DERGAHTAKİ FOTOĞRAF VE O “VESİKALIK” MAHKEMEDE


Önce Menzil cemaati “Cumhur İttifakı”nı destekleyeceğini açıkladı ardından “Nurcu ağabeyler”in oluşturduğu Risale-i Nur Sözler Cemaati Meşveret Heyeti! Diğer tarafta da yine Nurcu Yeni Asya cemaati ve Süleymancıların Millet İttifakı’nda olduğunu biliyoruz. Çarpıcı değil mi? Tarikat ve cemaatlerin siyasette ne kadar etkili olduğu bir kez daha kanıtlandı! Şimdi size çarpıcı bir davanın ayrıntılarını anlatacağım.

Dün...

Cumhuriyet’ten Barış Terkoğlu köşesinde yazdı: ... Sahi ne oldu o sarıklı amirale... Hatırlayın, sarıklı amiralin önce dergahtaki fotoğrafları sosyal medyaya sızmıştı. Anlaşılan o ki dergahtan birileri çekmiş, paylaşmıştı. “Kim bu amiral?” diye tartışılırken, amiralin TSK sitesindeki vesikalık fotoğrafı da sosyal medyaya düştü. Vesikalık fotoğraf, açık bir bilgisayardan telefonla çekilmiş gibi görünüyordu. Fotoğrafın üstündeki linkte ise, belli belirsiz, TSK sisteminde hangi hesaptan açıldığı görünüyordu. Sonuçta TSK’da “Kim deşifre etti?” soruşturması başladı. TCG KINALIADA Komutanı Yarbay F.K.’nın “deşifre” ettiği “birileri” tarafından tespit edildi ve o komutan açığa alındı. Çünkü... “Cübbeli Amiral” o yarbay hakkında şikayetçi oldu ve soruşturma sonucunda bir iddianame hazırlandı!Ne demişti Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Nisan 2021’de:

“Geçmişte cübbeleri ile siyasi hükümetleri hedef alan yargı mensuplarını eleştirmiştir. Üniformalarıyla milli iradeyi hedef alan askerleri eleştirmiştik. Bugün de aynı yerdeyiz. TSK’nın disiplin anlayışıyla bağdaşmayacak, fotoğraf veren askere olumlu bakmadık, bakmayız. Biz de yanlış buluyoruz, MSB üzerine düşeni yapacak.” Bu açıklama “Cübbeli Amiral”in dergahta fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından Erdoğan tarafından kuruldu. Ancak... Amiral emekli edildi ve TSK’dan sorunsuz şekilde “ayrıldı”, “Cübbeli Amiralin” vesikalık fotoğrafını Whatssap grubunda paylaştığı öne sürülen Yarbay F.K. açığa alındı. Peki o  yarbayın dosyasında ne var?

Fotoğrafı çıktı bir ay sonra şikayet etti


Kamuoyunda “Cübbeli Amiral” olarak bilinen İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’yla ilgili fotoğraflar ilk olarak 25 Mart 2021’de veryansıntv.com adlı haber sitesinde yayımlandı.

Haberden bir ay sonra Amiral Sarı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Yarbay F.K. hakkında şikayette bulundu. Şikayette, Yarbay F.K. “casuslukla” suçlandı. (Cübbeli Amiral Sarı’nın iddiasına göre, dergahtaki fotoğrafın ortaya çıkmasının ardından askeri vesikalık fotoğrafı, Yunanistan’da yayım yapan bir haber sitesinde yer aldı.)

26 Nisan 2021 tarihinde yapılan şikayet üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Askeri Suçlar Soruşturma Bürosu’nca soruşturma başlatıldı. (2021/91245 Sayılı Soruşturma) Başsavcılık, Deniz Kuvvetleri’nden “soruşturma izni verilip/verilmemesi konusunda talepte bulundu. Şüpheli Yarbay F.K. hakkında yapılan disiplin soruşturması neticesinde “TSK-Net İç ağından alınan fotoğrafın internet üzerinden paylaşıldığı” tespiti yapıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu Madde 19/a’ya göre “emre itaatsizlik” suçunun işlendiği kanaatine varıldı. “Casusluk” değil “emre itaatsizlik” suçunun altını çizelim.

MSB açığa aldı, yarbay iptal istedi


Peki... Yarbay F.K. talimatla alınan ifadesinde ne dedi? Okuyalım:

“Olay tarihinde de üzerime isnat edilen eylemi kesinlikle gerçekleştirmedim. Hakkımda ileri sürülen iddialar iftiradan ibarettir. Bu iftiralarda bulunan kişi ve kişilerden davacı ve şikayetçiyim. Hakkımda bu dosyaya konu iftiraları atan kişi Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği üzere askeri üniforma ile bağdaşmayacak fotoğraflar veren, hal ve hareketlerde bulunan kişidir. Kendi üzerindeki iddia ve baskıları kırmak amacıyla bana Yunan casusluğu ithamına varan iftiralar atmıştır. Suçlamaları kabul etmiyorum.”31 Ocak 2023’te eski bir askeri savcı (sivile geçen) tarafından hazırlanan iddianameye göre; Yarbay F.K.’nın “emre itaatsizlik”, “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek”ten yargılanacağı öğrenildi. İddianamenin kabulünün ardından da Milli Savunma Bakanlığı, Yarbay F.K.’yı açığa aldı. Buna karşı o yarbay da harekete geçti ve açığa alınma işleminin iptali için Ankara 1. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Davanın ilk duruşması 11 Nisan 2023 tarihinde görülecek.

Yarbay F.K.’yla ilgili bir not: 15 Temmuz 2016’den sonra FETÖ mücadelesi için kurulan ATİİ Şube’de çalışan ve FETÖ mücadelesinde aktif rol alan bir subay. Hala daha firari FETÖ mensupları tarafından işletilen hesaplarda da bahse konu subay açıkça tehdit edilmekte.