Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uygarlıkların buluştuğu Afyon’un gezilecek tarihi ve turistik yerleri…
Uygarlıkların buluştuğu Afyon’un gezilecek tarihi ve turistik yerleri…
Afyonkarahisar, Türk milletinin bağımsızlık savaşının en önemli adımı olan Büyük Taarruz'un, 26 Ağustos 1922 tarihinde Başkomutan Mustafa Kemal tarafından başlatıldığı, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan, çeşitli medeniyetlerin buluştuğu, doğal güzellikleriyle görülmesi gereken şehirlerimizdendir. Afyon'da gezilecek yerler nerelerdir? Afyon'un tarihi ve turistik yerleri ve daha birçok bilgiyi sizler için derledik...
Seyahat 27 Mart 2018 - 12:49

Afyonkarahisar, 17 ilçesiyle Ege Bölgesi sınırları içinde yer alan, arkeolojik kalıntılarıyla, milyonlarca yılda oluşmuş mağaralarıyla, termal zenginlik ve tabiat güzellikleriyle, turizm potansiyeli oldukça fazla olan bir şehidir. Afyon’a yolunuz düşerse gezmeniz ve görmeniz gereken yerler nerelerdir? İşte size o yerleden birkaçı…

AFYON KALESİ

Volkanik bir kaya kütlesi olan ve 226 m yükseklikteki kale, M.Ö.1350 yıllarında Hitit İmparatoru II.Murşil zamanında, Arzava seferinde müstahkem mevkii olarak kullanılmış ve Hapanuva adını almıştır. Bizans ve Selçuklular zamanında da önemli çarpışmalara sahne olmuştur. Kale zirvesinde Frigler dönemine ait Ana Tanrıça Kybele'ye adanmış birçok tapınma yerleri ile 4 adet büyük sarnıç bulunmaktadır. Surları Seçuklu Sultanı Alâaddin Keykubat zamanında 1235 yılında onarılmış, kaleye küçük bir mescit ile yanına saray yaptırılmıştır. 1573'te Osmanlı Sultanı II.Selim'in emri ile burçları, sarnıçları ve kulesi tekrar onarılmıştır.

AFYON ULU CAMİ

Afyonkarahisar'ın en büyük camilerinden birisi olan Ulu Cami, Anadolu Selçukluları devrinde(1272-1277) yıllarında Sahipata Nusrediddün Hasan tarafından yaptırılmıştır. Kendi adı ile anılan mahallede kârgir kalın duvarlar üzerine toprak damlı iken bugün, bakır ile örtülmüş olan çatı beş sırada sekizerden kırk ahşap sütun üzerine oturtulmuştur. Selçuklu tarzı oymalı, iki kanatlı minber kapısı üzerindeki kitabede sureler ile ilk yapım tarihini belirten yazı vardır. Mimarı Emir Hacı Bey'dir. Cami, Selçuklu döneminin eşsiz örneklerinden biridir.

Frig Vadisi

Frig Vadisi

FRİG VADİSİ-AYAZİN ÖREN YERİ

Ayazin köyünün, Frigler döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Roma ve Bizans dönemlerine ait aile ve tek kişilik kaya mezar odaları, Bizans dönemine ait kiliseler ve kaya yerleşimleri, Aslanlı mezar odaları, sütunlu mezar odaları ile kayaya dış ve iç mimarî olarak oyulmuş kilisesi gibi sanat şaheseri eserler bulunmaktadır. Ayrıca kaya kütlesinin oyularak yerleşime dönüştürüldüğü Avdalaz Kalesi vardır.

KOCATEPE ANITI

Anadolu'nun ve Türk Ulusu'nun kurtuluşunu sağlayan Büyük Taarruz'un 26 Ağustos 1922 tarihinde Başkomutan Mustafa Kemal tarafından başlatıldığı, sevk ve idare edildiği yerdir. Afyon ve Sincanlı ovalarına hakim bir tepedir. Afyonkarahisar'ın merkez ilçesine bağlı Büyük Kalecik kasabası sınırları içinde ve 1.874 rakımlı bir tepedir. Kocatepe'ye, 1953 yılında kesme taştan anıt yapılmış ve üzerine çiçek kabartmalı mermer yazıt konulmuştur. 1993 yılında da Atatürk Anıtı ve çevre düzenlemesi yapılarak ziyarete açılmıştır. 4 ton ağırlığındaki Kocatepe Anıtı bronzdan yapılmış olup kaidesi ile beraber 7.5 metre yüksekliğindedir.

Afyon genel görünüm

Afyon genel görünüm

UTKU (ZAFER) ANITI

Afyonkarahisar’da, kentin Yunan işgalinden kurtarılışı ve Büyük Taaruz anısına dikilen zafer anıtıdır. Ünlü heykeltraş Heinrich Krippel tarafından yapılmış ve 24 Mart 1936 günü İsmet İnönü tarafından açılmıştır. Anıtın kaidesi büyükçe ve kübik bir kayaçtan oluşmaktadır. Kaidenin üstünde, tunçtan yapılmış çıplak iki erkek heykeli vardır. Bu heykellerden ayakta olan, düşmanı ayakları altına almış Türk’ü; ayaklar altında yatan ise Türkiye’yi işgal eden düşmanları simgelemektedir. Ayaktaki heykel gerek yüzünün benzerliği, gerekse simgelediği rol ile Mustafa Kemal Atatürk’e benzetilmiştir.

GÖYNÜŞ VADİSİ KAYA MEZARLARI

Afyonkarahisar’ın İhsaniye İlçesi Kayıhan beldesindedir. Frig dönemine ait yerleşimin olduğu Frig Vadisinde yaklaşık 10 metre yükseklikte dik kayalar vardır. Bu kayaların cephelerinde kare görünümlü küçük kapı boşlukları bulunur. Bu kapılardan içeri girildiğinde odalarla karşılaşılmaktadır. Bu odalar frig dönemine ait kaya mezar odalarıdır. Vadi içinde kale, Aslantaş, Yılantaş, Kübele açık hava tapınağı olan Maltaş ile Maltaş ve Kumcaboğaz bulunmaktadır.

YEDİKAPILAR MANASTIRI

Bolvadin ilçesi, Kemerkaya kasabası, Yedikapılar mevkiinde bulunan tüf sarp kayalık yüzeye oyulmuş, birbirine bitişik tonoz tavanlı lkilise ve odalardan oluşan, 8.-10.yüzyıllar arasında yapılmış manastır yapısıdır.

Son güncelleme: 12:52 - 27.03.2018