Kara Kuvvetleri ve Jandarma eski Genel Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın corona virüsü nedeniyle öldüğünün ortaya çıkmasından sonra, Fenerbahçe Orduevi’nde alarma geçildi.

[caption id="attachment_5692535" align="alignnone" width="400"] İlhan Kılıç[/caption]

Aynı kampüste aralarında Genelkurmay eski Başkanlarından emekli Orgeneraller Hüseyin Kıvrıkoğlu, İlker Başbuğ, emekli kuvvet komutanlarından orgeneraller Atilla Ateş, İlhan Kılıç, Şener Eruygur, emekli oramirallerden Salim Dervişoğlu, Uğur Yiğit, Metin Ataç’ın da korumalı lojmanlarının da bulunduğu Fenerbahçe kampüsünde çok sıkı önlemler alındı.

[caption id="attachment_5692532" align="alignnone" width="400"] İlker Başbuğ[/caption]

HERKES KONTROLDEN GEÇTİ

Kampüse girişler sınırlandırıldı, içeriye alınacaklar da termal kameradan geçiriliyor, ateşi ölçülüyor. Fenerbahçe kampüsünde görevli askerlerin büyük bir kısmı bağlı bulundukları askeri birliklere gönderildi. Kampüste çeşitli görevlerde bulunan sivillerden de kritik personel dışındakilerin de ikinci bir emre kadar gelmemeleri istendi.

[caption id="attachment_5692533" align="alignnone" width="400"] Hüseyin Kıvrıkoğlu[/caption]

SÖZCÜ’nün ulaştığı kişiler, kampüsteki havayı şöyle anlattı: “Aytaç Yalman’ın nerede virüsü kaptığını net olarak bilmiyoruz. Paşanın hastaneye kaldırılmasından ve durumunun netleşmeye başlamasından sonra kimseye bilgi verilmeden yakın temasta bulunanlar kontrolden geçirildi, evlerine gitmesi istendi. Evine gönderilenler arasında spor salonunda, Aytaç Paşa’yı karşılayıp elini sıkanlar da var.

[caption id="attachment_5692534" align="alignnone" width="400"] Şener Eruygur[/caption]

Geçen Pazartesi gününden itibaren orduevine yeni misafir alınmamaya başlandı. Mevcut misafirlerin de hemen ayrılmaları istendi. Orduevi bu kararı aldıktan bir gün sonra da bu yönde genel kararlar açıklandı. Kampüste kantin hariç her yer kapalı. Spor salonları, lokantalar, havuz kapalı. Açıklanan önlemlere herkes uyuyor. Hatta birlikte yürüyenler bile aralarında 2 metrelik mesafe bırakıyor. Orduevi’nde büyük bir sessizlik ve üzüntü var.  Aytaç Yalman’ın ölümü hepimizi derinden sarstı.

[caption id="attachment_5692529" align="alignnone" width="400"] Aytaç Yalman[/caption]

YALMAN'IN EŞİ YOĞUN BAKIMDA UYUTULUYOR


Coranadan öldüğü saptanan Kara Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın, eşi Belma Yalman’ın, yoğun bakımda tedavinin devam ettiği, kardeşi Çiğdem Hanımın tahlilinde ise da ise corona virüsün nefatif çıktı.

Aytaç Yalman’ın üç hafta önce İran’dan döndüğü ve virüsü orada almış olabileceği iddiaları üzerine, aile yakınlarından isminin açıklanmasını istemeyen bir kişi, “Komutanın İran’a gittiği doğru. Birlikte gittiği kişi de bacanağıdır. Ancak öne sürüldüğü gibi üç hafta önce değil, yaklaşık bir yıl önce bu gezi gerçekleşmişti” dedi.

KARDEŞİ NE DİYOR?

Aytaç Yalman’ın üç hafta önce kız kardeşinin İran’dan geldiği iddiaları üzerine, halen hastanede tedavi gören Belma Yalman’ın kız kardeşi Çiğdem Hanım, yakın çevresine şunları söyledi:

*Aytaç Paşanın kız kardeşi yok. Bir erkek kardeşi var. O da İran’a gidip gelmiş değil. İran’la da bizim de bir ilgimiz yok. Bunları neneden uyduruyorlar anlamıyorum. Kendi acımızı bile yaşayamıyoruz. Belma hanım halen yoğun bakımda ve uyutuluyor. Çok zor günler geçirirken bir de üretilen yalanlarla uğraşıyoruz.

KISITLI TÖRENLE TOPRAĞA VERİLDİ

Aytaç Yalman için Birinci Ordu Komutanlığı’nda tören yapılması gerekirken, corona virüsü önlemleri çerçevesinde “kısıtlı tören” yapıldı. Cenazesinin hastaneden alınıp mezarlığa götürülmesinde Merkez Komutanlığı tarafından taşıma ve saygı mangası görev yaptı. Ailesinden alınan bilgiye göre cenazeye ordunun görevlendirdiği 1 tuğgeneral ile 4 yakını katıldı.

[caption id="attachment_5692955" align="alignnone" width="360"] FOTOĞRAF TEMSİLİDİR[/caption]

Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Mehmet Ceyhan virüsten ölenlerin nasıl gömüldüğüne dair şu bilgileri verdi. “Bu tip durumlarda iki kat plastik torbaya kireç koyup mezarın altına iki parmak, cenaze konulduktan sonra da yine iki parmak kalınlığında kireç dökülüp sonra üstü kapatılması gerekiyor. Ölen kişi nefes alıp vermediği için ağzında burnunda bulunan virüs en fazla 8 saat kalabilir. Cenazeye katılanlara virüsün bulaşması söz konusu değildir.”