Reklamsız Sözcü

Rusya’nın Türkiye iddialarına ABD’den tepki

ABD: Böyle bir iddiayı destekleyecek hiç ama hiç kanıt yok.

android-time 09:01 3 Aralık 2015
Rusya’nın Türkiye iddialarına ABD’den tepki
ABD: Böyle bir iddiayı destekleyecek hiç ama hiç kanıt yok.

Rusya’nın Türkiye-IŞİD ilişkilerine yönelik iddialarına bir tepki de ABD’den geldi. ABD, Erdoğan’ın, Rusya’nın Türkiye aleyhindeki petrol iddialarına verdiği yanıta destek verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı yapılan açıklamada “Türkiye’nin, IŞİD ile petrol kaçakçılığı yaptığı iddialarını direk olarak reddediyoruz. Böyle bir iddiayı destekleyecek hiç ama hiç kanıt yok” ifadelerine yer verildi.

FOTO:DHA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Rusya Savunma Bakanı Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov’un, “Suriye’den yasadışı şekilde satılan petrolün ana güzergahı Türkiye” açıklamasının herhangi bir dayanağı olmadığını söyledi. Toner, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında konu ile ilgili olarak kendisine yöneltilen soruya verdiği yanıtta, “Türk hükümetinin, IŞİD ile yasadışı petrol ticareti olduğu iddialarını direk olarak reddediyoruz. Bu iddiaların dayanağı ve hiç bir kanıtı yok” dedi.

“İŞİD’İN PETROL KAÇAKÇILIĞI BAŞA ÇIKILMASI GÜÇ BİR SORUN”

Türkiye’nin, Suriye sınırında güvenliği artırmak için gerekli tüm önlemleri aldığını düşündüklerini belirten Toner, “Dışişleri Bakanı John Kerry, daha bugün (dün), Brüksel’de bu konu ile ilgili konuştu. Daha yapılabilecek şeyler var mı? Elbette” diye konuştu.

Uluslararası ortaklarla, bu konuda sürdürülen çabaların önümüzdeki haftalarda ve aylarda da süreceğini belirten Toner, “İŞİD’in petrol kaçakçılığı yapıyor olması, başa çıkılması güç bir sorun. Ama başa çıkılması gereken bir sorun. O bölgede kaçakçılık, yasa dışı ticaret sorunu on yıllara dayanan, IŞİD ortaya çıkmadan önce var olan bir sorun. IŞİD bunu bir gelir kaynağına dönüştürdü” dedi.

“TÜRKİYE’DE KAÇAK IŞİD PETROLÜ BULUNMASI BİZE HİÇ ŞAŞIRTICI GELMEZ”

Türkiye’de, kaçak IŞİD petrol bulunabileceğini ancak bunun Türk hükümetinin bu kaçakçılığa ortak olduğu anlamına gelmeyeceğini vurgulayan Toner, “Türkiye’de kaçak IŞİD petrol bulunması bize hiç şaşırtıcı gelmez. Söylediğim gibi, bölge yıllardır kaçak ticaret için kullanılmakta. Bunu önlemek için Türkiye ile birlikte çalışıyoruz. Bizce, IŞİD petrolünün en büyük alıcısı Esad. Türk hükümetinin, IŞİD’in kaçak petrolleri ile ilgisi olduğunu söylemek doğru değil “diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın IŞİD petrol ile ilgili Türkiye aleyhindeki iddialarına ilişkin, Katar’da yaptığı açıklamada, “IŞİD petrollerini Türkiye’nin satın aldığını söylemek gibi bir iftiranın içerisinde girmek, böyle bir iftirayı Türkiye’ye atma hakkına kimse sahip değildir. Türkiye bir terör örgütünden petrol alacak kadar ahlaki değerlerini kaybetmemiştir. Paris’te de bunu söyledim bu iftirayı atanlar, ispat etmek durumundadır. Bunu ispat ettikleri anda ben cumhurbaşkanlığı koltuğunda bir dakika durmam. Ancak iftirayı atanlarında o koltukta durmamaları gerekir. Çünkü dürüst siyaset bunu gerektirir” demişti.

Mark Toner başka bir soru üzerine, Orta Doğu Enstitüsü’nün davetlisi olarak Washington’da bulunan HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın, bazı ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşeceğini, görüşmelerde Türkiye’deki siyasi ortam ve bölgesel konuların ele alınacağını söyledi.

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:0503.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more