Adana’nın Yüreğir ilçesinde amansız bir yarış sonrasında belediye başkanlığı seçimini kazanan ve makam koltuğuna oturur oturmaz çalışmalara başlayan Ali Demirçalı, gündeme getirdiğimiz Kültür Merkezi Parkı’ndaki Atatürk heykeli meselesine açıklık getirdi.

“Sökülen heykel neredeyse bulunsun. Bakımı yapılsın, gerekirse daha büyüğü hazırlansın ve yerine dikilsin” diye talimat veren Başkan Ali Demirçalı, Yüreğir halkının gönlünü bir kez daha fethetti.

Bu köşenin takipçileri bilirler. AKP’li Mahmut Çelikcan’ın belediye başkanlığı döneminde Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezi önündeki parkta bulunan Atatürk Heykeli, anlamsız bir şekilde yerinden sökülmüş ve çöpe atılmıştı. Bu konuyu haberleştirmemiz üzerine ortalık karışmış, Çelikcan o tarihlerde yaptığı açıklamada, heykelin Atatürk’e benzemediği için söküldüğünü yerine yenisinin konulacağını ifade etmişti ama başkanlık ömrü yetmedi bunu yapmaya. Yerine gelen Fatih Kocaispir de, Atatürk Heykeli yerine büst konulmasını sağlamıştı. 


31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde başkanlığı kazanan Ali Demirçalı’dan bu konuda destek istedik ve Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezi Parkı’ndaki Atatürk büstünün yerine heykelinin dikilmesini istedik. Yazımız yayınlandıktan sonra Başkan Demirçalı’yı makamında ziyaret ettim.

Adana’daki Elazığlılar Derneği yönetimi de o gün ziyarete gelmişti. Başkan Ali Demirçalı hemşerilerini makamında ağırlamış koyu bir sohbet başlamıştı. İçerisi çok kalabalıktı. Gelen konuk sayısı fazla olunca koltuklara ek olarak sandalye konulmuştu. İşlerim dolayısı ile biraz gecikmeli katılabildim bu ziyarete.

Başkan Demirçalı beni kapıda görür görmez ayağa kalkarak yanıma geldi, “Mehmet Bey hoş geldiniz. Lütfen sizi yanıbaşıma almak istiyorum” dedi. Bu ilgi karşısında hem mutlu olmuş hem de bir basın mensubu olarak gururlanmıştım. Genel sohbet sırasında Başkan Ali Demirçalı ilk olarak köşemizde yayınlanan Atatürk Heykeli konusuna açıklık getirdi ve “Mehmet Bey, yazınızı okudum ve derhal o heykelin bulunması talimatını verdim. Arkadaşlarım inceleyecekler. Eğer sorun yoksa aynı heykeli bakımını yapıp yerine yerleştireceğiz, değilse daha iyisini ve büyüğünü yapıp kaidesine koyacağız. Atatürk bizim vazgeçilmezimizdir. Onun ilkeleri ışığında yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Başkan Ali Demirçalı sözlerine şöyle devam etti:

-Ben çiçeği burnunda bir belediye başkanıyım. Daha önümü göremeden SGK’nın haciz şoku ile sarsıldık. SGK yetkilileri, yıllardır ödenmeyen primler nedeniyle belediyenin 170 milyon liraya yakın borcu bulunduğunu, zamanında ödeme yapılmadığı için haciz işlemi başlatacaklarını bildirdi.

-Devlette devamlılık esastır. Elbette borç varsa ödenecektir. Ancak yıllardır bekleyen borç bugün mü tahsil edileceği tuttu. Yerimize oturalım, önümüzü görelim, sonra borçlarımızı takvime bağlayıp ödemeye başlayayım. Ben iş adamıyım. Hem iş yapar, hem borç öderim. Devletin dört bir koldan tahsil atağına geçmesini siyasi olarak değerlendiriyoruz.

-Ama bunlar bizi yıldırmaz. Hem Yüreğir halkına verdiğimiz her sözü yetire getirecek, hem biriken milyonlarca lira borcu ödeyecek hem de kazanan bir belediye olacağız.

Başkan Ali Demirçalı’nın önünde zorlu bir süreç var. Yüreğir halkı kendisine inanıyor, kendisi de üstlendiği görevin sorumluluğunun bilincinde. İnanıyorum ki Ali Demirçalı bu sorunların üstesinden gelir ve Yüreğir’de her şey güzel olur.