CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yüksek yargıdaki krizin ardından Türkiye Barolar Birliği'nin çağrısıyla avukatların başlattığı yürüyüşe katıldı. Avukatlara destek veren Özgür Özel, Yargıtay binası önünde sona eren yürüyüşün ardından Anayasa Mahkemesi önüne geldi.

"ERDOĞAN LİDERLİĞİNDE BİR KALKIŞMA..."

AYM önünde konuşan Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek yargıdaki krize ilişkin sözlerini eleştirdi. Özel, şunları söyledi:

- Türkiye, anayasa geleneği çok güçlü olan bir ülke ancak AKP ülkeyi anayasasızlaştırmaya çalışıyor. Erdoğan'ın açıklamalarına kadar bu bir yargı kriziydi ancak bunun Erdoğan eliyle anayasal düzenin ortadan kaldırılmaya çalışılması, adeta halkın iradesine karşı Erdoğan liderliğinde bir kalkışmayla karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor.

"ANAYASA HÜKMÜNÜ DEĞİŞTİRECEK GÜÇTE DEĞİLSİN"

- Anayasayı değiştirebilmek için AKP-MHP iktidarının yeterli milletvekili yok. Anayasanın bazı maddelerini yok sayıyorlar ve buna yetkisini anayasadan alan cumhurbaşkanı destek veriyor. O, anayasadaki hükümleri koruyacağına Yargıtay ile birlikte anayasanın bir hükmünü yok saymaya çalışmakta. Sen anayasanın hükmünü değiştirecek güçte değilsin. Halk sana bu yetkiyi vermedi. Sen bu yüzden darbecisin. Bu bir darbe girişimidir. Bu anayasayı askıya alma girişimi. Millet sana oy verdi, bu Anayasa sayesinde görev yapıyorsun. Bu Anayasa’ya sahip çık, çıkmazsan sen de yok hükmündesin.

İLK PM YARIN 

Diğer taraftan CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda seçilen Parti Meclisi (PM) üyeleri, yarın ilk toplantısını Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında yapacak. Özel başkanlığındaki toplantı, yarın saat 12.00'de parti genel merkezinde düzenlenecek. PM üyeleri toplantı öncesi saat 11.00'de Özel ile Anıtkabir'i ziyaret edecek.

BABACAN'A TAZİYE ZİYARETİ

Öte yandan Özel, babası vefat eden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'a taziye ziyaretinde bulundu. CHP'den yapılan açıklamada, Özel'in, geçen günlerde babası Hilmi Babacan'ı kaybeden Ali Babacan'a, parti genel merkezinde ziyaret ederek başsağlığı dilediği belirtildi.