Dünya genelinde corona virüsüyle mücadele kapsamında aşılama kampanyaları birçok ülkede devam ediyor. Norveç İlaç Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Pfizer/BioNTech'in geliştirdiği aşıyı yaptıran 23 kişinin hayatını kaybettiği, soruşturmanın devam ettiği aktarıldı.

Norveç İlaç Ajansı Başhekimi Sigurt Hortemo, ateş ve mide bulantısı da dahil olmak üzere yaygın tepkilerin bazı hastalarda ölümcül bir durum yarattığını belirtti. Hortemo, hayatını kaybeden 13 kişinin huzurevinde yaşadığını ve 80 yaş üstünde olduğunu ifade etti. Norveç'te geçen hafta huzurevinde yaşayan 2 kişinin corona aşısı olduktan sonra öldüğü belirtilmişti.

Norveç İlaç Ajansı Tıbbi Direktörü Steinar Madsen ise yaşanan ölümlere ilişkin "Bundan korkmuyoruz. Zayıf hastalar için bir risk taşıyor, ancak bu küçük bir istisna. Bu aşıların çok az risk taşıdığı oldukça açık. Doktorlar şimdi kimin aşı olması gerektiğiyle ilgili dikkatlice düşünmeli" ifadesini kullandı.

Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozu Norveç’te 42 bin kişiye yapıldı. Ülkede yakın zamanda yapılan bir araştırmada, Norveçlilerin yüzde 74'ü aşı olmak istediğini, yüzde 8’i yaptırmayacağını ve geriye kalan yüzde 18’i ise kararsız olduğunu bildirdi.

PFIZER'DAN AÇIKLAMA

Pfizer'dan bir yetkili, Norveç'te yaşanan ölümlerle ilgili inceleme yaptıklarını ve Norveç İlaç Ajansı ile birlikte bilgi topladıklarını açıkladı. Yetkili tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* Norveç yetkilileri, huzurevlerinde yaşayanların aşılanmasına öncelik verdi. Öncelik verilenler arasında çok yaşlı ve ağır hastalar da var. Norveç İlaç Ajansı şu ana kadar yaşanan ölüm sayısının endişe verici olmadığını ve beklentilerle uyumlu olduğunu onayladı.

* Bildirilen tüm ölümler, bu olayların aşı ile ilgili olup olmadığını belirlemek için Norveç tarafından yürütülen incelemeyle birlikte değerlendirilecek. Norveç hükümeti ayrıca hastaların sağlığını daha fazla dikkate almak için aşılama talimatını değiştirecek.

BELÇİKA'DA 1 KİŞİ ÖLDÜ

Belçika'da Federal İlaç ve Sağlık Ürünleri Ajansı (FAMHP) tarafından yapılan açıklamada, ABD'li ilaç şirketi Pfizer ile Alman şirket BioNTech'in coronaya karşı geliştirdiği aşının uygulandığı 82 yaşındaki bir kişinin 5 gün sonra hayatını kaybettiği bildirildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı aktarıldı. Açıklamada, "14 Ocak 2021'de FAMHP'ye, aşılamadan 5 gün sonra sağlık sorunları olan 82 yaşındaki bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Aşılama ile bireyin ölümü arasında bir bağlantı olup olmadığını belirlemek için durum daha ayrıntılı bir şekilde araştırılacaktır" denildi.

ALMANYA'DA DA ÖLÜMLER YAŞANDI


Norveç’te 23 kişinin ölümünün ardından, Almanya’da da can kaybı yaşandı. Ülkede salgına ilişkin durumu takip eden Paul Ehrlich Enstitüsü gerçek sayıyı açıklamadı.

Avrupa Birliği üye ülkeleri, söz konusu aşıyı Aralık ayı sonlarında başlatılan toplu aşılama kampanyaları ile uygulamaya başlamıştı. Hollanda ve Bulgaristan da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, Pfizer/BioNTech'in corona virüsü aşısını aldıktan sonra kişilerde göz çevresinde şişlik ve kızarıklık, vücutta alerjik reaksiyon, şiddetli ateş ve ağrı gibi yan etkiler olduğunu bildirmişti.

ABD VE PORTEKİZ'DE DE ÖLÜMLER YAŞANDI

Pfizer-BioNTech aşının sağlık görevlilerine yapıldığı ABD'de, aşı olan Gregory Michael adlı doktor aşıdan 2 hafta sonra hayatını kaybetmişti. Michael, ilk dozu vurulduktan 3 gün sonra ellerinde ve ayaklarında küçük lekeler ortaya çıktığı ardından da öldüğü belirtilmişti.

Portekiz'de Onkoloji Enstitüsü Pediatri Bölümü'nde (OPI) çalışan 41 yaşındaki hemşire Sonia Acevedo, corona aşısı olduktan 2 gün sonra hayatını kaybetmişti.

[old_news_related_template title="Almanya'da corona aşısı sonrası can kaybı..." desc="BioNTech ve Pfizer’ın corona virüsüne karşı geliştirdiği mRNA aşısını yaptıranlardan ölüm haberleri geliyor. Norveç’te 23 kişinin ölümünün ardından, Almanya’da da can kaybı yaşandı. Ülkede salgına ilişkin durumu takip eden Paul Ehrlich Enstitüsü gerçek sayıyı açıklamadı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/01/15/iecrop/almanya-corona-reuters_16_9_1610741347.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/almanyada-corona-asisindan-can-kayiplari-yasaniyor-6213070/"]

[old_news_related_template title="Avrupa ülkeleri corona ölümlerinde zirvede" desc="Dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı 93 bini geçerken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 milyona yaklaştı. En yüksek ölüm oranına sahip ülkeler ise Belçika, Slovenya, Birleşik Krallık ve İtalya gibi Avrupa ülkeleri oldu." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/01/15/iecrop/corona-iha_16_9_1610720429.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/avrupa-ulkeleri-corona-olumlerinde-zirvede-6212738/"]

[old_news_related_template title="Coronanın korkunç etkisi ortaya çıktı: Sigara tiryakisinden kat kat daha kötü" desc="ABD'nin Teksas eyaletinde görevli bilim insanları corona virüsünün ciğerlere ne gibi hasar bıraktığını gözler önüne serdi. Sağlıklı bir bireyin, sigara içen bir bireyin ve Covid-19 hastasının röntgen sonuçlarını yan yana sıralayan uzmanlar, 'Covid-19'un yarattığı hasar çok yüksek seviyede' dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/01/15/iecrop/38020008-0-image-a-78_1610657525422_16_9_1610696576.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/coronanin-korkunc-etkisi-ortaya-cikti-sigara-tiryakisinden-kat-kat-daha-kotu-6212264/"]