Reklamsız Sözcü

İspanyollar, şimdi de Finansbank’ı istiyor

BBVA Başkanı Francisco Gonzalez, “Garanti’ye değil, Türkiye’ye yatırım yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz” demişti.

android-time 10:21 5 Aralık 2015
İspanyollar, şimdi de Finansbank’ı istiyor
BBVA Başkanı Francisco Gonzalez, “Garanti’ye değil, Türkiye’ye yatırım yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz” demişti.

TÜRKİYE'de ilk yatırımını Garanti Bankası'na yapan İspanyol Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), gözünü Finansbank'a dikti.

İspanyol El Confidencial'in haberine  kaynaklara dayandırdığı habere göre, BBVA, Yunan National Bank of Greece'in (NBG) satışa çıkardığı Finansbank hisselerine talip oldu.  BBVA ve NBG'nin anlaşmada son aşamaya geldiği ve bankanın bu sayede Türkiye'deki rekabette gücünü artırmak istediği  iddia ediliyor. BBVA'nın Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzalez, Garanti Bankası'nın imza töreninde yaptığı “Garanti'ye değil, Türkiye'ye yatırım yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz” açıklaması ile yeni yatırımların sinyallerini o dönemde verdiği dile getiriliyor.
ING Bank ve Katarlı bir fonun da hisselere talip olduğu ve BBVA'nın 6 aydır hisselerle ilgilendiği  belirtilirken,  NBG sermaye açığını kapatmak için Finansbank'ı satmak zorunda kaldığına işaret edildi. Haberde NBG'nin Finansbank'ın satışı için Morgan Stanley ve Goldman Sachs ile anlaşma yaptığı da belitiliyor.

GERİLİM TIRMANIYOR

spanyol gazetenin değerlendirmesinde Garanti Bankası'nı satın alar BBVA'nın Finansbank'ı da satın alması durumunda Türkiye'de yaşanan jeopolitik risklerden daha fazla etkilenebileceği dile getirildi.   (SÖZCÜ)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more