Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, burundan sprey olarak uygulanan 'İntranazal Covid' aşısında çok yakında Faz 1 çalışmalarına başlanacağını duyurdu.

Koca, Türk bilim insanlarının girişimi sonuçlanırsa bu aşıda üretim verimliliğinin çok yüksek olacağını, 1 tesiste yılda 250 milyon doz üretilebileceğini kaydetti.

'BULAŞI ENGELLEYECEK TEK AŞI'

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İntranazal Covid aşısına ilişkin değerlendirmede bulundu. Ceyhan, pandemi aşılarında ilk sıraya konulan hedefin salgını bitirmek olduğunu belirtti.

Pandemiyi bitirebilmenin en kolay yolunun da bulaşı önlemek olduğunu vurgulayan Ceyhan, "Bulaşın engellenmesi için canlı bir aşı olması lazım. Ancak canlı corona virüsü aşısını geliştirmek 3 yıldan önce mümkün değil. Canlı olan; ama içindeki corona virüsü canlı olamayan vektör aşılar var. Adenovirüs canlı ve sadece corona virüsün dikenli yapısının geni var. Yakın bir sürede bulaşı engelleyebilecek tek aşı adayı 'İntranazal Covid' aşısı gibi görünüyor. Pandemi aşısında bir başka önemli şey, kolay ulaşılabilecek, kolay üretilebilecek, uzun süre dayanabilecek. Dolayısıyla birçok kullandığımız aşı bu özellikleri taşımıyor" dedi.

'DEVLETLER ŞİMDİDEN GÖRÜŞMEYE BAŞLADI'

Prof. Dr. Ceyhan, geçen yılın sonundan bu yana bu aşı üzerinde çalışmalar olduğunu ifade ederek, "10'un üzerinde grup bu aşı üzerinde çalışıyor. Bu gruplardan birisi 10 Ocak'ta Faz 1 çalışmalarına başladı. Bu eğer başarılabilirse pandemi aşılamasına büyük kolaylık getirecek. Burada tek problem 3-5 firma tarafından üretilirse yine aşı temininde sıkıntı çekilecek. Şimdiden İntranazal aşı geliştiren firmalar ile devletler görüşmelerine devam ediyor, başarılı aşı çıkarsa şimdiden bağlantılarını yapmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

'TEORİK ANLAMDA EN İDEAL İNTRANAZAL AŞI'

Prof. Dr. Ceyhan, inaktif aşıların güvenlik problemi az olan aşılar olduğunu belirterek, şunları söyledi:

* Ama sıkıntı daha çok etkinlik ile ilgili. Ölü virüs vücutta çoğalmadığı için sizin verdiğiniz miktarla ne elde ediyorsanız o kadar etkili oluyor. Virüs ağızdan, burundan giriyor. Biz de eğer aynı yolla bağışıklık geliştirirsek o zaman daha girişinde önlemiş oluruz virüsü.

* Biz kas içine aşı ile ne yapıyoruz; virüs ancak kana geldikten sonra etkili olabilecek antikorlar salgılatıyoruz.

* Halbuki burun içine uygulanan İntranazal aşıda 'immünoglobülin A' dediğimiz mukozayı da koruyan antikorları da salgılatıyoruz, hücresel bağışıklık da geliştiriyoruz, 'immünoglobülin G' de geliştiriyoruz. Baktığımız zaman teorik anlamda en ideal aşı İntranazal aşı.

'AŞILANANIN, VİRÜSÜ BAŞKASINA BULAŞTIRMASINI ENGELLİYOR'

Prof. Dr. Ceyhan, İntranazal Covid aşısının avantajlarına ilişkin şunları söyledi:

* Oda sıcaklığında taşınabiliyor ve saklanabiliyor. Burundan verildiği için virüsün direkt vücuda girmesini engelleyebiliyor. Diğer aşıların, kan hücreleri ile karşı karşıya gelene kadar hiçbir etkisi yok. Dolayısıyla aşılı kişilerin virüsü alıp başkalarına bulaştırmasını da engelliyor.

*Bu şu ana kadar üretilen aşılar ile başarılmış bir şey değil. Uygulaması çok kolay, araya enjektör girmiyor. Burun spreyleri ile kişi kendisi bile uygulayabiliyor. Aşı kararsızlığını azaltıyor; birçok insan enjeksiyon korkusu nedeniyle aşı olmak istemez, bunu ortadan kaldırıyor.

* Eğer yeteri miktarda üretilirse kısa sürede çok fazla kişinin aşılanma şansı var. Çok rahatlıkla bir sağlık kurumuna gidip oradakilerin tamamını elinizdeki bir sprey ile aşılarsınız. Tek doz ile aşılanıyor, iki doz kullanılmıyor. İntranazal Covid aşısı 7-8 aydan önce mümkün değil. (DHA)

[old_news_related_template title="Bilim Kurulu üyesinden İstanbul için ürküten açıklama" desc="Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz İstanbul'da, salgında üçüncü dalgaya girildiğini söyledi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/03/19/iecrop/detay-kopya-6_16_9_1616142661.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/bilim-kurulu-uyesinden-istanbul-icin-urkuten-aciklama-6322841/"]

[old_news_related_template title="Özlem Türeci'den mRNA tabanlı kanser aşısı müjdesi: Hazır olmak üzere" desc="BioNTech'te eşi Uğur Şahin'le birlikte corona virüsü aşısını geliştiren Özlem Türeci, ABD medyasına kritik açıklamalarda bulundu. Kanserle mücadele eden mRNA aşıları müjdesi veren Türeci, 'mRNA'ya dayanan farklı kanser aşılarımız var. Birkaç yıl içinde insanlara sunmaya hazır olacağız' dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/03/20/iecrop/ozlem-tureci-reuters-3_16_9_1616241111.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/ozlem-tureciden-mrna-tabanli-kanser-asisi-mujdesi-hazir-olmak-uzere-6325227/"]

[old_news_related_template title="Pfizer ve BioNTech'in corona aşısında mutasyon müjdesi" desc="Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği corona virüsü aşısıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama Birleşik Krallık'tan geldi. Yapılan testler sonucunda aşının corona virüsünün mutasyona uğramış haline karşı etkili olduğu belirlendi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/01/20/iecrop/as-reuters_16_9_1611137489.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/pfizer-ve-biontechin-corona-asisinda-mutasyon-mujdesi-6219731/"]

[old_news_related_template title="103 yaşında corona aşısı oldu, tavsiyede bulundu" desc="Denizli'nin Tavas ilçesinde yaşayan 103 yaşındaki Rukiye Pala'ya corona virüsü aşısının ilk dozu uygulandı. Sağlık çalışanlarının özel ilgi gösterdiği Pala, salgından korunmak için herkesin aşı olması gerektiğini söyledi. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/01/20/iecrop/nine-dha1_17014538_16_9_1611151854.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/103-yasinda-corona-asisi-oldu-tavsiyede-bulundu-6220092/"]