Murat Karan’ın başında olduğu AREA Araştırma’nın CHP, AKP ve İYİ Parti’nin 2023 milletvekilli oy sayısıyla 2024 il genel meclis oy sayısını karşılaştırdığı çalışmayı inceledim dün. İYİ Parti; 2023’te 5 milyon 2010 bin 848 oy alırken 2024’te 2 milyon 100 bin 406 oy almış. Fark; 3 milyon 110 bin 442. En çok düşüş yaşayan illerin başında İstanbul (698 bin 818 fark), Ankara (408 bin 842 fark) İzmir (248 bin 561 fark), Bursa (170 bin 687 fark) geliyor. Oysa 31 Mart sabahı İYİ Parti lideri Meral Akşener oy kullandıktan sonra şu açıklamayı yapmıştı:

“Seçim sonuçlarının iyi olacağını düşünüyorum. Türkiye açısından da bizim açımızdan da iyi olacağını düşünüyorum. Ankara’da ilginç gidecek, çok ilginç gidecek. İstanbul’da yorum yapmamayım. Bizim durumumuz iyi olacak. Bana göre partimin hemen hemen her bireyinin haksızlığa uğradığı ama bu direnmenin Türkiye açısından göreceksiniz ki; siz gençler açısından neye tekabül ettiğini bir yıl sonra daha iyi anlayacağız hep birlikte.”

Ancak... Sonuçların, Akşener’in kendisine iletilen anket sonuçlarıyla aynı oranda olmadığı akşam saatlerinde ortaya çıktı.

Peki Akşener nasıl bir yol haritası izleyecek?

Tarih 22 Eylül 2023.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, FOX TV’ye çıktı ve yerel seçimlerde bir başarısızlık olursa ne yapacağını şu cümlelerle anlattı: “Diyelim ki olmadı, çünkü biz milletimize anlatacağız, milletimiz de uygun görmedi. Asla tartışmayacağız ama bir başarısızlık olma halinde bütün sorumluluk bana aittir. Ben de gereğini yapacağım.

Bu açıklamasının ardından Akşener’in bazı kurmayları ve milletvekilleri “Neden böyle konuştunuz? Gereğini yapmak açıklaması doğru değil” uyarısı yaptı.

Süreç devam etti.

8 Ocak’ta Genel İdare Kurulu toplantısında Akşener’in, partililere “Seçimi kazanamazsak gereğini yaparım, evime dönerim” dediği iddia edildi, İYİ Parti’den açıklama geldi: “Bazı haber sitelerinde 8 Ocak tarihli Genel İdare Kurulu toplantımızda, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in, ‘Eğer 14 Mayıs’ta oyumuzun altında kalırsak ben yokum, giderim’ şeklinde bir ifade kullandığı iddiası yer almaktadır. Bu iddia, gerçek dışı olup Genel Başkanımızın böyle bir ifadesi kesinlikle olmamıştır. Bununla birlikte daha önce farklı il ziyaretlerinde kamuoyuna açıkça ifade ettiği üzere seçimdeki sorumluluğunun kendisine ait olduğu yönündeki ilkesel tutumu dışında ortaya konulan bu iddialar, partimize yönelik yeni bir manipülasyon aracı olarak kullanılmaktadır.”

Ciddi bir yenilenme ve kadro değişikliği

Buradaki kilit cümle: “Seçimdeki sorumluluk bana ait.” Ki bu vaat üzerine de kamuoyunda oluşan beklenti “Sorumlu Akşener ve istifa etmeli” oldu. 31 Mart’tan bu yana İYİ Parti’de görüşmeler devam ediyor, telefonlar susmuyor. Bu  arada Meral Akşener de “Olağanüstü kongreye gidiyoruz” açıklaması yaptı ancak aday mı değil mi belli değil!

