Reklamsız Sözcü

Sanayi ciro endeksinde düşüş

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam Sanayi Ciro Endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,7 azaldı.

android-time 10:30 11 Aralık 2015
Sanayi ciro endeksinde düşüş
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam Sanayi Ciro Endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,7 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı Sanayi Ciro Endeksini açıkladı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,7 azaldı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,3 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,9 azaldı.

FOTO: DHA / Ekim ayında en yüksek azalış ara malı imalatında gerçekleşti.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,4 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 12 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış ara malı imalatında gerçekleşti. Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 5,3 ile ara malı imalatında gerçekleşti.

EN YÜKSEK AZALIŞ DİĞER ULAŞIM ARAÇLARININ İMALATINDA GERÇEKLEŞTİ

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 17,8 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 6,8 ile kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı ve yüzde 6,2 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

EN YÜKSEK ARTIŞ TÜTÜN ÜRÜNLERİ İMALATINDA GERÇEKLEŞTİ

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 27,8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 10,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 7,3 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:4311.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more