Kaos… Edward Lorenz 60’larda ‘Kaos Teorisi’ni bulmuştu. Teori, rastgele oluşan bir olayın aslında düzenin bir parçası olduğunu matematiksel olarak tanımlıyordu. Yani bir olay başlangıçta rastgele ilişkisiz gibi görülebilir ama er ya da geç sonunda tüm parçaları bir araya gelir. Beşiktaş’ta yaşanan tam da bu olsa gerek. Ahmet Nur Çebi gitti, Hasan Arat geldi ama Türkiye’nin kredi notu gibi Beşiktaş’taki düşüş sürdü.

Ahmet Nur Çebi’nin de kendince elbette haklı olduğu taraflar var. Şimdi sorsak bin ah işiteceğiz ama, fakat, lakin ve çünküler ile ilerleyen cümleler kurulacak. Harcama limitleri, ekonomik kriz, Beşiktaş’ın parasını sokağa saçmamak…

SUÇLU ARANIYOR

Kelebek etkisi... Aynı zamanda meteorolog da olan Lorenz, baştan başlamak yerine kaosun yaşandığı anı baz alarak başlangıç noktası kabul etme kararı vermişti. Bir kelebeğin kanatlarının çıkardığı hava akımı gibi... Öyle ya kelebeğin kanatları dünyanın öbür ucundaki bir kasırgayı nasıl yaratabilir? Aslında bu, Lorenz’e göre kaosun tohumlarıdır.

Siyah-beyazlı takım adına da kaosun tohumları taaa sezon başı atılmıştı birbirini tetikleyen hava olayları gibi... Sezon başı yapılan transferlerle olmayacağını kendi üslubu ile anlatmaya çalışmıştı Şenol Güneş ama şimdi eski yöneticilere sorsak bütün transferleri Şenol Hoca’nın onayıyla yapıldığını anlatacak.

Paraları sokağa atmayacaklar diye bir de hiçbir teknik adamlık tecrübesi olmayan Burak Yılmaz’ı takımın başına getirmek de neyin nesi? Şimdi burada TFF mi, MHK mi yoksa medya mı suçlu?

SİSTEM BOZULDUĞUNDA

Düzen... Sonuç olarak bir ‘kaos’ içinde yaşam süreriz. Doğa, evren, etrafımızdaki her şey hatta futbolumuz... Tahmin edilebilir bir sistem olduğunu düşünsek bile tahmin edilemezliklerden doğan bir sistem vardır. Küçük gibi görünen eylemlerin devasa sonuçlar doğurduğunu yani bir kelebek etkisi yarattığını da söylemektedir bu teori. Beşiktaş’ta da öyle değil mi?

Yönetici Feyyaz Uçar, siyasetçilerin enkaz edebiyatı ile taraftarın karşısına çıkıyor. Beşiktaşlı taraftarlar, kelebek etkisini insanlara bağlamayacak kadar akıllıdır. Şenol Güneş gibi dürüst bir hoca bile sessiz kalıyorsa söyleyecek sözümüz de olmaz. Surangama Sutra’da bir pasaj vardır, anlamı şöyledir: Olaylar göründüğü gibi değildir ancak tersi de değildir. Sistem bozulduğunda sonuç için senin dengelemen gerekir. Santos’un işi kolay olmayacak.

Şampiyonluklar yaşamak için yıldız transferleri yapan Fikret Orman’a, “Fikret Orman paralar nerede?” diyen düzen mali disiplinden taviz vermeyen Ahmet Nur Çebi’ye de hatalı transferlerin bedelini ödetiyor. Çok geçmeden yeni başkana da tribünlerden bu ses yükseliyor: Hasan Arat, transferler nerede? Er ya da geç sonunda tüm parçaları bir araya gelmeye başlıyor...