Reklamsız Sözcü

Almanya IŞİD’le mücadeledeki rolünü arttıyor

Almanya diplomatik kaynakları, Almanya Savunma Bakanı'nın yarın Ankara'ya geleceğini duyururken IŞİD'le mücadelede atılacak yeni adımları açıkladı.

android-time 17:21 2 Aralık 2015
Almanya IŞİD’le mücadeledeki rolünü arttıyor
Almanya diplomatik kaynakları, Almanya Savunma Bakanı'nın yarın Ankara'ya geleceğini duyururken IŞİD'le mücadelede atılacak yeni adımları açıkladı.

Alman diplomatik kaynaklar, “Almanya Savunma Bakanı yarın Ankara’ya gelecek. Almanya IŞİD’le mücadele için 6 keşif uçağı, 1 tanker uçağı ve Akdeniz’de bir fırkateyn konuşlandıracak” açıklamalarında bulundu.

Almanya’nın en kısa  sürede IŞİD’le mücadeleye dahil olacağı ve bölgeye 6 keşif uçağı ile 550 askeri personel göndereceği öğrenildi. Almanya Savunma Bakanı yarın Ankara’da olacak.
Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen, yarın Ankara'ya geleceği bildirildi. Diplomatik kaynaklar, Alman Savunma Bakanı Von Der Leyen’in Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile bir araya geleceği ve IŞİD ile ortak mücadele konularını görüşeceğini duyurdu. Almanya ayrıca 6 keşif uçağı ile 550 personel görevlendirecek. İki ülke bakanının IŞİD ile ortak mücadele ve Viyana Konferansı konularını ele alacakları ifade edildi.
Paris’teki terör saldırısının ardından gündeme gelen uluslararası terörle mücadele adımları da ele alınacak. Diplomatik kaynaklar, Almanya’nın IŞİD ile mücadele için 6 keşif uçağı, bir yakıt ikmal uçağı ve Akdeniz’de bir fırkateyn konuşlandırmaya karar verdiğini kaydetti. Yılbaşından önce Almanya bölgeye askeri personel sevkedecek. Ama öncelikle iki keşif uçağı ile 550 askeri personel görevlendirecek. Diplomatik kaynaklar Alman askeri birliğin taaruz maksatlı olmayacağının altını çizerken, savunma ve daha çok keşif ve istihbarat endeksli bir çalışma yürüteceğini vurguladı. Uçakların hangi ülkeye konuşlanacağı konusunun henüz netlik kazanmazken İncirlik Üssü’nün kullanılıp kullanılmayacağının Türkiye’nin onayı ve karşılıklı mutabakatı ile gerçekleşebileceği ifade edildi.
Alman uçakları ile askerlerin bölgeye sevkinin NATO çerçevesinde olmadığı ifade edilirken IŞİD’la mücadelede Almanya’nın kendi inisiyatifi ile bölgeye sevkin gerçekleşeceği bunun için de yarın Alman Federal Parlamentosu'nda görüşülerek onayın çıkması gerektiği kaydedildi. CİHAN

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 21:2802.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more