Kurumun kısaltması TÜİK... Açılımı Türkiye İstatistik Kurumu... Türkiye onunla mutlu...

Yaşam Memnuniyeti Araştırması yapıyor, ülke dert üstü murad üstü, herkes mutlu mesut... Meğer şen şakrak yaşıyormuşuz! İyi de bunu bize daha önce niye söyleyen olmadı?

★★★

Paran yok ama fakir değilsin! İnanmıyorsan sor TÜİK’e... Para yok ayaklarına da yatma boşuna... Devletin resmi organı TÜİK var diyorsa, vardır. Bir arayın pantolonun arka cebine falan bakın...  Komodine koymuş olmayın sakın?

Sağlık araştırması yapıyor, ülkenin en büyük derdi şişmanlık... Eh bu kadar rahat olunca ülke, yan gel yat Türkiye!

★★★

Kurumun mesut yaşamımızda büyük payları var yani... Acı gerçeklere dayanmamızı sağlıyorlar...

Yine araştırmışlar Türkiye’de yaşayan 18 yaş üstü bireylerin sadece yüzde 13.7’si mutsuz... Üstüne üstlük bu oran geçen yıla göre yüzde 2.2 gerilemiş...

★★★

Diğer bir ihtimal de, ankette; “Nasılsınız?” sorusuna “çok şükür” diye yanıtı verenlere “şükrediyorsa bak bu da mutlu” işareti konuldu.

Yani bireyin işi yok, parası yok, sürünüyor ve bu durum sadece yüzde 13 için mutsuzluk kaynağı... Geri kalan organik, çiçek böcek takılıyor. Ya da başına gelecekleri biliyor zevk almaya bakıyor!

★★★

Hele bir memnun olma... Yiyorsa bir de bunu açıkla... Birazdan mutluluk hemen yanı başında...

Her zamanki gibi birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımızın olduğu şu günlerde dava açarlar mı mutsuz olanlara? O kadar dedik sana asayişi bozma...

Tabii oturup İstatistik Kurumu’nu tek kaynak olarak görmeyip uluslararası sonuçlara da baktım.

Allah bahtiyar etsin de ufak bir pürüz var bu memnuniyette... New York’ta Birleşmiş Milletler adına hazırlanan “World Happiness Report 2023” raporuna göre Türkiye, mutlulukta ülkeler arasında 106’ncı sırada...

★★★

Toplam 137 ülkede yapılmış araştırma... En mutsuzu Afganistan ama onların da bir kısmı zaten burada... Kalanı yolda...

Irak, Mozambik, Nijerya, Gabon... Hepsi bizden daha mutlu bu uluslararası rapora göre... Dünya lideri bizde olduğu halde bizden daha mutlu yaşıyor hınzırlar!

En mutlular kim derseniz, Finlandiya ilk sırada... Danimarka ve İzlanda hemen arkasında...

★★★

Mutluluğun formülü belli... Bilme her şeyi... Biri çıkıyor; “Dünya bizi kıskanıyor!” diyor. Dinleyenler; “Kıskanıyorlar bizi” diye mutlu olup alkışlıyor. Gerçeği bilenlerin mutsuzluğu devam ediyor.

Bilmek beraberinde sorgulamayı ve sonuç çıkarmayı getirir. Dikkat! Sonuçlar mutsuzluk doğurabilir.

★★★

Demek millet, işsiz kalınca, pisipisine ölünce, hukuk katledildiğinde, demokrasi gözden kaybolduğunda, hayat pahalandığında, adalet kalmadığında, özetle süründükçe mutluluğun resmini çiziyor.

Kitleler fakirleşirken zümreler zenginleşiyor... Belki de fakirler, zenginleşenleri gördükçe mutlu oluyor. Haliyle insan işkilleniyor.  Millet topluca keyif verici madde mi kullanıyor?