Beşiktaş Kulübü'nün 3 Aralık'ta gerçekleştirilecek olağanüstü seçimli genel kurulu öncesi eski yöneticilerden Serdal Adalı, başkan adayı olduğunu açıkladı. Beşiktaş başkan adaylığını açıklayan Serdal Adalı, seçilmesi durumunda Rıza Çalımbay ile devam edeceğini ve Mehmet Özdilek’in sportif direktör olacağını duyurdu. Serdal Adalı, Conrad İstanbul Bosphorus Otel'de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Beşiktaş'ın çok zor bir süreçten geçtiğini belirten Adalı, "Beşiktaş'ımız, tarihinde hiçbir dönemde eşi benzeri görülmemiş bir duruma sokulmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün o eşsiz tespiti adeta bugün Beşiktaş'ımızın da sınavına dönüşmüştür. Dahili ve harici düşmanlarının bugün Beşiktaş'ı düşürdüğü duruma hiçbir Beşiktaşlı kayıtsız kalmamalıdır. Ben ki bu camia için en ağır bedeli ödemiş Beşiktaşlılardan biriyim. Benim buna seyirci kalmam söz konusu bile olamaz." ifadelerini kullandı. Başkan adaylığıyla ilgili camiadan önemli bir destek gördüğünü aktaran Adalı, "Bu süreçte adaylığımızı destekleyen isimlerden 'Camianın size vefa borcu var' söylemlerini çok duyuyorum. Yapmaya çalıştıklarımızın Beşiktaş camiasında karşılık bulduğunu görmek bizi hem mutlu etti hem de cesaret verdi. Yine de büyük Beşiktaş camiasının bana bir vefa borcu bulunduğunun dillendirilmesinden ar ederim. Beşiktaş için ne yaptıysam, bundan sonraki süreçte görev verilmesi halinde daha fazlasını da yapmaya hazırım." diye konuştu.

"Çok büyük ümitlerim ve hayallerim var"

Beşiktaş'ın yaşadığı adaletsizliklere son verebilmek için başkanlığa aday olduğunu vurgulayan Serdal Adalı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geldiğimiz noktada çok acıdır ki Beşiktaş Başkanı'na İnönü Stadı'nda parmak sallanır hale gelmiş, saha içinde ve saha dışında Beşiktaş'ımız her türlü adaletsizliğin fütursuzca muhatabı konumuna getirilmiştir. Beşiktaş başkanlığına aday olmamın ilk ve en önemli sebebi buna 'Yeter artık' demektir. Beşiktaş'ımıza dair çok büyük ümitlerim ve hayallerim var. Bu kulübün sağlam bir vizyonla sımsıkı kenetlendiğinde çok kısa süreler içerisinde nerelere gelebileceğini görüyorum ve heyecanlanıyorum. Bu inanç, bugün başkan adayı olarak huzurunuzda olmamın sebebidir. Profesyonel kadromuzla ve hiç tükenmeyen inancımızla her kulvarda başarılı olmayı, en önemlisi sürdürülebilir başarıyı birinci hedefimiz olarak belirledik. Çok uzun zamanlardan bahsetmiyorum, bir bakacağız, bir anda her şey değişmiş ve ayağa kalkmışız."

"Beşiktaş en büyüktür ve öyle kalacaktır"

Başkanlığa seçilmesi halinde kısa sürede atacakları adımlarla siyah-beyazlı futbol takımını hak ettiği yere getireceklerini kaydeden Adalı, "Rakiplerimiz lehine makas açılıyor. Ama kimsenin şüphesi olmasın, Beşiktaş en büyüktür ve öyle kalacaktır, boşuna uğraşmasınlar. Benden enkaz devraldık cümlesini duymayacaksınız. Sizden sabır ve sakinlik beklemiyorum. En kısa zamanda, hep beraber doğru adımları atarak hak ettiğimiz noktaya ulaşacağız. Guti'leri ve Quaresma'ları getirdiğimiz yıllardan sonra oluşan bir üstünlüğümüz vardı. Sokakta formalı gördüğünüz gençlerin, kadınların ve çocukların çoğunluğu Beşiktaşlıydı. Şimdi de halkın takımı Beşiktaş'ın sokaklarda en önde olması gerekir." şeklinde görüş belirtti.

