Reklamsız Sözcü

Halaçoğlu’ndan ‘Dinsiz CHP’ açıklaması

"Dinsiz CHP" açıklaması ile gündemi değiştiren Yusuf Halaçoğlu, CHP'den özür dilemeyeceğini açıkladı.

android-time 09:35 12 Temmuz 2015
Halaçoğlu’ndan ‘Dinsiz CHP’ açıklaması
"Dinsiz CHP" açıklaması ile gündemi değiştiren Yusuf Halaçoğlu, CHP'den özür dilemeyeceğini açıkladı.

TBMM Başkanlığı seçiminde MHP’nin ‘geçersiz’ dedsteğiyle seçilen AKP’li İsmet Yılmaz’ın başkanlığından çok MHP ve CHP arasındaki demeç tartışmaları gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu tartışmaların odak noktasında ise MHP’li Yusuf Halaçoğlu’nun CHP açıklaması bulunuyordu. Halaçoğlu, CHP’nin adayı Deniz Baykal’a destek vermemelerinin nedeni olarak “Baykal’a destek verseydik ‘dinsiz’ partinin adayına destek verdiler” şeklinde açıklamıştı. Bu sözlere CHP’den çok sert tepki gelmesine rağmen Halaçoğlu sözlerinin arkasında olduğunu açıkladı. MHP’li Halaçoğlu yeni bir açıklama yaparak özür dilemeyeceğini açıkladı. “CHP, bana karşı değil bu lafın asıl sahibine karşı durmalıydı” diyen Halaçoğlu, “Karşı çıkmaları gereken taraf AKP'ydi” ifadesini kullandı.

Habertürk’ten Kübra Par’ın sorularını yanıtlayan Halaçoğlu’nun açıklamalarından bazı bölümler şöyle:

“Deniz Baykal'ı destekleseydik, AKP'nin tabiriyle, inançsız bir partinin adamını seçtik diye bize yükleneceklerdi” dediniz. CHP'nin dinsiz bir parti olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Üzerine basarak “AKP'nin tabiriyle böyle bir şeyle suçlanacaktık” dedim. Herhangi bir şekilde CHP'nin dinsiz, imansız olduğunu söylemedim. Eğer desteklersek bize karşı da bu suçlamaları yapabileceklerini söyledim. Zaten biz “Evet” de desek “Hayır” da desek bu suçlamalara hep maruz kalıyoruz.

Ama böyle bir eleştirinin gelmesini dikkate alıyorsanız demek ki siz de “CHP dinsiz bir partidir” önermesine hak veriyorsunuz…

Sözlerimin hepsini dikkate alırsak böyle anlaşılmaz. Bizim düşüncelerimizi ifade eden bir cümle değil zaten ama MHP üzeriden sürekli bu oyunlar oynanıyor.

Sözlerinizin bugün de arkasında mısınız?

Arkasındayım. 14 Mayıs 2015'te Cumhurbaşkanı Van'da konuşurken, HDP'yi Zerdüştlükle suçladı. CHP'yi kastederek “Bunların birbirinden farkı yoktur” dedi. “Kâbe Arap'ın olsun, Çankaya bize yeter” dedi. “Bunların din ve imandan ne haberi var? Camileri satıp ahıra çevirdiler” dedi. Bülent Arınç bunu hiçbir AK Partilinin söylemediğini iddia etse de Cumhurbaşkanı söyledi. Keza “Gavur İzmir” sözünü kim sarf etti?

Özür dilemeyi düşünüyor musunuz?

Neden özür dileyeyim? Özür dilenecek bir söz sarf etmedim.

CHP tabanını incittiğiniz için özür dilemeyi düşünür müsünüz?

CHP'yi ya da tabanını incitmedim. “CHP dinsizdir” demedim. CHP, bana karşı değil bu lafın asıl sahibine karşı durmalıydı. Karşı çıkmaları gereken taraf AKP'ydi.

Son güncelleme: android-time 09:4312.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more