Termik santral için zeytinlikleri yerle bir ettiler

Amasra'da Hattat Holding'in yapacağı kömürlü termik santral için daha önce taşınacağı söylenen zeytin ağaçları kesilmesine halk tepki gösterdi. Yurttaşlar, "Burası 50 senelik. Ben çocuktum zeytinleri ilk topladığım zaman. Bunlar buradan çıkarılıp İzmir'e götürülecekti. Niye götürülmedi de kesiliyor?" dedi. 

Termik santral için zeytinlikleri yerle bir ettiler

Hattat Holding; yapmak istediği termik santralin önünde engel gördüğü 7 dekarlık arazide bulunan 50'li yaşlardaki 139 adet zeytin ağacını, yöre halkının tüm itirazlarına rağmen, “bu ağaçları daha verimli olacakları yere taşıyacağız” dedi, ardından da ağaçları kesti.

Bartın Platformu, bir açıklama yaparak, “Zeytin ağaçlarının izinsiz katledilmesine göz yuman sorumlular hesap vermeli” dedi. 3573 sayılı kanunu hatırlatan platform, “Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılandırılması Hakkındaki Kanun’a göre zeytinlik sahalarına 3 km. yakınında değil termik santral, herhangi bir bacası tüten sanayi tesisi yapılamıyor. Katledilen bu zeytin ağaçları Hattat Holding'in kurmak istediği termik santrale sadece birkaç yüz metre mesafedeydi. Gömü Köyü’nden bir şahısa ait olan bu arazi köy muhtarı tarafından zeytinlik olarak tescil edilmek istenmişti. Fakat köy muhtarı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından üç ay kadar oyalandıktan sonra, başvurudan sonra çıkarılan (03.11.2017 tarihli) bir bakanlık talimatına dayandırılarak bu tescil için dekarda en az 28 zeytin ağacı bulunması gerektiği, bu arazide ise dekarda 22 zeytin ağacı olduğu gerekçe gösterilerek bu arazi zeytinlik olarak tescil edilmemişti. Bu gelişmeden sonra Hattat Holding arazi sahibine gerçek değerinin oldukça üzerinde para teklif ederek bu sahayı satın aldı ve bir hafta içinde zeytin ağaçlarını yok etti” dedi.

amasra

‘BİZİ ÇIKARDILAR, AĞAÇLARI YERLE BİR ETTİLER’

Açıklamada şirket yetkililerinin gerekli izni aldıklarını söyledikleri, ancak yanlarında herhangi bir ziraat mühendisini gösteremedikleri belirtilerek, “O gün bu yapılan işlemin usulsüz olduğunu söyleyerek, durdurulmasını istemiştik. Hatta söküm işlemi başlamadan Amasra Kaymakamlığı'na yapılan çalışmanın usulsüz olduğu gerekçesiyle durdurulması isteğiyle bir dilekçe vermiştik. Kaymakamlık bu dilekçeyi Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne sevk ederek yapılan bu usulsüz işleme seyirci kaldı. Daha sonra bulunduğumuz arazinin Hattat'ın özel arazisi olduğu gerekçesiyle jandarma tarafından sahadan çıkarılmamız istendi. Biz sahadan ayrılır ayrılmaz sahaya kato sokularak bütün zeytin ağaçları yerle bir edildi” denildi.

 

‘YETKİLİLER USULSÜZLÜĞÜ TESPİT ETTİ’

Yaşanılanların ardından 25 Aralık’ta Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin alana geldiği, yapılan kesme, budama, sökme ve taşıma işleminin usulüne uygun olarak yapılmadığını tespit ettikleri anlatılarak, “Bizim uyarılarımızı dinlemeyen, hatta bizleri devletin güvenlik güçleriyle karşı karşıya getiren devlet yetkilileri bizlerle ve temsil ettikleri makamla dalga mı geçmektedirler? Böyle bir katliama nasıl göz yumabilmişlerdir? Bu katliamın para cezasıyla geçiştirileceği öngörüsüyle termikçi şirketle birlikte işbirliği içinde mi olunmuştur? Bu sorularımızın ilgililer tarafından kısa süre içinde yanıtlanması gerekmektedir” açıklaması yapıldı.

amasra2
‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’