Ankara koridorlarında özellikle İYİ Parti koridorlarında neler yaşandığını araştırdım. Öncelikle bir kurmayın verdiği şu bilgiyi aktarayım:

“Partide her kafadan bir ses çıkıyor. Herkes telefonun başında birbirleriyle iletişim halinde. ‘Ne yapmalı?’ sorusuna yanıt aranıyor. Genel Başkanın karar verdiğini sanmıyorum. Henüz şu anda aydınlanacak, şöyle oluyor diyebileceğimiz bir durum yok. Karmakarışık şu anda. Bilinen şu: Ciddi bir yenilenme olması konusunda herkes hemfikir.”

Tartışılan konulardan birisi de partinin “ideolojik” çizgisi olacak gibi görülüyor. MHP’den kopan ülkücü bir parti mi yoksa milliyetçi ama merkez sağ bir parti mi?

Bu arada önceki gün genel merkezde dar bir toplantı yaptığını öğrendim Akşener’in. Kimlerle mi? Toplantıda; Alper Yılmaz, Şenol Sunat, Ünzile Yüksel, Musavvat Dervişoğlu, Metin Ergun, Koray Aydın, Cihan Paçacı, Oktay Vural vardı. Toplantıda “Neden böyle oldu?” sorusuna yanıt arandı. Meral Akşener dün bir şey söylemedi sadece konuşulanları notlar aldı. Bu toplantının ve sonrasında bugün milletvekilleriyle yapılacak toplantının da “Partinin geleceğinden çok seçim analizi üzerine” olduğunun altını çizeyim. Genel kanaat ise; partinin karar organlarının baştan sona yenilenmesi. Bir kurmayın aktardığı da “Meral Hanım on gün süreci izler, toplantılar yapar ve ona göre karar verir” oldu.

Böyle bir ağır yenilgi beklemiyordu

Parti koridorlarında konuşulanlar da şöyle:

Meral Akşener’in kalma ihtimali yüzde 51, bırakma ihtimali yüzde 49. Çevresindekilerin, kendi geleceklerini Meral Hanım’a bağlayanların ‘gitme’ dediği, ancak Akşener’in bir sürpriz yapıp ‘gidiyorum’ diyebileceği dile getiriliyor. Partide altı yedi aday çıkarsa, bölünmüş bir durum olursa o zaman bırakmayabilir fikri öne çıkıyor.

İYİ Parti liderliği böylesi bir yenilgi beklemiyordu. Ki zaman zaman partinin bazı ağabeyleri “Yüzde 5 alırız” diye uyarılarda bulundu. Uyarıların yapıldığı tarih, CHP lideri Özgür Özel’in İYİ Parti’den talepte bulunduğu dönemde oldu.

Seçime “hür ve müstakil” girmeye karşı olanlar diyor ki: Yenilginin aşağı yukarı belli sebepleri var. Sen bir muhalefet partisisin. Muhalefet partisinde de muhalefete muhalefet edilmez. Bana oy verenler kimler? Hangi özelliğe sahip olanlar? Temel özellikleri AKP karşıtlığıdır. Eğer benim stratejim iktidara yarıyorsa ben bu seçmenden nasıl bir oy beklerim.

Yine partinin ağabeyleri diyor ki: Kurumsallığımızı henüz tamamlamadık. Altı yıllık bir partiyiz. CHP gibi yüz yıllık bir parti değiliz ki! Örneğin: “Bu belediyeden CHP’nin yönettiği belediyeden bir şey olmaz” diyor ama kime oy vereceksin denildiğinde “CHP’ye oy vereceğim” diyor. Neden parti aidiyeti oluşmuş. İYİ Parti’de öyle bir şey yok. Birazcık kendisine ters düşen bir olay yaşandığında partiden rahatlıkla gidebiliyor. 

Partini kuruluşunda önemli roller almış bir isim de durumu şu cümlelerle özetledi: “Üçüncü yol olabilir. Ben de CHP’den ayrılma gerekliliğine inanıyorum. O zaman CHP’nin tamamlayıcısı oluyoruz. MHP gibi konuma düşeriz. Ama bunun zaman ve zeminini iyi belirlemek gerekiyor. Bu seçimler değildi. 31 Mart’tan sonraki dönemde 4 yıllık bir dönem var ve bu süreçte seçim yok. İşbirliği yapmana da gerek yok. Bu zaman diliminde inşa edersin partiyi.”