Son zamanlarda en çok “erken seçim olacak mı” sorusunu duyuyorum.

Kasım 2022’de, yani normal vaktinden 8 ay önce seçim bekleyenler de var ama ben Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidarın imkanlarını son gününe dek kullanacağı, seçimleri zamanında yapacağı kanaatindeyim.

O nedenle “erken seçim olacak mı” sorusundan çok, “yapılacak ilk seçimler nasıl sonuçlanır” sorusunu daha fazla önemsiyorum.

Önümüzde şöyle bir tablo var:

Ülkenin genel ekonomik tablosu nedeniyle iktidarın kan kaybı sürüyor.

Ancak, AK Parti açısından başka bir kayıp alanı daha var.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kitlesel kayıplar yaşayabilir. Mevcut politikaları sürdürürse büyük kentlerdeki Kürtlerin oyunu da kaybedebilir.

Ekonomi, işsizlik gibi faktörlerin neden olduğu kayba Kürt seçmenlerin kaybı eklendiğinde de AK Parti, kurulduğundan bu yana en düşük oy alabilir.

Ankara’da çoğu AK Parti’de uzun süre görev almış, AK Partili başbakanlara danışmanlık yapmış, siyasetçi, akademisyen ve kamuoyu araştırmacılarından oluşan bir grup var. Düzenli olarak araştırmalar yapıyor, sonuçları sadece aboneleriyle paylaşıyorlar.

Temmuz sonu paylaştıkları raporu görme fırsatı buldum.

AK Parti’nin oylarındaki ciddi erimeyi onlar da tespit etmişler ve analizlerinde AK Parti oylarının 2002 öncesine düştüğüne dikkat çekmişler. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın popülaritesi de AK Parti’nin üstünde olmakla birlikte, ciddi düşüşe geçmiş.

★★★

Peki gelecek iki yılda AK Parti ve Erdoğan bu tabloyu değiştirebilir mi?

Bunun için iki ciddi gelişme yaşanması şart.1- Ekonomide durumun düzelmesi, işsizlik, hayat pahalılığı gibi alanlarda olumlu mesafe kat edilmesi:

Bu şartın gerçekleşmesi, hukuk devleti, şeffaflık gibi konularda karnemiz bu haldeyken ve iktidar bütün yabancı ülkeleri düşman ilan etmişken zor.

Zira ülkenin ciddi kaynağa ihtiyacı var ve bu kaynak doğrudan yabancı yatırımcı, ihracat geliri, turizm geliri olmalı.

İktidarın yaptığı gibi para basıp bankalar üzerinden borç olarak insanlara dağıtmak, kısa vadede kaynak/çözüm gibi görünse de ülke ekonomisi açısından gelecekte onarılmaz yaralar açabilir ve seçim öncesinde daha vahim tabloları tetikleyebilir.

2- Kürt seçmenle yeniden barışmak:

Bu şartın gerçekleşmesi ise AK Parti’nin ciddi bir politika değişikliğine gitmesine bağlı. Zira artık “Bölgede sadece iki parti var: AK Parti ve HDP” teorisi geçerliliğini yitirmiş vaziyette. Ali Babacan’ın DEVA’sı, Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi, AK Parti’nin oy aldığı muhafazakar sağ Kürt seçmeni kendisine çekmeye devam edilyor.

Geçenlerde sohbet etme şansı bulduğum bir AK Parti yöneticisi, “Sayın Cumhurbaşkanımız son virajda Kürt seçmenin gönlünü almasını bilir” yorumunu yaptı. Ancak son virajda yapılacak bir politika değişikliğinin karşılık bulacağı konusunda benim şüphelerim var.

★★★

İkinci önemli soru da şu: “İktidar kan kaybediyor ama bu muhalefetin hanesine yazılıyor mu?”

Muhalefetle ilgili bu sorunun yanıtına da biraz önce aktardığım iki şart açısından bakmak lazım:

Ekonomik koşulların, iktidarın aleyhine muhalefetin lehine sonuçlar doğuracağı kesin. Bu gerekçeyle iktidardan giden oylar muhalefete yazılacaktır.

Ancak Kürt seçmen konusunda aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Çünkü, muhalefet partileri de iktidarın olumsuz propagandasından çekinip, HDP konusunda ikircikli bir siyaset izliyor. Meramımı anlatmak için sizinle iki fotoğraf paylaşacağım:

İkisi de yaklaşık yedi ay önce CHP’de çekildi. CHP’yi hem HDP heyeti, hem BBP heyeti ziyaret etmişti. HDP Eş Başkanı Mithat Sancar, CHP’de kendi heyetiyle birlikte açıklama yapmak zorunda kaldı. Çünkü muhatapları (Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları) basın toplantısında kendileriyle aynı kareye girmek istemedi. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise Kılıçdaroğlu ile yan yana basın toplantısı yaptı, yapmakla yetinmedi CHP’yi de yerden yere vurdu.

300 bin seçmeni olan bir partiye gösterilen bu özen, 7 milyona yakın seçmeni olan HDP’ye gösterilmeyince, Sancar parti içinden çok ağır eleştiriler aldı. HDP’liler hâlâ bu fotoğrafları konuşuyor.

Genel seçimlerde herkes kendisine çalışacağı ve baraj yüzde 7’ye düşeceği için bu durum muhalefete sorun yaratmayabilir.

Ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet adayının kazanması için HDP seçmeninin tavrı anahtar rol oynayacak.

Sizce CHP’deki bu iki fotoğraf ortada dururken, İYİ Parti’nin HDP konusundaki olumsuz tavrı sürerken HDP seçmeni Cumhurbaşkanlığı seçiminde “el mahkum” diye muhalefet adayına oy verir mi?

Kim bilir Erdoğan, Kürt seçmenin gönlünü alarak girmek istediği yarışta belki de en çok bu iki fotoğrafa güveniyordur!