Reklamsız Sözcü

Janet Yellen faiz için hazır piyasa dalgalanır

FED’in bu toplantıda faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bir yıldır beklenmesine karşın FED toplantısı yaklaştıkça gerilim artıyor.

android-time 10:27 14 Aralık 2015
Janet Yellen faiz için hazır piyasa dalgalanır
FED’in bu toplantıda faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bir yıldır beklenmesine karşın FED toplantısı yaklaştıkça gerilim artıyor.

Recep GENEL / İSTANBUL

Geçen yıl ekim ayında parasal genişleme programını sona erdiren FED,10 yıl aradan sonra ilk faiz artışına imza atarak “sıfır faiz” dönemini de kapatmaya hazırlanıyor. Bir yıldır piyasaları dalgalandıran ABD Merkez Bankası FED'in faiz artırmaya başlamasıyla piyasalarda yeni bir dönem başlayacak.

Foto: Shutterstock -FED’in mesajları piyasalar için kritik olacak

FED eski Başkanı Ben Bernanke'nin başlattığı parasal genişlemeyi sonlandıran Janet Yellen, bir dönemi tamamen bitirerek para politikasında normalleşme için ilk adımı atmaya artık hazır. Son bir aydır başta FED Başkanı Janet Yellen olmak üzere hemen hemen tüm FED yetkilileri aralık ayında faiz artırımının başlayabileceği sinyalleri gönderdi.

X Trade Brokers Menkul Değerler Yatırım Danışmanı Levent Mutlu “Janet Yellen'ın son açıklamalarında, faiz artışı için geç kalınmasının ABD ekonomisinde resesyon tehlikesi oluşturabileceğini söylemesinin ardından aralık ayı toplantısında faiz artırımının pas geçilmesi ihtimalinin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Piyasanın yüzde 87.2'si 25 baz puanlık bir faiz artırımı beklese de FED'in önünde iki seçenek bulunuyor” şeklinde konuştu.

FED'İN İKİ SEÇENEĞİ VAR

15-16 Aralık'ta toplanacak FED Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) önünde iki seçenek olduğunu dile getiren Levent Mutlu “İlk senaryoda 10-15 baz puanlık sembolik bir faiz artırımına gidilebilir. FED böylece piyasadaki belirsizliğe kısmen son verir. Dolarda değer kaybını beraberinde getirebilecek olan bu hamle Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilere de ciddi bir rahatlama sağlar” dedi.

İkinci senaryoda ise FED'in piyasa beklentileri dahilinde 25 baz puanlık bir faiz artırımına gidebileceğine işaret eden Mutlu “2013 yılından beri piyasada fiyatlanan faiz artırımı sürpriz olmayacağı için, dolarda çok agresif olmayan artışı görülebilir. Türkiye dahil gelişen ekonomilerde sermaye çıkışına hız hızlandıracak bu adımla birlikte, dolar 3 TL seviyelerini yeniden görebilir” diye konuştu.

Çarşamba günü basın toplantısı düzenleyecek Yellen'ın faiz artışında “ölçülü ve kademeli” bir yol izleneceğini açıklaması piyasalardaki ateşi kısmen hafifletebilir. Yellen'ın faiz artışının yüzde 0.25 olacağını açıklaması ve konuşmasında enflasyonda düzelmeye vurgu yapması durumunda ise piyasalardaki tedirginlik büyüyecek. Bu durumda yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 24'e yakın değer yitiren TL iyice zayıflarken, doların yeni rekorlara yürüdüğünü de görebiliriz.

PİYASALARIN TANSİYONU YÜKSEK

Artan tansiyona bağlı olarak doların çarşamba günü açıklanacak FED kararlarına kadar 3 lirayı yeniden görmesi bekleniyor. FED'in faiz artırmaya başlaması ile beklendiği gibi piyasaların tansiyonu da düşmeyecek. Faiz artırımının başlaması ile bu kez piyasalar faizin hangi sıklıkla artırılacağını fiyatlamaya başlayacak ve yön bulmak için yeni ABD verileri takip edilecek. Saxo Capital Markets Stratejisti Cüneyt Paksoy “FED'in beklenenden daha agresif bir adım ve şahin açıklamalar yapması global piyasalarda ciddi dalgalanmalar ve özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarında büyük bir baskının oluşmasına sebep olabilir. Ancak, FED'in böyle bir adım atma ihtimalini mevcut konjonktüre bağlı olarak oldukça düşük görüyorum” değerlendirmesini yaptı.

BAŞÇI ÖNCE FED'E BAKAR

22 Aralık'ta toplanacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) FED'in kararlarına bakarak harekete geçmeyi planlıyor. Venbey Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün “Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, küresel para politikalarının normalleşmeye başlamasıyla faiz koridorunun daraltılabileceğini ve faizin daha simetrik bir hale getirileceğini açıkladı. Herhangi bir ek sıkılaştırma mesajının olmadığı görülen açıklamalarına göre 2016 boyunca FED'in normalleşme hızının Merkez Bankası'nın faiz politikasının şekilleneceğini söyleyebiliriz” dedi.

GÜVENLİK RİSKİ ÖNE ÇIKMAYA BAŞLADI

Piyasaların FED'i beklerken jeopolitik riskler gibi uzun süredir ötelediği bazı risk başlıklarını da fiyatlamaya başladığını dile getiren Saxo Capital Markets Stratejisti Cüneyt Paksoy  “Uzun süredir tahammül sınırlarında bulunan dolar ve gösterge tahvilde yukarı yönlü hareketlilik ve buna paralel borsada 70.000'lere  doğru sert satış görüyoruz. FED algısına tek parti iktidarının getirdiği ‘ siyasi istikrar ‘ çıpası ile uzun süre direnç gösteren piyasaların ek riskleri de içine alarak geliştirdiği bu refleksi çok dikkatli izlemek gerekiyor” dedi.