"Kaybedecek bir dakikamız bile kalmamıştır"

Kongre üyelerine ve taraftarlara çağrıda bulunarak "Beşiktaş'ın geleceği elinizde. Kimse ümitsizliğe kapılmasın." diyen Serdal Adalı, şunları kaydetti: "Daha önceki seçimde huzurunuza geldiğimde; şunun adamı, bunun devamı diye algı operasyon yapıp yönetime gelenlerin durumu bugün ortadadır. Dolayısıyla zarar gören de Beşiktaş'ımız olmuştur. Unuttukları şey, ben her iki iktidara da rakip olup aday oldum ve yarıştım, o zaman hür ve bağımsızdım, bugün de bir kartal gibi hür ve bağımsızım. Rahmetli başkanımız Süleyman Seba'nın dediği gibi hiçbir zaman hiç kimsenin adamı olmadım. Onun oyu, şunun oyu, bindirilmiş kıtalar, birbirinin devamı yönetimler, sendikalar, gruplar hiçbiri Beşiktaş'ın sahibi değildir. Beşiktaş'ın sahibi Beşiktaşlılardır. Lütfen gelin, oyunuzu kullanın, iradenizi sandığa yansıtın. Kaybedecek bir dakikamız bile kalmamıştır. Gün, ayakları yere basan, gerçekçi adımlar atıp 'Kara Kartal'ı ayağa kaldırma ve güneşe yürütme günüdür. Beşiktaş'ımız için en iyisini yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın."

''Rıza Hoca ile buluşacağım''

"Yarından itibaren Rıza hocayla buluşacağım. Takımın eksiklerini maçtan sonra biraz daha belirlemiş olur. Seçilmiş gibi hazırlıklarımızı yapacağız. Ara transfer, 11 Ocak'ta başlıyor. O süreye kadar hangi futbolcuların transfer edileceği, kimlerle konuşacağımızı tespit edip 3 Aralık'a kadar geçen süreyi kullanmak istiyoruz. Borçlar bizi ürkütmedi, ürkütmez de. Takımın hangi noktaya ihtiyacı varsa biz o transferi yaparız. Para yoksa da cebimizden koyar o transferi gerçekleştiririz. Mevcut takımı bir an önce yukarı taşımamız lazım. Yukarı taşımadığımız zaman sezon sonunda elimizde ne yapacağını bilmediğimiz bir futbolcu topluluğu kalacak. Bir an önce hocanın istekleri doğrultusunda transfer çalışmalarına başlayıp hazır hale gelmemiz ve transferleri kampa yetiştirmemiz lazım." diye konuştu. Güçlü bir yönetim kurulu listesi hazırladığını söyleyen Adalı, "Büyük transfer düşünüyoruz. Bu sene yapılan transferleri eleştirmek istemiyorum çünkü bu oyuncularla devam edeceğiz sezon sonuna kadar. Birkaç tane taraftarı mutlu edecek transfer yapacağız. Kulübün bütçesini zorlamadan gerekli finansmanı sağlayacak gücümüz de hazırlığımız da var." ifadelerini kullandı. Önceliğinin BJK Nevzat Demir Tesisleri'nin tapusunun alınması olduğunu aktaran Adalı, şunları kaydetti: "2011'deki yönetim kurulu zamanında rahmetli Orhan Saka abinin projesi üstünde beraber çalıştık Ümraniye ile ilgili. Birinci önceliğimiz Ümraniye'nin tapusunu almak. Bir önceki seçimde altyapıyla ilgili hazırladığım bir proje vardı. Ümraniye'nin içinde bir projeydi. Beşiktaş'taki alacağım bir işe yarasın, yetmezse üstüne vereyim akademiyi bitirelim dedim ama kısmet olmadı. Başka öncelikleri olabilir. Federasyon, Beşiktaş'a karşı çalışma içinde. Makası açmak Beşiktaş'ın faydasına olan bir şey değil. Bu makası kapatacağız. Öyle uzun senelere de ihtiyaç yok. Genel kurul bu görevi bize verirse kısa sürede onların seviyesine geleceğiz. Bundan hiç şüphem yok. En büyük projem, bu futbol takımını ayağa kaldırıp yukarılara taşımak. Her seçimde her başkanın projelerini beraber izledik. Şunu yapacağız denilen bir projenin gerçekleştiğini görmedik. Hayali projelerle camiayı yormanın anlamı yok. Beşiktaş'ın tesis olarak eksiklerinin farkındayız ve yapmamız gerekenleri de biliyoruz. İki kere aday oldum, bir kere ikinci başkanlık yaptım. Sıkıntıların nereden geldiğini biliyorum. Ümraniye konusunda geçtiğimiz 3-4 senedir bakanlıklara gidiliyor, süreçleri yakından takip ediyorum. Önümüzdeki dönemde Ümraniye'nin tapusunu alırsak Seba'dan sonra Beşiktaş'a tapu kazandırmış olacağız. Şan Ökten Tesisleri'ni ben yapayım dedim, şu anda yıkık duruyor. Ben başkan olsam da olmasam da her yönetime yapabileceğim bir şey var mı diye her zaman gittim. Ahmet başkana da gittim ama burayı yap diye talep gelmedi. Başkan olduktan sonra Şan Ökten Tesisleri'ni bitirip Beşiktaşlılara kazandırırız umarım."

