Reklamsız Sözcü

Nijerya’da bombalar patladı

Nijerya'da Gombe'de bir pazar yerine düzenlenen bombalı saldırılarda en az 25 kişi hayatını kaybetti. AFP kaynakları ise sayıyı 49 olarak iletiyor.

android-time 11:16 17 Temmuz 2015
Nijerya’da bombalar patladı
Nijerya'da Gombe'de bir pazar yerine düzenlenen bombalı saldırılarda en az 25 kişi hayatını kaybetti. AFP kaynakları ise sayıyı 49 olarak iletiyor.

Nijerya’nın kuzeydoğusunda bulunan şehirlerinden olan Gombe’de bir pazar yerine dünlenen iki bombalı saldırıda en az 25 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Nijerya yetkilileri saldırıyı Boko Haram’ın düzenlediğinden şüphe ediyor. AFP kaynakları ise ölü sayısını 49 olarak açıkladı.

BEŞ DAKİKA ARAYLA İKİ PATLAMA

Gombe sakinlerinden Muhammed Bello, “Pazar yerinde beş dakika arayla iki patlama meydana geldi. Güvenlik görevlileri, bölgeyi kordon altına almadan önce en az 25 ceset saydım. Çok sayıda da yaralı var” diye konuştu.

Saldırıları henüz üstlenen olmadı. Ancak yetkililer, saldırının ardında Boko Haram örgütü olmasından şüpheleniyor.

BOKO HARAM NEDİR?

Adı yerel Hausa dilinde “Batılı tarzda eğitim yasaktır” anlamına gelen Boko Haram, yaklaşık 160 milyon nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya’nın kuzeyinde 2002 yılında kuruldu. Örgütün, liderleri Muhammed Yusuf’un 2009’da gözaltındayken ölmesinin ardından başlattığı kitlesel şiddet eylemlerinde binlerce kişi yaşamını yitirdi, binlercesi de yerlerinden oldu.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari’nin yemin ederek görevine başladığı 29 Mayıs’tan bu yana Boko Haram, ülkenin kuzeydoğusundaki saldırılarını arttırdı. Saldırılarda yüzlerce kişi yaşamını yitirdi.

Öte yandan Çad, Kamerun ve Nijer askerleri ile yıl ortasından bu yana Boko Haram’a yönelik ortak operasyon yürütüyor.

FOTO: ARŞİV

Boko Haram'dan silahlı baskın

Boko Haram’dan silahlı baskın

Son güncelleme: android-time 12:5017.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more