“Hattat Holding'in termik santralin önünde engel olarak görülen 139 zeytin ağacını katletmek için başvurduğu bu usulsüz yöntemler, termik santral inşa ve işletme sürecinde gerçekleştireceği diğer usulsüzlüklerin göstergesidir” ifadeleri kullanılan açıklama şöyle devam etti: “Bizler Bartın ve Amasra halkı olarak; termik santral aleyhine açmış olduğumuz ÇED iptal, Çevre Düzeni Plan Değişikliği iptal ve lisans iptal davalarının lehimize sonuçlanacağına inanıyoruz. Bütün usulsüzlüklere, algı oluşturma çabalarına, karalama propagandalarına rağmen mücadelemiz Amasra'yı termik santral belasından kurtarana kadar devam edecektir. Halkımızdan beklentimiz yaşadığı yere sahip çıkmaya şimdiye kadar yaptığı gibi devam etmesidir.
Bartın Platformu’nun suçladığı Hattat Holding, suçlamaları reddederek iddiaları yalanladı. İşte holdingin basın açıklaması 

Sayın basın mensubu

Son günlerde bazı basın yayın organlarında şirketimizle ilgili yer alan haberler gerçekleri yansıtmamaktadır. Yapılan haberlerde şirketimizin doğa katliamı yaptığı ve usul dışı işlemler gerçekleştirdiği iddia edilmektedir. Bu tarz haber yapan yayın kuruluşları şirketimizden konu hakkında herhangi bir bilgi ve belge talebi olmadan sadece gündem yaratmak amacı ile taraflı haberler yapmıştır.
Şirketimiz hiçbir zaman kanun dışı ve usul dışı hiçbir faaliyette bulunmamıştır.

SÖKÜLEN AĞAÇLAR İZMİR’E GÖNDERİLDİ

Bartın bölgesi ve civarında daha önce zeytincilik tarımı yapılmayacağına ilişkin hazırlanmış raporlar var. 2000’li yıllarda zeytinciliğin teşvik edilmesine çalışılmış. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda buradaki iklim koşullarının zeytincilik için uygun olmadığı tespit edilmiş. Bilimsel veriler değerlendirildiğinde bu gerçek ortaya çıkmış. Şirketimize ait arazide Zeytin ağaçları ile ilgili incelemeler yapılmış. Ağaçların çoğunun aşırı yağış ve rüzgâr gibi hava şartlarından olumsuz etkilendiği ve mahsul vermediği görülmüştür.
Şirketimiz İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsüne müracaat ederek bu ağaçların zayi olmaması için daha verimli bir iklim koşulunun olduğu bölgeye taşınıp, verim sağlanıp sağlanamayacağı soruldu. Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden şirketimize gelen cevabi yazıda ağaçların kurumlarına ulaştırılması durumunda kabul edilerek bölgede tekrar dikileceğini ve ağaçların uygun ortamda hayat bulacağını belirtmiştir.
Zeytin ağaçlarının kökünü koruyup toprağını da muhafaza ederek ulaştırmanız gerekiyordu. Bizde söküm yaparken köke zarar vermeden toprağı ile çıkarttık ve kökleri keten bezlerle sararak İzmir’e gönderdik. İzmir'e gönderilen ağaçların orada uygun bir şekilde yetişeceği ve meyve veril hale geleceği düşünülmektedir. Bazı ağaçlar budama esnasında içten çürümüş olduğunu görüldü. O ağaçların taşımaya uygun olmadığını Ziraat Mühendisleri tarafından belirtildi ve taşımış olsak bile yaşamayacağını belirtildi. Söz konusu arazide 80’e yakın ağaç vardı İçlerinden taşımaya uygun olanlar tamamı uygun koşullarda taşınmıştır.
Hattat Holding olarak Ziraat Mühendisleri kontrolünde budama ve söküm işlemi yapılarak İzmir'e nakledilmiştir. Şirketimiz hiçbir zaman doğaya, çevreye ve insan yaşamını olumsuz etkileyecek hiçbir faaliyette bulunmamış ve bulunmayacaktır.
Bahsi geçen faaliyetler ile ilgili resmi evrakların görüntülerini resimleri inceleyebilirsiniz.

Saygılarımızla

Erdoğan açıkladı: Tunus'tan zeytinyağı ithal edeceğiz İlginizi Çekebilir Erdoğan açıkladı: Tunus'tan zeytinyağı ithal edeceğiz