Önceki hafta bu köşedeki satırlarda; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kızılcahamam Kampı ile AK Parti’nin seçim faturasına dair hangi raporları dikkate alacağı yer aldı.

O kamp yapıldı, raporlar sunuldu. Biri Beştepe kadroları öteki ise Genel Merkez kaynaklı. 

Medyaya AK Parti sunumu yansıdı. Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir'in, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri sonuçlarına ilişkin rapor açıkladığına dönük metinler servis edildi.

Geçtiğimiz haftaki kulisleri aktardığım gibi; Beştepe “adaylar yüzünden kaybettik” derken, AK Parti Genel Merkezi “tek neden ekonomi” görüşünde birleşti. 

Bu raporlar kesilecek faturayı da özetliyor. Erdoğan hangi raporu daha çok dikkate alırsa o yönde koltuklar değişecek. 

Adaylara fatura kesilirse, parti kampanyasını yönetenler ve seçim bölgesinde kaybeden kimi Bakanlar etkilenecek. Ekonomiye fatura kesilirse, hesap mecburen bekletilecek ve “değişim oluyor” dedirtmek için birkaç koltuk değişecek. 

Tüm bunların yanında asıl kulis ise ittifak konusu oldu. Parti kaynaklarından edindiğim şunlar; 

- Cumhurbaşkanı Erdoğan parti içine “normalleşme süreci ile MHP’den uzaklaşılacağı senaryosu gerçek dışı” mesajı vermiş.

- Seçim sonuçları “Cumhur İttifakı kaybedilen birçok yerde ortak aday çıkarabilirdi. Dolayısıyla ittifak hala elzem” görüşüne sebep olmuş.

- Erdoğan yapacağı son değişiklikler öncesi yeniden MHP lideri ile görüşme kararı vermiş. 

Gözler artık kabine, parti ve Beştepe hattında yerel seçim faturasının geç de olsa hangi koltuklara kesileceğinde. Daha doğru ifadeyle; Erdoğan’ın “Neden ikinci parti olduk?” sorusuna vereceği yanıtta.