Adana İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke’yi Adana’da göreve başladığı ilk zamanlarda ziyaret etmiştik. Bir hayırlı olsun ziyaretiydi.

Hasan Bey, Adana’ya Van’dan gelmişti. Tabi Van, Adana’ya göre nispeten elbette daha küçük bir şehir. Türkiye’nin en doğusunda. Farklı coğrafi ve kültür yapısına sahip güzel illerimizden birisi.

Acaba Hasan Bey, Van’dan gelip Adana gibi büyük ve karmaşık bir metropolde nasıl yapacaktı?
Başarılı olacak mıydı?


Hasan Tevke

Çünkü Adana, zor bir şehirdi. Çok sık milli eğitim müdürlerinin değiştiği bir ilimiz. Milli eğitim müdürlüğü yıllardır deneme tahtasına döndürülmüştü Adana’da. Tabi bu da Adana milli eğitimi adına çok talihsiz bir tablo çiziyordu.

İşte bu düşüncelerle gittiğim Milli Eğitim müdürlüğü’nde Hasan Bey’le sohbete başladıkça endişelerimin dağıldığını ve umutlarımın arttığını gördüm. Çünkü son derece konulara hakim, kendine güvenen ve pozitif yapısıyla, “sorun üretme” değil “sorun çözme” çabası içinde bir devlet adamı olduğunu gördüm.

Nitekim görev süresi devam ettikçe Adana milli eğitimine hakim oldukça, makama daha da oturduğunu, Adana milli eğitimindeki sorunların bir bir çözüldüğünü, belirsizliğin yerini netliğin, yönetimde hakkaniyetin yer aldığını gördük.

Gerçekten de Hasan Tevke’nin Adana için bir şans olduğunu düşünüyorum. Geçen gün de TÜYAP Fuar Merkezi’ndeki, Kariyer Ve Mesleki Eğitim Günleri öncesinde basın toplantısı düzenleyerek Adana’da bu konuda yapılan çalışmalar hakkında verdiği bilgileri dinleyince bu tespitim daha da belirginleşti.

Müdür Tevke, mesleki ve teknik eğitim konusunda kentin geldiği noktayı anlatıp ‘Bugüne kadar 8 toplantı yaptık. Bu toplantılarda mesleki eğitim ile ilgili kurumlarla bir araya geldik. Adana’da 7 ana branş üzerinde elemana ihtiyaç var.

Fuarımızda meslek tanıtımı yaparak öğrenci velileri ile öğrencilerin bu okullara yönelimlerini temin etmek arzusundayız. Adana’daki insanlarımızın bizlere bu konuda gösterdikleri yakın ilgi ve yaklaşımlarına da ayrıca teşekkür ediyorum’ diyor.

Aladağ ilçesine madencilik lisesini, otomotiv üzerine bir okulu merkeze açmayı düşündüklerini belirten Adana İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, ‘Adana’ya ilk yapay zeka teknoloji lisesini açmayı düşünüyoruz. Bu anlamda çalışma başlattık.

Adana’ya 6.5 milyon avronun üzerinde yatırım yapılmıştır. 8 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine katkı koyduk’ diyerek yukarıdaki satırlarda benim anlatmaya çalıştığım eğitim vizyonunu ortaya koyuyor.

Diğer yandan da eğitimdeki ciddiyetin korunması yönünde bir duruş sergiliyor ve okullarda lakayt hareketlere asla izin vermeyeceğini kaydediyor.

Örneğin; okulların ticarethane gibi gösterecek uygulamalarla kesinlikle karşı olduğunu belirtip, “Okullar ticarethane değildir. “ diye gerekli yerlere mesajını veriyor.

Kısaca hem devlet yöneticisi ciddiyeti hem çağdaş ve bilimsel eğitim konularındaki gayreti hem de halkla ve basınla sıcak kanlı yaklaşımı nedeniyle Hasan Tevke’yi kutluyor, Adana’daki Milli Eğitimin çıtasını daha da yükseklere kaldıracağı yönündeki inancımı belirtmek istiyorum…