Reklamsız Sözcü

Erdoğan’dan Putin’e sitem, doğalgaza mesaj!

"Daha önce benimle ilgili Putin’in beyanları hep mert ve cesurluğum üzerinedir" diyen Erdoğan, olası bir doğalgaz krizi ile ilgili de mesajlar verdi.

android-time 09:37 2 Aralık 2015
Erdoğan’dan Putin’e sitem, doğalgaza mesaj!
"Daha önce benimle ilgili Putin’in beyanları hep mert ve cesurluğum üzerinedir" diyen Erdoğan, olası bir doğalgaz krizi ile ilgili de mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa ziyareti sonrası gittiği Katar yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sınır ihlali yaptığı için düşürülen uçakla ilgili kriz konusunda tüm ülkelerin Türkiye'yi haklı bulduğunu kaydeden Erdoğan “Daha önce benimle ilgili Putin'in beyanları hep mert ve cesurluğum üzerinedir. Dürüst devlet adamlığım üzerine de birçok sözü vardır” dedi. Doğalgaz konusunda da konuşan Cumhurbaşkanı “Biz hayat boyu doğalgazla yaşamadık biliyorsunuz, doğalgazla tanışalı ne kadar zaman olduğu belli. Bu millet çileye alışık bir millettir.” diye konuştu.

FOTO:DHA Erdoğan, Fransa’daki İklim Değişikliği Zirvesi’nde ABD Başkanı Obama ile yaklaşık bir saat görüştü.

“BİZİ HAKLI BULUYORLAR”

Rusya’nın tavrına yönelik dünya liderlerinin Fransa’daki tutumuna yönelik Erdoğan “İkili görüşmelerde hâkim olan konu Rusya-Türkiye arasındaki gelişmelerdi. İlk gün, Hollande, Merkel ve Poroşenko ile ikili görüşmeler yaptım. Paris'ten ayrılmadan önce Obama ile de bir ikili görüşme yaptım. Bütün bu görüşmelerde dört ülkenin de yaklaşımı Türkiye'nin haklılığı noktasında ve ‘NATO olarak da biz her zaman Türkiye'nin şu anda yaşadığı olayda da yanındayız. Bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz' dediler. Sayın Obama'nın basın toplantısında yaptığı açıklama zaten çok net. Sayın Putin'e yaptığımız görüşme davetine malumunuz icabet olmadı. Merkel, Obama ve Hollande kendisi ile yaptıkları görüşmelerde bu konunun gerilimle çözülemeyeceğini belirtmişler. Sorunları diplomatik yollarla çözmek gerekir yaklaşımını dile getirmişler. Bizler de aynı kanaatteyiz. Bu tür konular, diplomatik yollarla çözülmelidir” dedi.

FOTO:DHA Sınırı ihlal ettiği için düşürülen uçağın pilotu törenle Rusya’ya uğurlanmıştı

“PİLOTUN CENAZESİNİ GÖTÜRECEKTİK REDDETİLER”

Erdoğan törenle Rusya’ya gönderilen Rus pilotun cenazesine ilişkin de ayrıntıları paylaştı. Erdoğan konuyla ilgili olarak “Rus pilotun naaşını, askeri törenle kendilerine teslim ettik. Kendilerine, piloton naaşını kendi uçağımızla götürüp kendilerine Rusya'da teslim etmeyi de teklif ettik. Ama bunu kabul etmediler. Kendi uçaklarını göndererek almak istediklerini belirttiler. Silahlı Kuvvetlerimiz karşı tarafın bu arzusunu da tabii ki yerine getirdi. Naaşla ilgili olarak bir Ortodoks din adamı çağırılarak, dini kurullara da riayet edildi. Bu üzücü olayla ilgili olarak her hususta azami düzeyde hassasiyet gösterildi” dedi.

“BANA ‘MERT VE CESUR’ DERDİ”

Erdoğan “Putin'in bugün size karşı cephe almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki bir soruya ise “Bu soruyu aslında Sayın Putin'e sormanız lazım. Yani 11 ay önce değil, daha öncesinde de benimle ilgili Putin'in beyanları hep mert ve cesurluğum üzerinedir. Dürüst devlet adamlığım üzerine de birçok sözü vardır. Hele hele bizim Berlusconi, Schroder ve kendisi ile üçlü- dörtlü bir araya geldiğimizde benimle ilgili söyledikleri hep bu istikamettedir.” diye yanıt verdi.

“BU MİLLET ÇİLEYE ALIŞIKTIR”

Rusya’nın olası bir doğalgaz hamlesine yönelik olarak ise Erdoğan “Biz hayat boyu doğalgazla yaşamadık biliyorsunuz, doğalgazla tanışalı ne kadar zaman olduğu belli. Bu millet çileye alışık bir millettir. Kaldı ki Rus doğalgazı olmazsa biz yandık bittik diye bir durum yok. Rusya dışında birçok ülkeden doğalgaz aldığımızı zaten dile getirdim.” yorumunda bulundu.

