Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma, İstanbul’da 26 Eylül 2023 tarihinde yapılan suç duyurusunun ardından başladı.

3 şikâyetçi ve 25 mağdurun yer aldığı soruşturmada, Bahar Candan ve Gülnihal Çiçek kardeşlerin, çok sayıda kişiyi dolandıran bir suç örgütünün üyesi olduğu iddiaları da yer aldı.

İddialara göre; Gülnihal ve Bahar Candan kardeşler, ‘sazan sarmalı’ yöntemiyle çok sayıda kişiyi dolandıran bir suç örgütünün üyesi olduğu öne sürüldü.

Hatta suç duyurusunda, Gülnihal Candan’ın suç örgütünün liderinin sevgilisi ve Bahar Candan ile birlikte örgütün gizli kasası oldukları ileri sürüldü.

Nihal Candan


UCUZ ARAÇ ALMA VAADİYLE PARALAR TOPLANDI

Soruşturmaya konu edilen iddialara göre; daha önce de operasyon yapılan suça konu olaylar, İstanbul’da kliniği bulunan Karslı doktor Refik E.E.’nin, tanıdığı olan Hacı İsrafil S.’ye cep telefonundan bir araç listesi göndermesiyle başladı. Bu araçların batık şirketlerden el konulan filo araçları olduğunu ve TMSF’nin, vergi dairelerinin, piyasadan yüzde 30-40 daha ucuza sattığını belirtti.

Kurgulanan senaryoya göre; bir kişi en fazla üç araç alabiliyordu. Bunun için bir şirket kurulmuştu ve araç satın almak isteyen kişilerden yüzde 10 hizmet bedeli alınıyordu.

Araç satın almak isteyen kişinin 21 gün önce paranın hepsini göndermesi gerekiyordu. Şirket taşınmaz veya araç takası da kabul ediyordu.

İddialara göre; Hacı İsrafil S., Ekim 2022’de 1.5 milyon TL’lik bir araç için ismini yazdırdı. Doktor olduğu için güvendiği Refik E.E.’ye paranın tamamını gönderdi. Bir hafta sonra Refik E.E., “Aracın hazır gel, teslim al” diyerek onu çağırdı.

İstanbul’a gelen Hacı İsrafil E., burada şirketin sahibi olduğu söylenerek Kaan Hamzaoğlu ile tanıştırıldı. Lüks lokantalardaki akşam yemekleri ve otellerdeki toplantılarla gözü boyandı.

Hacı İsrafil S.’nin ifadesine göre; araç alım satım işinin yılbaşına kadar süreceği ve herkesin büyük para kazanabileceği anlatıldı.

Hacı İsrafil S.’ye bunu çok fazla yaymadan, sadece yakınındaki kişileri araç almaya ikna etmesi teklif edildi.

Bunun karşılığında komisyon verilecekti. Hacı İsrafil S.’nin Kars’taki akrabaları ve arkadaş çevresinden çok sayıda kişi araç satın almak ve takas için adını yazdırdı. İlk başta araçlar sorunsuz teslim edilerek güven oluşturuldu.

Bu sırada 20’yi aşkın talep geldi, bazıları otomobillerini ve evlerini takas için şirkete devretti.

Bahar Candan


YEMEKTE BAHAR CANDAN’IN OLDUĞUNU ANLATTI

Bu sırada Hacı İsrafil S. ile birlikte Ömer K., Nesim A. sarmalın içine girmişti. Takas yaparak önce araçlarını almışlar daha sonra yeni araçlar için isim yazdırıp paraları göndermişlerdi.

İfadelerine göre; şirket yöneticisi olduğunu söyleyen Kaan Hamzaoğlu ile İstanbul Etiler, Bebek gibi semtlerdeki lüks lokantalarda yemek yerken doktor, avukat ve polis olduğunu söyleyen kişiler vardı.

Suç duyurusuna göre şikayetçi Hacı İsrafil S., Etiler’deki bir et lokantasındaki yemekte Kaan Hamzaoğlu ve Dr. Refik E.E.’nin yanı sıra moda programlarıyla ünlenen ve sosyal medyada gösterişli hayatını sergileyen Bahar Candan’ın olduğunu belirtti.

Hacı İsrafil S. ve diğer şikayetçi Ömer K., bir başka yemekte ise Bahar Candan’ın ablası olan sosyal medya fenomeni Gülnihal Çiçek ile tanıştıklarını aktardı.

Ayrıca organizasyondaki kişiler suç örgütü lideri Ümit Saral’ın da bu işini içinde olduğunu öne sürdü.OTOMOBİLLER TESLİM EDİLMEDİ

Ardından otomobiller adını yazdırıp parasını yatıran kişilere teslim edilemedi, teslim edilenler de trafikte durduruldu ve bunların bir araç kiralama şirketine ait olduğu ortaya çıktı.