Mehmet Özdilek sportif direktör

Başkan seçilmesi halinde siyah-beyazlıların efsane oyuncularından Şifo lakaplı Mehmet Özdilek'i sportif direktörlük görevine getireceğini kaydeden Adalı, yönetim listesinde ayrıca eski bir futbolcunun yer alacağını ifade etti. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile ön yargısız bir ilişki kuracaklarını söyleyen Adalı, "TFF'ye ön yargıyla gitmeyeceğiz. Statta yaşanan parmak hadisesinden sonra bir açıklama yaptım. Beşiktaş'a kimse parmak sallayamaz, hele kendi evinde hiç sallayamaz. Federasyon başkanıyla da ilişkileri iyi götürmeye çalışacağız. Beşiktaş'ın en ufak hakkının yenmesine de müsaade etmeyeceğiz. Geçmişte Beşiktaş'ı nasıl savunduğumu nasıl savunacağımı herkes biliyor. Beşiktaş Kulübü dünyada en son parmak sallanacak kulüptür. Gereken mücadeleyi tatlı şekilde de en sert şekilde de yaparız. Beşiktaş camiasının içi rahat olsun. Beşiktaş'ın maddi manevi zarar görmesine müsaade etmem de ettirmem de." ifadelerini kullandı. Adalı, diğer adaylarla da görüşme halinde olduğunu aktararak güçlü bir yönetim adına listelerin birleşmesi yönündeki bir soruya, "Beşiktaş'a faydalı olacak her oluşumun içinde olurum. Hasan Bey'le de Emre kardeşimle de görüşüyorum. Senelerdir Beşiktaş'a emek veren arkadaşlar. Yönetime alacağımız insanları zor ikna ediyoruz. Çünkü burada para harcamanın haricinde zaman ve emek de harcanıyor. Zaman zaman sosyal medyada da görüyorum, matruşka lafı bu camiaya hiç yakışmıyor. Benimle ilgili onun adamı şeklindeki açıklamaları yapmasınlar. Geldiğimden beri herkes geçmişimi biliyor. Bir teklif olursa, camia büyükleri böyle bir oluşumdan bahsederse ben her şeye uyarım." cevabını verdi.