Azerbaycan Savunma Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Ukrayna'ya gönderilen insani yardım başlığı altında yapılan açıklamada “Dağlık Karabağ” ifadesinin kullanılmasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

"DEFALARCA İFADE ETTİK"

Azerbaycan topraklarında Dağlık Karabağ adında bir bölgenin mevcut olmadığı vurgulanan açıklamada, “Rusya, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve sınırlarının dokunulmazlığına desteğini defalarca ifade etmiştir. Rusya’nın resmi tutumunun aksine Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi açıklamalarında daha önce de Azerbaycan'ın egemen topraklarıyla ilgili bu ifadeye atıfta bulunulmuştur” denildi.

"SON VERİLMELİ"

Açıklamada, bu tür açıklamaların Azerbaycan-Rusya ilişkilerine zarar verebileceği ve Rus barış güçlerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında gerilimi tırmandırabileceği belirtilerek, “Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığı’na Azerbaycan Cumhuriyeti’nde bulunmayan idari-bölge birimleri adı altında ülkemizin egemen topraklarına bu ifadenin kullanılmasına son verme çağrısında bulunuyor” ifadeleri kullanıldı.

[old_news_related_template title="Almanya'dan Rusya'yla ilgili yaptırım itirafı" desc="Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yaptırımlara rağmen Rusya’dan doğalgaz ve petrol alımıyla alakalı eleştirilere cevap vererek, “Rusya'dan gelen doğalgaz ve petrol ürünlerini bilinçli olarak yaptırımlardan muaf tuttuk. Şu anda Avrupa'nın başka alternatifi yok” dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/03/07/iecrop/alman_16_9_1646675263.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/almanyadan-rusyayla-ilgili-yaptirim-itirafi-6995548/"]

[old_news_related_template title="Rusya-Ukrayna savaşı! Bir yanda görüşme bir yanda çatışma... Füzeler ateşlendi" desc="Rusya ve Ukrayna heyetleri arasındaki müzakerenin 3’üncü tur görüşmesi devam ederken, Ukrayna’nın bazı kentlerinde Rusya ve Ukrayna orduları arasındaki çatışmalar da sürüyor. Rus ordusu birçok Ukrayna kentini seyir füzeleri ile hedef almaya devam ederken, başkent Kiev’e ve Jitomir’e doğru yol alan seyir füzeleri halk tarafından görüntülendi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/03/07/iecrop/catisma1_19972353_16_9_1646669819.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/rusya-ukrayna-savasi-bir-yanda-gorusme-bir-yanda-catisma-6995441/"]