Reklamsız Sözcü

Enflasyon tahmini yükseldi

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahmininni 6,9'a yükseltti

android-time 11:18 30 Temmuz 2015
Enflasyon tahmini yükseldi
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahmininni 6,9'a yükseltti

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun yıl sonuna kadar dalgalı seyrederek yıl sonunda 6,9 olmasını beklediklerini açıkladı. Merkez Bankası Erdem Başçı, yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklamak için bir sunum düzenledi. Erdem Başçı, “Yılın ikinci çeyreğinde temkinli para politikası politikasını sürdürdük, sıkı likidite politikasına devam ettik. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşmeye kadar getiri eğrisini yatay tutarak para politikasında temkinli duruş sergileyeceğiz. Sıkı para politikamız ekonominin dış şoklara dayanıklılığını artırdı” dedi.

FAİZ POLİTİKALARI

Faiz konusunda ise Merkez Bankası Başkanı “Önümüzdeki dönemde küresel para politikalarının normalleşmesinden sonra sözlü yönlendirme ile uzun vadeli faizlerin kalıcı düşeceğini değerlendiriyoruz. Buna bağlı olarak Türkiye’de geniş faiz koridoruna olan ihtiyaç kademeli olarak azalabilir” dedi. Başçı, faiz politikasının operasyonel çerçevesini kademeli olarak sadeleştirmeyi değerlendireceklerini belirterek bunu Ağustos ayında teknik bir raporla başlatacaklarını söyledi.

‘FED’DEN ENDİŞELENMEYİN’

Başçı, Fed faiz oranlarını artırırsa Türk bankalarına ödenen zorunlu karşılık faizlerini Fed faizleri seviyesine yükselteceklerine dikkat çekerek “Eylül ayında Fed’den gelebilecek faiz artışı konusunda kimse endişelenmemeli” dedi. Başçı “Döviz kurunun gecikmeli yansıması enflasyon görümündeki iyileşmeyi geciktiriyor. Enflasyonun orta vadede hedefe ulaşacağını öngörüyoruz. Türk ekonomisi ılımlı büyümeye devam ediyor. OVP’nin bir miktar altında ancak artı bir büyüme ile yılı tamamlarız. Yılın ikinci yarısında ılımlı büyüme eğilimi sürecek. Talep koşulları enflasyona katkı verecek. Cari dengedeki iyileşme sürecek ama dış talep koşullar iyileşmeyi sınırlayacak” dedi.

YIL SONUNDA YÜZDE 6,9 ENLASYON

Ortalama petrol fiyatı varsayımlarını aşağı çektiklerini belirten Başçı, “Gıda enflasyonunu yıl sonu için yüzde 8 olarak öngördük. Enflasyonun 2015 sonunda yüzde 70 olasılıkla yüzde 6-7,8 aralığında orta noktası yüzde 5,5 olacağı öngörülüyor. Enflasyon Eylül ayına kadar düşüş eğiliminde olacak, baz etkisiyle Eylül’de bir miktar yükselecek ve dalgalı seyrederek yıl sonunda yüzde 6,9 olacak” dedi.

Son güncelleme: android-time 12:3430.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more