KISA BİR RAHATLAMA DÖNEMİ BAŞLAR

FED toplantısı yaklaşırken, faiz artırımı beklentileri ile gelişmekte olan ülke piyasaları üzerindeki baskının ön plana çıktığına dikkat çeken ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Eda Önder Öztürk “Faiz artırımına hatta faiz artışının kademeli olmasına ilişkin dahi beklentileri fiyatların içerisine girdiğinden karar sonrası Türk Lirası başta olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimlerinde kısa süreliğine bir rahatlama yaşanması kuvvetle muhtemel” dedi.

Öztürk, 2016'da gelişmekte olan ülkelerin kendi dinamiklerine göre ayrışmaya başlayacağına işaret ederek “2015'in 5 ayını siyasi boşluk ile geçiren, güvenlik risklerinin ortadan kalkmadığı ve yapısal reformlara ihtiyaç duyan bir ekonomiye sahip olan Türkiye için bu dönemin sancılı olabileceğini ifade eden Öztürk “Bu sebeple bol para dönemi geride bırakılırken, FED'in faiz artırmasından ziyade izleyeceği yol haritası ve gelişmekte olan ülkeler zincirinde ülkelerin kendi hikayeleri ön planda olacak” dedi.

GÖZLER MERKEZ'E ÇEVRİLİR

FED'in faiz hamlesinden sonra yurtiçinde gözlerin Merkez Bankası'na çevrileceğini dile getiren Öztürk “Merkez Bankası'ndan daha somut adımlar görmek istenecek diye düşünüyorum. Merkez'in daha öncesinde birçok kez yapmış olduğu “ortada kuyu var yandan geç” hamleleri etkili olmayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

FED’DEN SONRA ‘LİRA’ BASKI ALTINDA KALACAK

DESTEK Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen  “Bu hafta başta gelişmekte olan ülke piyasaları olmak üzere bütün küresel piyasalar açısından oldukça tarihi kararlar alınabilir. FED alacağı faiz kararıyla beraber belki de 2016 yılının birkaç aylık trendini belirleyebilir. Vadeli kontrat verilerine göre FED'in bu hafta faiz artırım ihtimali piyasalar tarafında yüzde 83 olarak görülüyor. Piyasa fiyatlamaları ise hemen hemen aynı ihtimal düzeyine işaret ediyor. ABD 2 yıllık tahvil faizi ve doların önemli para birimlerine karşı gücünü gösteren dolar endeksi son ayda yüzde 10 yükseldi” dedi.  Piyasaların beklentisinin FED'in 25 baz puanlık bir artırım yapacağı yönünde olduğunu ifade eden Çekçen “Bütün fiyatlamalar da şu an bu olasılığı satın aldı. Piyasalar tarafında satın alınmamış senaryolar ise FED'in aralık ayını pas geçmesi veya 50 puanlık sert bir faiz artırımına gitmesi olarak gösterilebilir. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda beklenildiği üzere TL varlıkları üzerindeki baskı artabilir” diye konuştu.

FED GERİLİMİ ÇARŞAMBA GÜNÜ ZİRVEYE ÇIKABİLİR

GEÇEN hafta ortasından itibaren gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde dalgalanmanın arttığı ve yön belirlemenin gittikçe zorlaştığına dikkat çeken Venbey Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün “FED'in faiz artırımını karara bağlayacağı toplantıya artık sayılı günler kala piyasalardaki bekleyiş ve stres arttı. Bu hafta volatilitenin yön belirsizliği devam edebilir” dedi. Özellikle çarşamba günü sert fiyatlamaların yaşanabileceğini dile getiren Ürkün “Önümüzdeki hafta FED kararı öncesi ABD'de açıklanacak olan enflasyon verileri de piyasada yakından takip edilecek. Beklentilerden daha kötü bir veri gelmemesi FED'in vereceği karar öncesi elini kuvvetlendirecek bir gelişme olur” diye konuştu. Ürkün, FED'in olası faiz artırım kararı almasından sonra 2016 yılında izlenecek yol ile ilgili sözlü yönlendirmenin ne olacağının önemli olduğunu belirtti. Ürkün “FED'in faizleri artırması elbette gelişmekte olan ülkeler için oldukça olumsuz bir gelişme olacak” dedi.

PİYASALAR İÇİN KADER HAFTASI

Bu hafta FED'in faiz kararının açıklanacağını dile getiren IşıkFX Araştırma Müdürü Veli Kocatürk “Piyasalar için kader haftası olacak. FED'in faizlerde artırıma gitmesi bekleniyor. Ancak bu oran beklendiği gibi 0.25 olmayabilir. FED küresel piyasaları da dikkate alarak daha küçük bir adım atma kararı verebilir. Bu yüzden dolar pozisyonlarına dikkat etmekte fayda var. Eğer 0.25'ten daha küçük bir adım atarsa dolar kanadında kâar satışı gelebilir ve dolarda satış baskısı artabilir” diye konuştu. FED'in faiz artırımına küçük adımlar halinde başlama yönünde karar aldığında gelişmekte olan ülkelerin görünümünü kısa bir süre için pozitife çevirebileceğini belirten Kocatürk “Çünkü, dolar bundan sonra ABD'nin enflasyon görümüne yoğunlaşacak. Eğer enflasyonda olumlu seyir görülürse FED'in de bundan sonraki süreçte daha agresif adım atabileceği ve faiz adımlarını büyütebileceği düşüncesiyle dolara yeniden talep oluşacak. FED Başkanı Janet Yellen'ın şahin tutum sergileyerek enflasyonda düzelmeye vurgu yapması durumunda dolarda yeni zirveler görülebilir” şeklinde konuştu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more