“RUSLARI SINIR DIŞI ETMEYİZ”

Hürriyet’in haberine göre; bir gazetecinin “Duygusallık stratejiye dönüşürse ne olacak? Örneğin Rusya Türk vatandaşlarını ihraç ederse biz de mütekabiliyet esasları doğrultusunda karşılık verir miyiz?” sorusuna ise Erdoğan “Mütekabiliyet, hukuk sınırları dahilinde olabilecek bir şeydir. Biz Rusya'nın halihazırda duygusal bir tavırla yaptıklarına teenni içinde yaklaşıyoruz. Bizim Türkiye'de yaşayan Rusların hukukuna riayet etmememiz sözkonusu olamaz. Türkiye, Rusya'dan ülkemize gelip daire almış, yerleşmiş olanları hissi tavırlarla yurtdışı etmek gibi davranışlar içerisine giremez. Tayyip Erdoğan olarak böyle bir şeye evet demem söz konusu olmaz. Bu bize yakışmaz.” şeklinde yanıt verdi.

RUS BASININDAKİ 17/25 ARALIK HABERLERİNE İLİŞKİN

Erdoğan uçak krizi sonrası Rus basınında çıkan 17/25 Aralık yolsuzluk haberlerine yönelik ise “Daha önce benzer iftiralar, İran medyası tarafından da piyasaya sürülmüştü. Oğlum ve kızımla ilgili iftiralar atmışlardı. O dönem Ruhani'yi arayıp bunların iftira olduğunu açık açık kendisine de söylemiştim. Hele hele ‘Müslüman bir Müslümana nasıl iftira atar' diye sormuştum Ruhani'ye. Ruhani olanları medya özgürlüğüyle izaha kalkışmıştı. O süreçte, kendisine de söyledim, İran'da medyanın ne kadar özgür olduğunu herkes gayet iyi biliyor! Şimdi benzer iftiralara Rusya'da tanık oluyoruz. Ben de iddia sahiplerini bunu ispata çağırıyorum. İspat edemezlerse müfteri konumuna düşerler” dedi.

Türkiye doğalgaz ile 1970 yılında 45 yıl önce tanıştı. 1970'de Kırklareli Kurumlar Bölgesi’nde doğalgaz tespit edildi ve Pınarhisar Çimento Fabrikası'nda kullanılmaya başlandı. Doğal gazın sanayi ve şehirlerde kullanımına 1984'de Rusya ile imzalanan anlaşma ile geçildi. Doğal gaz şehiriçi evsel ve ticari olarak 1988'de Ankara'da kullanıldı. 1992'de İstanbul, Bursa, Eskişehir ve İzmit'e yayıldı.

Türkiye'de halen çok sınırlı miktarda doğal gaz üretilebiliyor. Türkiye doğal gazı, Rusya ve İran'dan boru hatlarıyla, Cezayir ve Nijerya'dan sıvılaştırılmış (LNG) olarak deniz yoluyla alıyor. Azerbaycan ve Türkmenistan'dan da doğal gaz temin ediliyor.

ÖNCE İSTANBUL KARANLIĞA GÖMÜLÜR

Türkiye’de doğalgaz, elektrik üretimi ve ısınma amaçlı kullanılıyor. Yıllık doğalgaz ithalatı 49,2 milyar metreküp. Geçen yıl en fazla doğalgaz 26,9 milyar metreküp ile Rusya’dan ithal edildi. Bu ülkeyi 8,9 milyar metreküp ile İran, 6 milyar metreküp ile de Azerbaycan izledi. Cezayir’den 4,1 milyar metreküp ve Nijerya’dan da 1,4 milyar metreküp sıvılaştırılmış (LNG) doğalgaz alındı.

Türkiye'de kış aylarında günlük doğalgaz tüketimi 200 milyon metreküpe çıkıyor. Siyasi kriz nedeniyle Ruslar gazı kestiği ya da azalttığı taktirde, ilk olarak İstanbul karanlık ve soğukta kalacak. Marmara yeraltı deposu ve LNG dönüşüm tesislerinden günlük olarak şebekeye ancak 40 milyon metreküp gaz verilebiliyor. Kış aylarında İran ve Azerbaycan da akışı sınırlıyor. Rusya kaynaklı bir gaz kesintisi Türkiye’de konutlarda ısınmadan sanayide üretime kadar geniş bir alanı olumsuz etkileyecek.

PETROLDEN SONRA İKİNCİ

Doğal gaz yer kabuğunun içindeki fosil kaynaklı bir çeşit yanıcı gaz karışımı ve petrol türevi olarak biliniyor. Yakıt olarak önem sıralamasında ham petrolden sonra ikinci sırayı alıyor. Doğal gazın büyük bölümü metan gazı adı verilen hidrokarbon bileşiğinden oluşuyor. Doğalgaz günümüzde değerli ve stratejik bir enerji kaynağı olarak sıklıkla evlerde ve endüstride kullanılıyor. Dünya üzerinde Antarktika dışında tüm kıtalarda doğal gaz üretiliyor. Dünyadaki en büyük üretici Rusya, ABD, Kanada ve Hollanda ve İran olarak sıralanıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:3102.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more