İtalya Başbakanı Mario Draghi, İtalya’nın başkenti Roma'daki Yabancı Basın Derneği'nde düzenlenen basın toplantısında, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini ve Türkiye'ni barış müzakerelerindeki rolünü değerlendirdi.

Draghi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün yaptığı telefon görüşmesine değinerek, "Savaş başladığından bu yana Putin ile görüşememiştik. Geçici de olsa ne zaman ateşkes olur diye sordum ama Başkan Putin şartların olgunlaşmadığını söyledi. Ancak bugün Mariupol'de insani yardım koridoru haberi geldi” dedi.

"RUBLE İLE ÖDEME YAPILMASI KABUL EDİLEMEZ"

Putin’in henüz Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmeye hazır olmadığını ifade eden Draghi, Putin’in doğal gaz ödemelerinin ruble ile yapılaması isteğini hakkında ise, "Ruble ile ödeme yapılması kabul edilmez çünkü anlaşmalar euro ve dolar bazında yapıldı. Tabii ki ticaretin bir para biriminde yapılması, daha çok talep görmesi nedeniyle söz konusu para birimini güçlendirir" dedi.

"TÜM ÜLKELER, TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAYA HAZIR"

Türkiye'nin Ukrayna ve Rusya ilişkilerinde üstlendiği role ilişkin gelen soruyu yanıtlayan Draghi, "Türkiye, jeostratejik konumu ve çatışmanın tüm taraflarıyla olan ilişkileri sayesinde, barışla sonuçlanabilecek bir müzakere sürecini başlatmak için çok önemli bir rol oynuyor. Burada tüm ülkeler, bu yönde Türkiye ile iş birliği yapmaya hazır. Bu bağlamda İtalya, Türkiye ve Fransa'nın bir araya gelmesi konusunda mutabakata vardık" dedi.

Üç ülkenin ne zaman görüşeceğinin belirlenmediğini ve tarihin gelecek haftalarda netleşmesi gerektiğini ifade eden Draghi, Türkiye ile ilişkiler hakkında, "Genel anlamda ilişkiler, gerçekleştirilen bazı eylemlerin de etkisiyle çok daha iyileşti ancak yine de yapılacak çok şey var" ifadelerini kullandı.

Draghi, İtalya'nın Ukrayna’da garantör olarak rolü hakkında ise, "Bu garantilerin tam içeriği tanımlamak için henüz çok erken, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin sonucuna bağlı. Bunlar, müzakere edilen maddelerin uygulanmasını sağlayan garantiler olacak. Olumlu yönü, İtalya'nın Ukrayna ve Rusya'dan garantör olarak istenmesidir" dedi.

[old_news_related_template title="Rusya-Ukrayna savaşı: İngiliz The Guardian gazetesinden kapsamlı Türkiye analizi" desc="İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta arabuluculuk çabaları içinde olan Türkiye ile ilgili kapsamlı bir analiz hazırladı. Makalede, Türkiye'nin bazı kilit detayları başarması durumunda büyük bir başarı elde edilebileceği belirtildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/03/31/iecrop/erdogan-reuters_16_9_1648700985.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/rusya-ukrayna-savasi-ingiliz-the-guardian-gazetesinden-kapsamli-turkiye-analizi-7044440/"]

[old_news_related_template title="EBRD Türkiye'nin 2022 büyüme beklentisini düşürdü" desc="2022'de Türkiye ekonomisinin yüzde 3,5 büyümesini bekleyen EBRD, beklentisini 1,5 puan aşağı çekti. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/03/31/iecrop/shutterstock_1972115357_16_9_1648705245.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/ebrd-turkiyenin-2022-buyume-beklentisini-yuzde-2ye-dusurdu-7044489/"]