Suç örgütü üyeleri ise telefon numaralarını değiştirerek ortadan kayboldu. Suç duyurusundaki iddialara göre sadece Kars’tan 20’yi aşkın kişi toplam 30 milyon TL dolandırıldı.

KAAN HAMZAOĞLU DEĞİL ONUR APAYDIN OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Suç duyurusuna göre; şikâyetçiler paraların ve otomobillerin peşine düştüğünde kendisini ‘Kaan Hamzaoğlu’ olarak tanıtan kişinin Onur Apaydın olduğu ortaya çıktı.

Onur Apaydın daha önce bir sazan sarmalı operasyonu ile gündeme gelmişti. İstanbul Küçükçekmece Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede örgüt yöneticisi olmakla suçlanan Onur Apaydın’ın aynı yöntemle 54 kişiyi dolandırdığı iddia edilmişti.54 kişi dolandırmaktan 1088 yıl hapsi istenen Onur Apaydın yakalanamamıştı. Suç duyurusunda; fenomen Nihal Candan’ın Onur Apaydın’ın sevgilisi olduğu öne sürüldü.

Ayrıca dolandırılanlar adına avukatları tarafından yapılan suç duyurusunda, “Müvekkillerimiz bu ticarete girdikten birkaç ay sonra Bahar Candan Instagram hesabından bir sabah hesabına 12 milyon TL aktarıldığını paylaşmıştır. Kendisinin de kandırıldığına dair algı yaratmaya çalışmıştır. Ancak kendisi ve kız kardeşi Nihal Candan organize suç örgütünün gizli kasasıdır… Hedef mağdurlara güven telkin etmek amacıyla doktor, avukat, polis, sosyal medya fenomeni Bahar Candan-Nihal Candan gibi birçok tanınır isimler aktif rol oynamaktadır” iddiaları da yer aldı.YÜZ MİLYONLARCA LİRALIK VURGUN

Bu sırada parasını isteyen ve çete üyelerine ulaşabilen mağdurlar iddiaya göre tehdit edildi. Onur Apaydın bir süre sonra başka bir suçtan yakalanarak cezaevine konuldu.

Küçükçekmece’deki sazan sarmalı davasından ise 25 Mayıs 2023 günü tutuklandı.

Küçükçekmece’de 54 mağdur ile başlayan davada şikâyetçi sayısı aylardır artıyor. Bugüne kadar paraları verileceği söylenerek oyalanan bazı mağdurlar artık suç duyurusunda bulunmaya başladı.

Bu soruşturmalar Küçükçekmece’deki dava ile birleştirilirken, şikâyetçi sayısı Adana, Sivas gibi illerden başvurularla 67’ye ulaştı.

Son suç duyurusuyla birlikte sazan sarmalına düşenlerin sayısı daha da arttı. Sadece Kars’ta 30 milyon TL’lik vurgun yaptığı öne sürülen çetenin yüz milyonlarca liraya çöktüğü üzerinde duruluyor.SON OPERASYON BUGÜN YAPILDI

Suç duyurularının ardından yürütülen soruşturma kapsamında, sosyal medya fenomenleri Alisya Bahar Candan ve kamuoyunda ‘Nihal Candan’ olarak tanınan Gülnihal Çiçek kardeşler, ‘suç gelirlerini aklama’ iddiasıyla bugün gözaltına alındı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Alisya Bahar Candan, Gülnihal Çiçek ile Hacı İsrafil S. hakkında, ‘suç gelirlerinin aklaması’ suçundan gözaltı kararı verildi.

Harekete geçen polis ekipleri, Beşiktaş, Şişli ve Kars'ta belirlenen adreslere bugün düzenledikleri operasyonla 3 şüpheliyi gözaltına aldı.

Gayrettepe'deki İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen şüphelilerin buradaki işlemleri sürüyor.BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, medyada "Fenomen Bahar ve Nihal Candan sazan sarmalı vurgunu ile suçlanıyor" içerikli haberler nedeniyle basın açıklamasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından örgüt faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçlarından yürütülen soruşturmada, 2020, 2021 ve 2022 yıllarında 79 mağdurun dolandırıldığı tespit edilmiştir. Soruşturma kapsamında şüpheliler, A.B.C, G.Ç. ve H.İ.S. 14 Kasım 2023'te suç örgütüne üye olma ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçlarından gözaltına alınmıştır" ifadesi kullanıldı.

Soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılması ve sorumlular hakkında yasal gereğine tevessül edilmesi amacıyla işlemlerin etkin biçimde yapıldığı vurgulandı.

SUÇ ÖRGÜTÜ OPERASYONUN DEVAMI


Alisya Bahar Candan, Gülnihal Çiçek ile Hacı İsrafil S.’ye yönelik operasyonun, daha önce ‘nitelikli dolandırıcılık’ konusuyla ilgili suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturmanın devamı olduğu belirtildi.

3 Mayıs'ta düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 6 şüpheliden 5'i tutuklanmıştı.