı: Tunç Süerdaş

 

Yıldızlı gece fotoğrafı nasıl çekilir? İlginizi Çekebilir Yıldızlı gece fotoğrafı nasıl çekilir?

 

Loading...