-Umut bir açılım, bir anahtardır.-

Zaman, en büyük yaşam değerlerinden biridir. Kötüye kullanılan olanakların başında gelir. Yitirildikten sonra yakınılan bir kaynaktır. Varlık kaynağı, kucağı, kuşağı, çıkını, sargısı, oluşumların, yapılanmaların ortamı, olanağı. Canlıların yaşam süresi ve yolu. Başlangıç ve bitişiyle Tanrı kucağı ve kolları. Yerine göre bir olanak, bir sargı, bir dayanak, bir kapı ve tencere. Değeri yeterince bilinmeyen bir yaşam ufku. Olayına, yapısına, koşuluna ve durumuna göre ölçülüp değerlendirilen süre. Bir varlık pınarı. Başyastığı, umut çıkını, merhem, bir yumak. Saatlerin, günlerin, ayların, yılların sarmalı. “Ömür” olarak adlandırılan canlıların yaşam çizgisi ve sınırı. Önemi yeterince bilinmeyen bir yaşam değeri, bir varlık yorganı.

Özellikle öğrencilik ve gençlik yıllarında göz ardı edilen bir yaşam kucağı. Dilimizdeki “İş işten geçtikten sonra...”ki pişmanlık yakınması, zaman yitiminin verdiği kırgınlık ve üzüntüdür. Çalışmalarda, kazanım ve yitiklerde akla gelen, genelde yaraşırlığı ve değeri bilinmeyen bir yaşam sargısıdır. Değişik işlerde, türlü konularda bir dayanak ve olarak durumundaki zamanın bir yaşam kuşağı, bir varlık hazinesi olduğunu yeterince değerlendiremiyoruz. Gerçekte bir dünya ışığı ve süre kemeri olduğunu yeterince değerlendiremiyor, hakkını veremiyoruz.

Tüm canlılar zaman kuşağının bağımlısıdır. Varlıkları ve dünya günleri, zamanın kolları arasındadır. Gün, hafta, ay, yıl süre ölçümü bir anlamda sınırdır, koşuldur. Canlılara bağışlanan bir yaşam kucağıdır. Öğrencilik ve çalışma yaşamında gereken değeri yeterince verilmeyen zaman gerçekte bir hazinedir, bir tanımı güç değerdir. Yitirildikten sonra büyük ve uzun süreli yakınmalara neden olan yaşam değeri değişik biçimlerde ve koşutlarda ölçülüp tanımlanmakta ama hiçbiri gerçek değerini yansıtmamaktadır. Varlık ortamı, yaşam beşiği ve kucağı olduğu gibi sonsuzluk tanımıyla öne çıkan bir evren değeridir. Zamanı kullanmak, bir ustalık bir başarıdır. En seçkin en değerli, en benzersiz yaşam sargısıdır, başyastığıdır. Bir benzersiz yaşam kuşağıdır, Tanrı kucağıdır.

KUTLAMALAR

- Yapıtlarını beğeniyle izlediğim LEYLA SERPİL’in SAVRULUŞ adlı romanının ikinci baskısı İzan Yayıncılık’ın ürünü. Kendisini içtenlikle kutluyor, imzalı gönderisine teşekkür ediyorum.

- Cumhuriyet gazetesinde sanatçı MÜJDAT GEZEN’in yazılarını, NOW TV’de SELÇUK TEPELİ’nin anlatımlarını beğeniyle izliyor, başarılarının ve esenliklerinin sürmesini içtenlikle diliyorum.

- Değerli yazar AYLİN BENDİS’i “Kendi Gölgesinde” adlı “Kent Kitap” yayını yeni yapıtı için kutluyorum.