İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Başbakan (Boris Johnson) geçen hafta Avam Kamarası’nda yaptığı ve Rusya’yla daha iyi ilişkilerin mümkün olduğunu açıkça belirttiği açıklamanın ardından, dışişleri ve savunma bakanlarına, önümüzdeki günlerde, mevkidaşlarıyla görüşmek için Moskova’ya gitme talimatını verdi. Onlara, Devlet Başkanı Putin hükümetiyle ilişkileri iyileştirme ve gerilimin azalmasına yardımcı olma görevi verildi” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Johnson’un, son haftalarda partnerleriyle yaptığı görüşmeler sırasında, başarılı caydırma ve diplomasi kombinasyonu olmadan “Rusya ve Ukrayna’da binlerce yaşamın kaybedileceğini” kaydettiği aktarıldı. Johnson’un, önümüzdeki hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefon görüşmesi gerçekleştirme ve “bu mesajı şahsen iletme” amacıyla bölgeye gitme niyetinde olduğu ifade edildi. İngiltere’nin başbakanı tam olarak hangi ülkeye gideceği belirtilmedi.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İngiliz mevkidaşının Rusya ziyareti tarihinin artık belli olduğunu ve önümüzdeki iki hafta içinde gerçekleşeceğini açıklamıştı. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace geçen hafta, Moskova’ya gitmeyi planladığını dile getirmişti.

[old_news_related_template title="Dünyayı tedirgin eden açıklama: Rusya'nın kan bankası ve tıbbi destek sınırda" desc="Bütün dünya Ukrayna-Rusya arasında yaşanan gerilimi yakından takip ederken, Reuters haber ajansına konuşan ABD'li yetkililer, Rusya'nın sınıra kan bankası ve diğer tıbbi destek sistemlerinin kurulduğunu duyurdu. Yetkililer, bu hamlenin ardından kısa bir süre içinde Rusya'nın askeri müdahale edeceği yorumlarını yaptı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/01/29/iecrop/rusya-reuters5_16_9_1643451030.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/dunyayi-tedirgin-eden-aciklama-rusyanin-kan-bankasi-ve-tibbi-destek-sinirda-6918814/"]