Beşiktaş’taki Etiler Polis Okulu arazisinde süren tartışmalı projede yeni bir gelişme yaşandı. 36 katlı 3 gökdelenden oluşan Boğaz manzaralı lüks rezidans projesindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hisseleri,  2021 yılının sonunda projenin ortaklarından Yapı ve Yapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne 2 milyar 80 milyon lira karşılığında devredilmişti.

6 Aralık 2021 tarihinde söz konusu parselin mülkiyeti Yapı ve Yapı İnşaat A.Ş’ye geçti.

Şirket, malik ve müteahhit değişikliği nedeniyle İBB’ye başvurarak yeniden yapı ruhsatı düzenlenmesi talebinde bulundu.

Şirkete yeni ruhsat verilmediği gibi 2018 tarihli ruhsatların da iptal edildiği ortaya çıktı.

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ'NE BİLDİRİLDİ: İNŞAATA İZİN VERMEYİN

İBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, imar planları yargı tarafından iptal edilen, mülkiyeti artık İBB’ye ait olmayan ve fenni mensullerin (projenin ruhsata ve planlara uygun inşa edilmesini denetleyen görevliler) istifa etmesi nedeniyle hükümsüz kalan 27 Temmuz 2018 tarihli iksa ruhsatı ile 1 Kasım 2018 tarihli yapı ruhsatlarını, başkanlık oluru ile 15 Ağustos 2022 tarihinde iptal etti.

Arazide 15 Ağustos günü inceleme de yapıldı.

İncelemede kısmi iksa imalatı, hafriyat, temel ve bodrum kat seviyesinde inşai faaliyetlerin devam ettiği tespit edilerek “Arazi çalışması tespit formu” düzenlendi.

İptal kararı ve arazi tespit formu İBB tarafından 19 Ağustos’ta Beşiktaş Belediyesi’ni iletilerek can ve mal güvenliğine ilişkin tedbirlerin alınması bunun dışında inşai faaliyete izin verilmemesi istendi.

Yazıda “İmar Kanunu’na istinaden ruhsatsız duruma düşen yapı hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılarak sonucundan başkanlığımıza bilgi verilmesini rica ederim” denildi.

NE OLMUŞTU?

Etiler Polis Okulu, arazinin riskli alan ilan edilmesinin ardından 2014 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kapatılmıştı.

Arazi de İçişleri Bakanlığı'yla yapılan protokolle İBB'ye devredilmişti.

Bedeli yaklaşık 430 milyon TL olarak belirlenen arazinin imar planı değiştirilerek ticaret ve hizmet alanı ilan edilmiş ve arazi üzerinde 100 bin metrekarelik inşaat hakkı sağlanmıştı.

Arazi 2018 yılında tartışmalar arasında İBB tarafından satışa çıkarılmıştı. Arazi 1 milyar 388 milyon 520 bin TL'ye İBB şirketlerinden KİPTAŞ'ın olmuştu.

İhalenin düzenlendiği gün CHP'liler İBB önünde protesto gösterisi yapmış satışa karşı çıkmıştı. KİPTAŞ da aynı yıl arazi için davet usulü ile ihale düzenlemişti.

İhaleyi, Yapı ve Yapı San. Tic. A.Ş. + ASTAŞ Gayrimenkul Yatırım A.Ş. kazanmıştı.  Arazi için hazırlanan imar planları 2019 yılında iptal edildi ve 2021 yılında Danıştay iptal kararını kesinleştirdi.

İBB yönetimi 2021 yılının ekim ayında arazideki hisselerini ihaleyi kazanan şirkete devretmesi tartışma yaratmıştı.

Şu an arazinin sahibi olan Yapı&Yapı şirketi Atatürk Havalimanına yapılacak olan “Millet Bahçesi” projesinin ihalesini de alan firma. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Atatürk Havalimanı’nın pistlerinin yıkım işini yapan firmasının sahibi için “özel ilgi göstereceğiz” demişti.

[old_news_related_template title="Etiler'deki kaçak inşaat yargıya taşınıyor" desc="İstanbul Beşiktaş’taki Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisi üzerinde geliştirilen lüks projede imar planları Danıştay tarafından iptal edilmesine rağmen başlatılan inşaat tam gaz devam ediyor. Mimarlar Odası,  ‘hukuksuz ve kaçak' inşaatı durdurmayan Beşiktaş Belediyesi, İBB ve bakanlık yetkilileri hakkında suç duyurusuna hazırlanıyor." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/08/23/iecrop/kk_16_9_1661247312.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/emlak/etilerdeki-kacak-insaat-yargiya-tasiniyor-7323862/"]

[old_news_related_template title="İmar planı iptal edilen Etiler Polis Yüksekokulu arazisinde inşaat devam ediyor!" desc="İstanbul’un en değerli ve en tartışmalı parsellerinden Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisinde yükselecek projede, imar planları iptal edilmişti. Mimarlar Odası, Haziran ayının başında bir açıklama yaparak inşaatın kaçak olduğunu ve durdurulması gerektiğini duyurmuştu. Halihazırda plansız olan sahada inşaat çalışmaları son sürat devam ederken Beşiktaş Belediyesi'nin konuyla ilgili adım atmaması dikkat çekti." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/07/28/iecrop/whatsapp-image-2022-07-28-at-15.29.34-3_16_9_1659015290.jpeg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/emlak/imar-plani-iptal-edilen-etiler-polis-yuksekokulu-arazisinde-insaat-devam-ediyor-7275599/"]

[old_news_related_template title="Etiler Polis Okulu arazisinin planları iptal" desc="İstanbul Beşiktaş’taki eski Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisine otel, AVM ve rezidans yapımının önünü açan imar planları iptal edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı planlar, mahkeme tarafından kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına aykırı bulundu." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2019/11/22/iecrop/plan_16_9_1574428576.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/etiler-polis-okulu-arazisinin-planlari-iptal-5467179/"]