Amerikan giyim şirketi Abercrombie & Fitch, seks ticareti iddialarının ardından eski CEO'suna yaptığı ödemeleri askıya aldı.

Abercrombie & Fitch, seks ticareti iddialarının ardından eski CEO Mike Jeffries'e standart emeklilik maaşının yanı sıra yılda yaklaşık 1 milyon dolar tutarındaki ömür boyu ikramiye ödemesi sağlamayı durdurduğunu açıkladı.

Ekim ayında, Jeffries'in patron olduğu dönemde seks etkinlikleri için işe alınan genç erkeklerin istismar edildiği iddiaları ortaya çıkmıştı. BBC, diğer şehirlerin yanı sıra Londra, New York ve Marakeş'te gerçekleşen bu etkinliklere katılan sekiz erkekle konuştu ve bazıları sömürüldüklerini veya istismar edildiklerini iddia etti.

Bunun üzerine açılan bir davada Jeffries bir seks ticareti operasyonunu finanse etmekle suçlanmıştı.

Marka BBC'ye yaptığı açıklamada Bay Jeffries'e yapılan ekstra emeklilik ödemelerini askıya aldığını söyledi.

NE OLMUŞTU?


BBC, Amerikan giyim şirketi Abercrombie & Fitch’in eski CEO’su Mike Jeffries ve İngiliz ortağı Matthew Smith, dünyanın farklı kentlerinde düzenledikleri özel seks partilerinde erkekleri para karşılığı istismar ettiklerini iddia etti.

Takip eden haftalarda, Abercrombie & Fitch (A&F) bir hukuk davasında 1992-2014 yılları arasında Mike Jeffries ve Bay Smith tarafından yönetilen bir "suç girişimini" finanse etmekle suçlandı.

Mahkeme belgelerinde, Jeffries'in CEO olduğu dönemde 100'den fazla erkeğin cinsel istismara uğramış olabileceği ve genç erkeklerin Abercrombie modeli olma altında manipüle edildiği iddia ediliyor.

Ayrıca kurumsal para ve kaynakların bir "seks ticareti girişimini" kolaylaştırmak için kullanıldığını iddia ediliyor.