Hollanda ile tamam mı devam mı maçına çıkacağız. Dünya futbolunun markalarından biri... Total futbol ve 4-3-3 sisteminin en iyi uygulayıcılarından. Şu anda 4-3-2-1’i tercih eden bir Hollanda izliyoruz. Daha garanticiler. En son Romanya maçında, rakiplerini perişan ettiler. Tabi biz Romanya’dan daha iyi takımız. Avusturya’nın Hollanda’ya 3 gol attığını unutmayalım. Hiçbir takım yenilmez değildir. Biz, oyunu kendi yarı sahamızda kabul edip, zaman zaman iyice geriye yaslanınca çok başarılı olamıyoruz. O zaman iş, kalecimiz ve futbol şansımıza kalıyor.

Savunmada Dumfries ve Ake yüksek teknik kapasiteleri ile hücum aktivelerinde iyi iş yapan oyuncular. Kanat/forvet Gakpo, birebirde kolay adam eksilten yapısıyla kendine kolay şut imkanları yaratıyor. Asist yeteneği üst düzey. Bizim defansı kuşkusuz en fazla zorlayacak oyuncunun ismi Depay... Stoperlerin hiç hoşlanmadığı oyun stiline sahip. Defansın arasında, enerjisini hiç kaybetmeden, rakiplerini hataya zorlayacak toplu veya topsuz hareketleri ile penaltı alma isteği sıkıntı yaratabilir.

Simons'un çabukluğu ayrı bir problem. Weghorst’u genelde son bölümlerde kullanıyorlar. O zaman oyun yapıları değişiyor. Hücum tercihleri kanat organizasyonuna dönüyor. Savunma ortasında görev yapan Van Dijk, muazzam stoper dediğimiz günlerden uzak artık. De Vrij ile beraber pres yemezlerse, oyuna katılımda başarılı gözüküyorlar.

Bizim için bu maçın anahtarı, Hollanda birinci bölgesinde yapacağımız etkili pres ve temaslı oyun sonrasında kapacağımız toplar. Hücum yaptığımız anlarda, onların ceza sahası içine topsuz olarak çok oyuncumuz girmeli. Maç boyunca böyle fırsatları bize çok vermek istemeyebilirler ama biz kendimizi buna zorlamalıyız.

Arda, serbest vuruşlar ve kornerlerde nasıl etkili olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu yüzden Hakan ile duran top paylaşımlarını iyi koordine etmeliler.

Kalecileri Verbruggen, çerçeveyi bulan tehlikeli şutlarda, şu ana kadar olağanüstü kurtarışlar yapamadı. Şut atma fırsatlarını mutlaka değerlendirmemiz gerekiyor ve en önemlisi mutlaka sakin kalmalıyız. Geriye düşsek bile topumuz, tüfeğimizle hücuma çıkarsak daha çok pozisyon veririz. Bu bir çeyrek final maçı ve şanslar eşit. Bu konsantrasyonla maça başlamalıyız.