Türkiye’yi yıllar sonra ziyaret eden ilk İsrail Savunma Bakanı olan Benny Gantz’ın dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ayrıntılarını İsrail basını aktardı.

Türkiye ve İsrail’in ilişkileri normalleştirme kararı sonrasında dün Ankara’ya gelen Gantz, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından askeri törenle karşılandı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya geldi.

İsrail’in önde gelen yayın kuruluşlarından Yedioth Ahronot’un haberine göre, İsrailli bakan Gantz dünkü görüşmede Erdoğan’dan Filistin örgütü Hamas’ın Türkiye’deki faaliyetlerinin yasaklanmasını istedi. Türkiye’deki Hamas liderlerinin İsrail’e yönelik saldırıları koordine ettiğini savunan Gantz’ın ayrıca Erdoğan’dan, Suriye’ye silah sevkiyatı konusunda İran’ı uyarmasını istediği de bildirildi.

ANKARA'NIN AMAÇLARINI YAZDILAR

Gazeteye konuşan İsrailli kaynaklar, Türkiye’nin İsrail’le ilişkileri geliştirerek ABD’yle de arasını düzeltmek istediğini, ayrıca İsrail’den yeni silah sistemleri almayı da amaçladığını söyledi. İsrail’in de İran’a karşı Türkiye’yle güvenlik alanındaki işbirliğini güçlendirmek istediğini Türk yetkililere aktardığı kaydedildi.

İsrail Savunma Bakanı Gantz, dün Hulusi Akar’la düzenlediği basın toplantısında, İranlı grupların Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına saldırı hazırlığı yaptığı haberlerine değinerek, “Bu yıl Türkiye'deki İsrail vatandaşlarına ve Yahudi halkına yönelik endişe verici sayıda tehdidi ortadan kaldırmayı başardık. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Bakan Akar'a ve bu hayati, hayat kurtaran iş birliğinde yer alan güvenlik kurumlarına müteşekkiriz” demişti. İsrailli bakan, Türkiye’yle işbirliğinin artırılması için yetkililere talimat verdiğini de söylemişti.

[old_news_related_template title="İsrail Savunma Bakanı Anıtkabir'i ziyaret etti: Onun anısına barış için çalışalım" desc="İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Anıtkabir'i ziyaret etti. Ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüşmeye giden Gantz, burada askeri törenle karşılandı. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/10/27/iecrop/12345_16_9_1666864185.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/israil-savunma-bakani-anitkabiri-ziyaret-etti-onun-anisina-baris-icin-calisalim-7444468/"]

[old_news_related_template title="Türkiye'den İsrail ve Lübnan anlaşmasına destek" desc="Dışişleri Bakanlığı, Lübnan ile İsrail'in deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması imzalamasının memnuniyet verici olduğunu açıkladı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/10/27/iecrop/disisseri-aa_16_9_1666899577.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/turkiyeden-israil-ve-lubnan-anlasmasina-destek-7445675/"]