Erdoğan, bir mitinginde et fiyatlarının artış sebebini “artan refah nedeniyle talep artışına” bağlamıştı. İnsanlar refah içerisinde olmasalar neden alkışlasınlar? Demek ki haklıydı.

Alkışlayanları da gören, sanki kafes pirzola yiyip sıyırmadan atıyorlar sandı...

★★★

Türkiye artık tarım değil, sanayi ülkesi diyen sığırlar var. Güzel kardeşim Almanya ne ülkesi? Otomobilini, makineni Almanya’dan ithal etmiyor musun? Sanayinin hası adamlarda...

İyi de sen bu Almanya’dan et de ithal etmişsin! Ya Fransa? Oradan da... Amerika, Kanada... Üreten hangi ülke varsa.

★★★

Hele Güney Amerika... Onlar olmasa kurban bile kesemeyeceksin bayramda...

Neyse ki son iki haftada Mersin Limanı’na Uruguay’dan 16 bin baş, Brezilya’dan 27 bin baş canlı sığır getirildi.

Toplamı 43 bin başa ulaşan canlı sığırların 5 bini kurbanlık olarak, bu yönde talepte bulunan Kızılay ve çeşitli vakıflarla, kurumlara dağıtıldı.

★★★

Belli ki bizim ülkede sığır yetişmiyor. Nasıl yetişmez? Ülkenin doğası her ırkı yetiştirmeye uygun.

O zaman neden yetiştirilemiyor? İşte bunun bir sürü cevabı var. Hepsini topla, ortaya tek bir sonuç çıkıyor; kötü yönetim. Uygun olmayan politikalar...

Öyle böyle kötü de değil... Bildiğin rezalet! Hiç yönetilmesin, emin olun bundan kötü olmaz.

Yapılan canlı hayvan ve et ithalatı 10 milyar doları geçti. Demek ki ithalat hiçbir şeyi düzeltmedi ve değiştirmedi... Peki üreticiye 10 milyar dolarlık destek verilseydi? Akıllarına mı yoksa işlerine mi gelmedi?

Haliyle kaçakçılar seviye atladı. Bildiğin et kaçakçılığı patladı.

Para kazanacağım diye milletin düştüğü hale mi bakarsın, bu işin “et” ile yapıldığına mı ağlarsın? Yoksa milletin temel besin maddesinin bile kaçakçıların sermayesi olduğuna mı yanarsın?

★★★

İki insan evladı... Biri Türk biri Hollandalı... Mehmet, Türkiye’de yaşayanın adı... Dirk, Hollanda vatandaşı... İkisi de asgari ücret ile çalışıyor.

Hollandalı Dirk, 1.863 Euro asgari ücret alıyor. Türk Mehmet, 17.002 lira... Alışverişe çıkıyorlar.

★★★

Hollandalı Dirk, ülkenin yaygın zincir marketlerden Jumbo’ya gidiyor, kilosu 7 Euro’ya dana kıyma alıyor.

Türk Mehmet, ülkenin yaygın zincir marketlerinden Migros’a gidiyor kilosu 440 liraya dana kıyma alıyor. Dirk maaşıyla 266 kilo dana kıyma alabilirken, Mehmet 38 kilo dana kıyma alabiliyor.

★★★

Dirk de ne yapacak 266 kilo kıymayı? O da 38 kilo alıyor, 1.597 Euro’su cebinde kalıyor. Bir hafta Bodrum’da beş yıldızlı otelde açık büfe 700 Euro’ya yol dahil tatil yapıyor.

Para bitmiyor, 897 Euro da asgari ücretten bile artıyor.

Mehmet televizyonu açıyor. Dünya liderinin ülkemizi ne kadar da geliştiğini, İHA-SİHA üretimlerimizi dünyanın ne kadar kıskandığını dinleyip tatilini gururlanarak geçiriyor.

Hele zengin bir komşusu bayramda ona yarım kilo et de yollarsa, deme keyfine valla...