Türkiye, yeni vurgusuyla sunulan, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adlı müfredatı bir haftadır tartışıyor. 10 yılda geliştirildiği söylenen 3 bin sayfalık, 21 dersi kapsayan müfredatı, 10 binlerce sayfa eğitim mevzuatı arşivi tutan, 30 yıldır eğitim yazan bir gazeteci olarak tek tek inceledim. Mevzuat eleştirilerin odağındaki Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “10 yıldır hazırlıyoruz” derken doğru ama eksik söyledi. Dindar kindar nesil yetiştirme hedefli eğitim sistemi hayali, 55 yıl önce 1969’da Erbakan’la başladı. AKP, 22 yılda 9 bakan değiştirerek, müfredatta 18 kez köklü ve yüzlerce irili ufaklı değişiklik yaptı. MEB, son 3 yıldır da okullarda gayriresmi bir müfredatla eğitim yapıyor. En büyük dertleri tabii ki, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi…

BİN KİŞİ BİLİNMİYOR

‘Yetkin ve erdemli insan yetiştirme’ vurgulu sözde bu yeni müfredatı (!) 300 akademisyen, 700 öğretmen, bin kişi hazırlamış. 19 milyon öğrenci, anne babaları, 1.2 milyon öğretmenle nüfusun 60 milyonunu ilgilendiren müfredatı hazırlayan bin kişi kim? MEB, devlet sırrı gibi saklıyor. Niye? Çünkü, MEB’in elinde müfredatı yazan bin kişinin derli toplu bir isim listesi yok! Mülakatın kaldırılması tartışmasının gündemden düşmesi için MEB, 10 yıldır çalıştığını söylediği müfredatı apar topar imzalatıp, gündem değiştirmeye kalkıştı. Müfredat taslağında imzası olan çok sayıda öğretmen, “Adımı gizleyin” diyerek ulaştı. “Başlarına bir hal gelmesin” diye sözümü tutup, adlarını alfabetik sırayla kodladım. Söz, komisyon üyesi öğretmenlerde...

ACELE İMZALATILMIŞ

İlkokul öğretmeni A.B, “Komisyon üyesiyim. Müfredat, askıya çıkmadan 1 hafta önce müdür gelip, üst yazıyı imzalattı. Kitap taslaklarını hiç görmedim, okumadım”, Ortaokul öğretmeni B.C, “Kitap komisyonundan sorumlu il müdür yardımcımız, ‘Bakan müfredatı açıklayacak. Hemen imzala’ dedi. Üst yazıyı imzalattırıp, ‘Okumasan da olur’ diyerek gitti. Müfredatı hiç görmedim. ‘Okumadan imzalamam’ diyemedim”, Lise matematik öğretmeni C.D, “Matematikçiyim. Komisyon, aralıkta toplandı, ‘İntegral kalmalı’ dedim. Bakan açıklayınca, integralin çıkarıldığını gördüm. İntegrali her çocuk öğrenmesin tamam ama mühendisliklere integral bilmeyen çocukları nasıl yollarız? Aceleyle imzalattılar, Çok pişmanım” diyorlar.

İMAM HATİPLİLER YAZDI

İntegral, parçalardan oluşan bütündür. Müfredatın bütününü gizleyip, parça pinçik kim imzalattı? Talim Terbiye Kurulu (TTK) Başkanı, Önder İmam Hatipliler Derneği, Cihannüma Derneği, Maarif Vakfı’nın çifte maaşlı eski yöneticisi Prof. Dr. Cihad Demirli ekip başı. TTK üyeleri; ÖNDER eski Başkanı, İHL mezunu, Bakan’ın Erzurum’dan hemşehrisi, siyasal mezunu Hüseyin Korkut. Nizip İHL, Uludağ İlahiyat mezunu, eski Din Öğretimi Genel Müdürü Nezir Gül. MEB Şurası’nda din komisyonu üyesi Gül’ün, “Cemil Dede Namaz Surelerini Anlatıyor”, “İslam-ı Aşkla Yaşayanlar”, “Cıvıl Cıvıl Dualar” gibi İslami kitapları var. Özgeçmişinde İHL’li olduğunu gizleyenler de müfredat komisyonunda. İHL’den utanacak halleri yok. Unutmuşlardır (!)

CİHANNÜMA MÜFREDATI

TTK üyesi Mehmet Gündüz tarihçi. Baki Öztürk öğretmen-iktisatçı, Selahattin Arslan matematikçi, Fatih Kıratlı mühendis, Mehmet Taşpınar eğitimci, Mustafa Muharrem Tüfekçi İHL ve Gazi Eğitim mezunu. Müfredat hazırlığında kilit noktada, Yusuf Tekin’in kurucu başkan ve halen danışma kurulu üyesi olduğu Cihannüma Derneği var. Cihannüma yönetiminde; Bakan Yardımcıları Kemal Şamlıoğlu, Ömer Faruk Yelkenci, Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün gibi MEB bürokratlarıyla Salih Kesgin, Ebubekir Ceylan, Fatih Savaşan, Bayram Ali Ersoy gibi akademisyenler de müfredat komisyonunda. Yaratılış teorisini müfredata ekleyip, evrim teorisini çıkarttırmada başı; İHL kökenli, ilahiyatçı Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz çekti.

ATATÜRK’Ü SİLEMEZLER

Atatürk, cumhuriyet ve laiklik karşıtı isimlerden oluşan TTK üyeleri, ‘Maarif Müfredatı” diye allayıp, pulladıkları müfredatta, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersini 12 yıl zorunlu eğitimin 10 yılından çıkaralı, 8 yıl oldu. LGS ve YKS sınav senesi 8. sınıf ve 12. sınıflara ders verip, sınavda düşük puanlı 3-5 soru sordular. TTK, öyle bin kişi değil Erzurum’dan İzmir’e 370 bin 491 öğretmene 3 yıl önce sorup, 361 sayfa rapor yazdı. Öğretmenler, “10 Kasım’da milli bayram anlatılmaz. Ders süresi, Atatürkçü nesil yetiştirmeye yetmiyor” dedi. MEB ne yaptı? Ders içeriğini, AKP tarihine çevirdi. Mülakat adıyla torpilli kadrolaşması afişe olan AKP, sümen altından müfredat klasörünü çıkarıp, öğretmenlerin fikrini önemsiyormuş gibi yapamazsın. Atatürk’ün yeni nesilleri emanet ettiği cumhuriyet öğretmenleri, kandıramazsınız! Cihadınızı, cemaatinizi de alıp, er geç gideceksiniz!