Reklamsız Sözcü

Süleyman Şah davasında beraat çıktı!

Süleyman Şah Türbesi’yle ilgili internete düşen gizli görüşmenin içeriğini haber yaptığı için yargılanan Aydınlık gazetesi sorumluları beraat etti.

android-time 20:49 24 Aralık 2015
Süleyman Şah davasında beraat çıktı!
Süleyman Şah Türbesi’yle ilgili internete düşen gizli görüşmenin içeriğini haber yaptığı için yargılanan Aydınlık gazetesi sorumluları beraat etti.

Süleyman Şah Türbesi’ne ilişkin yapılan toplantıda Dışişleri Bakanı, Bakanlık Müsteşarı, Genelkurmay 2. Başkanı ve MİT Müsteşarı’na ait olduğu belirtilen ses kaydının sosyal medyada yayınlanmasının ardından, söz konusu kaydı haberleştirdiği gerekçesiyle Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel ile gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Şimşek, “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan açılan davada beraat etti.

‘Süleyman Şah toplantısının ses kaydı’ davasında beraat

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya sanık Mustafa İlker Yücel ve avukatları katıldı. Diğer sanık Murat Şimşek duruşmaya gelmedi.

“HALEN SOSYAL MEDYA SİTELERİNDE DOLAŞIYOR”
Sanık Mustafa İlker Yücel yaptığı savunmada, “Olay tarihinde Aydınlık Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeniydim. Haberin devlet sırrı olmadığı zaten tanzim edilen iddianamede de belirtilmiştir. Esasen bu haber sosyal medyadan alınmış olup halen sosyal medya sitelerinde yayınlanmaktadır. Dolaysıyla devlet sırrı özelliği kalmamıştır. Suç kastım yoktur. Beraatimi istiyorum” dedi.

“GAZETECİ HABER DEĞERİ OLAN YAZIYI YAYINLAYABİLİR”
Daha sonra söz alan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aslan mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Aydınlık Gazetesi’nin, Süleyman Şah Türbesi ile ilgili dönemin Dışişleri Bakanı, MİT Müsteşarı ve askeri yetkili arasındaki konuşmaları yaymak suretiyle isnat edilen suçu işledikleri iddia edilmiş ise de söz konusu habere dayanak olan ses kayıtlarının gazetenin yayın tarihinden önce sosyal medyada ve video paylaşım sitesinde yayınlandığı vurgulandı. Söz konusu haberin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında ele alınması gerektiğine dikkat çekilen mütalaada, gazetecinin görevinin haber değeri olan yazıyı yayınlamak olduğu belirtildi.

SAVCILIK HABER YAPILABİLECEĞİNİN ALTINI ÇİZDİ
Mütalaasında dünyanın herhangi bir ülkesinde böyle bir paylaşımın sosyal medyada yayınlanması durumunda, haber yapılacağının altını çizen savcılık, “Sosyal medya ve Youtube video paylaşım sitesinde yayınlanan görüntü veya seslerin devlet sırrı niteliği olsa bile bir kez yayınlandıktan sonra bu sırrın bu niteliği ortadan kalkar” ifadesine yer verdi. Tekraren yayınlayanların eylemlerinin suç teşkil etmeyeceğine ilişkin yerleşik uygulamaların da bulunduğuna dikkat çeken savcılık, sanıkların unsurları oluşmayan suçtan beraatlerine karar verilmesini talep etti.

SANIKLAREIN BERAATİNE KARAR VERİLDİ
Kararını açıklayan mahkeme heyeti, toplanan deliller ve dosya kapsamında atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek, sanıkların beraatlerine hükmetti.

İDDİA : GÜVENLİK TOPLANTISI İFŞA EDİLDİ
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zafer Koç tarafından hazırlanan iddianamede, Süleyman Şah Türbesinin, Türkiye’nin kendi toprakları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olduğu belirtilerek, IŞİD adlı grubun Youtube üzerinden yayınladığı videoda üç gün içerisinde boşaltılıp Türk bayrağı indirilmediği takdirde türbeyi yerle bir edecekleri tehdidinde bulundukları, bunun üzerine de dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler tarafından bir kriz masası oluşturularak toplantı yapıldığı anlatıldı. Toplantıda Suriye’deki Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik bir saldırı karşısında yapılması gerekenlerin görüşüldüğü belirtilen iddianamede, bu görüşmeye ilişkin bir ses kaydının “seçim güdümü” isimli hesaptan yayınlandığı aynı gün TİB tarafından anılan siteye erişimin engellendiği, hükümet yetkilileri tarafından da “Ulusal güvenliğe yönelik açık saldırı” olduğu yönünde açıklamalarda bulunulduğu belirtildi.

10’AR YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYORDU
Görüşme kayıtlarının ele geçirilmesi ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ayrı bir soruşturmanın devam ettiği belirtilen iddianamede, “Youtube adlı siteye erişimin aynı gün engellenmesine rağmen şüphelilerin, 28 Mart 2014 tarihli Aydınlık Gazetesi’nde “Türkiye’yi bombalar savaş çıkarırız” başlığıyla, görüşmenin içeriğini yayınlandıkları anlaşılmıştır” denildi. Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel ile gazetenin Sorumlu Müdürü Murat Şimşek hakkında “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan 5’er yıldan 10’ar yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edilmişti.  DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more