Adana eski Hıfzısıhha Müdürü Yılmaz Çanga’dan çok duygulu bir mektup aldım. Sayın Çanga Adana’nın geçmişteki yerel yönetimlerini incelemiş ve iz bırakan hizmetler yapan belediye başkanlarından bir kaçını sıralamış.

Canga’nın anlattığına göre bunların en başında Turhan Cemal Beriker geliyor. 1891-1959 yılları arasında yaşanan Turhan Cemal Beriker, Ali Münif Yğenağa’nın milletvekili olmasıyla belediye başkanı olarak göreve başlayan bir isimdir.

Ülkemizin o yıllarda içinde bulunduğu ekonomik koşullara rağmen kamu kaynaklarını çok iyi kullanarak büyük hizmetlere imza atan Turhan Cemal Beriker, örnek bir belediye yönetimi sergilemiş ve Adana’ya Atatürk Parkı, Stadyum, Asri Mezarlık, belediye binası, kanalizasyon, hal binası, kasaplar çarşısı, kanara, zahire pazarı ve şehir tiyatrosu gibi eserleri kazandırmıştır.


Yılmaz Çanga

Yine geçmişten bugüne büyük hizmetler bırakan belediye başkanlarından birinin de Aytaç Durak olduğunu ifade eden Yılmaz Çanga, beş dönem başkanlık görevini başarı ile yürüten Aytaç Durak’ın Çatalan İçme Suyu projesi mükemmel bir çalışmanın örneğidir.

Adana’nın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Çatalan İçme Suyu projesi Türkiye’nin en iyi suyu olarak anılmaktadır.

Emekli Hıfzısıhha Müdürü Yılmaz Çanga, 31 Mart yerel seçimlerinde iş başına gelen Büyükşehir belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin, Çukurova Belediye Başkanı Emrah Kozay, Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı ve Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ başta olmak üzere Adana’nın tüm ilçe belediye başkanlarının sorumlu oldukları böylece akılda kalır hizmetlere imza atmasını beklediklerini söyledi.

Adana halkının oyları ile kendilerine hizmet edecek adayı iş başına getirdiğini vurgulayan Çanga, “Ben ve tüm Adana şehrimize iyi hizmetler gelmesini arzu ediyoruz. Bu konuda başkanlarımızdan güçlü projeleri hayata geçirmelerini istiyoruz.

Adana artık Türkiye’nin en geride değil ilk üçüne giren iller arasında yerini almalı, en azından eskiden olduğu gibi Türkiye’nin dördüncü büyüğü olmalı” diye duygularını dile getirdi.

Emekli müdür Çanga’ya katılmamak elde değil.

Bekleyip göreceğiz.
Kim ne yapacak takipçisi olacağız.