İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan ihbarda “Kırmızı Bülten” le aranan Sırp uyuşturucu baronu Zeljko Bojanicin, ülkemizde bulunduğu ve kaçakçılık organizasyonlarını Türkiye’den yönettiği ihbarı yapıldı. İhbarda ayrıntılı bilgi yer alıyordu. Polise düşen verilen adrese gidip kişiyi yakalamaktı. Evinde yapılan aramada sahte Kuzey Makedonya pasaportu ve kimliği bulundu.

İşlemler devam ederken, Bojanic’in öldürtüp villanın bahçesine gömdürdüğü çete üyelerinden Risto Mijanoviç’in ihbarı yapıldı. Bojanic, “Kırmızı Bülten” le aranan, suç örgütü lideriydi. Ülkemiz uyuşturucu baronlarının gizlenme ve hesaplaşma alanı olarak kullanılıyordu. Parayı bastırana vatandaşlık da veriliyordu. Ülkemizde kendisini bu kadar rahat hissetmelerinin bir nedeni olmalıydı.

NE KADAR HAKLI YAZMIŞIM

Organize suç örgütleriyle mücadele ediliyor, bazı ülkeler için son derece önemli olan suç örgütü liderlerinden ülkemizde yakalanıp sınır dışı edilenler oluyordu. Tabii bunlar yakalananlar. Bir de Bojanic gibi ülkemizde olup da yıllardır yakalanamayanlar vardı. Bunun böyle olduğu da Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı döneminde daha iyi anlaşıldı.

9 Kasım 2022’de bu köşenin okurlarına, “Türkiye, onların gizlenme ve hesaplaşma ülkesi oldu” diye yazmıştım. O yazının altında yabancı uyruklu suç şebekelerinin liderleriyle ilgili kapsamlı bilgiler yer alıyordu.

Önüne gelene hakaret etmeyi alışkanlık haline getiren, ismini anmak istemediğim ancak bilgilenmeniz için zorunlu olarak hatırlatacağım Süleyman Soylu isimli eski bakan, bunları yazdığım için yine köpürmüştü. Kuşkusuz o dönemde de operasyonlar yapılıyordu. Ama İçişleri Bakanı ile suç örgütü lideri olmakla suçlananlar fotoğraf çektirince onların üzerine kim, nasıl gidecek? Dönemin bakanı S. Soylu’nun emriyle yazım üzerine yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

FETÖ’NÜN 5. KOL FAALİYETİ!

“Organize suç örgütlerine yönelik gerçekleştirilen başarılı operasyonlardan hazımsızlık duyan yurt içi ve yurt dışı mihraklar tarafından yönlendirildiği açıkça anlaşılan değişik çevrelerce, organize suç örgütleri ile mücadelede yapılan başarılı çalışmalara karşın olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışıldığı ve FETÖ’nün ‘5’inci kol faaliyetlerine’ alet olunduğu gözlemlenmektedir. FETÖ’nün ağzıyla konuşanlar ve FETÖ’nün değirmenine su taşıyanlar, yapılan başarılı çalışmalara gölge düşürmeye ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışmaktadır.”

Yazıklar olsun! Kuşkusuz önceki bakan döneminde de operasyonlar yapılıyordu. Ancak, yakalanan uyuşturucu baronları değil, daha çok “torbacı”, “dağıtıcı” olanlardı. Bakıyorsunuz 5 ton kokain yakalanıyor, kimin olduğu belli değil. Erzurum’da 2 ton eroin yakalanıyor, gözaltına alınan sadece kamyon şoförü. Kamuoyunda, baronların üzerine gitmeme gibi bir alışkanlık olduğu izlenimi doğmuştu.

BATAKLIĞA SÜRÜKLENENLER

Yabancı uyruklu uyuşturucu baronları, parayla vatandaşlık almadı mı? Hakkında yalama kararı çıkarılacak Türk vatandaşına, bakanın makam odasında  “Yurtdışına çık” denilmedi mi? Yelekli bakanı ortalarına alıp fotoğraflar çektirenlere kim nasıl dokunacak?  Araçlarına çakar taktıkları bilinmesine rağmen bunları kim durduracak, kim söktürecek? Bu işler genelge yayımlamakla olmuyor.

Ülkemiz uyuşturucu batağının içinde. En muhafazakar şehirlerimizde bile uyuşturucu, uyarıcı kullanımı alabildiğine yaygınlaştı. Siz, yabancı uyruklu uyuşturucu kaçakçılarının Türkiye’ye gelmesine izin verirseniz, torbacısını, taşıyıcısını yakalayıp çete liderinin üzerine gitmezseniz ülke bu duruma gelir. Bugün bir çok aile çocuklarını bu illetten kurtarmak için mücadele veriyor. Tedaviden sonra o çevrelerden uzaklaşsınlar diye şehir değiştiriyor. Durum vahim!

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİ

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, organize suç örgütleri için “Uluslararası”, “Ulusal”, “Bölgesel” ve “Yerel” ayrımı yapılıyor. Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren yabancı uyruklu bilinen isimlerin Türkiye’ye girişi, ilgili ülkelerle kurulan temas sonucu önlenmişti. Sahte kimliklerle gelenler ya da ülkemize girmeye çalışanlar olduğu da bir gerçek.

Ülkemizde, bazı siyasiler suç örgütlerini korumaya çalışsa da, görevinin gereğini yapan kamu görevlileri olduğunu da unutmayalım.

Ali Yerlikaya İçişleri Bakanlığı’na getirildiğinde, “Çetelere, uyuşturucu kaçakçılarına nefes aldırmayacağız, kafalarına çökeceğiz” demişti. Yapılan operasyonlar bunu gösteriyor. Polis, arkasında İçişleri Bakanı’nın olduğunu bildiği için daha rahat çalışıyor. İl emniyet müdürleri operasyonlarda adeta yarışıyor. Operasyon yaparsınız, çok sayıda kişiyi gözaltına alırsınız da, bunlardan kaçının tutuklandığı, kaçının adli kontrolle serbest bırakıldığı önemli.

Çetelere yönelik haziran ayından günümüze kadar 233 operasyon yapıldı. 4 bin 44 kişi gözaltına alındı. Bunlardan bin 234’ü tutuklandı, 859 kişi hakkında “adli kontrol” kararı verildi.

Toplam 179 organize suç örgütü çökertildi. Uluslararası düzeyde Interpol tarafından kırmızı ve mavi bültenle aranan 12 uluslararası lider, kartel ve üst düzey suç örgütü elebaşı yakalandı. Bu arada çok sayıda uzun namlulu silah ve tabancanın da yakalandığını hatırlatalım.

Operasyonlar, yakalananlar bu ülkenin başına organize suç şebekelerinin nasıl bela edildiğini de ortaya koyuyor. Şimdi mücadele zamanıdır.