Reklamsız Sözcü

Diyarbakır’da olaylar çıktı: 1 çocuk öldü

Diyarbakır'da HDP'lilerin Sur'daki sokağa çıkma yasağını protesto etmek için yaptığı yürüyüşün ardından olaylar çıktı. 16 yaşındaki bir çocuk öldü.

android-time 18:40 22 Aralık 2015
Diyarbakır’da olaylar çıktı: 1 çocuk öldü
Diyarbakır'da HDP'lilerin Sur'daki sokağa çıkma yasağını protesto etmek için yaptığı yürüyüşün ardından olaylar çıktı. 16 yaşındaki bir çocuk öldü.

Diyarbakır’da HDP’lilerin Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağını protesto etmek için  yaptığı yürüyüşün ardından kentte olaylar çıktı. Merkez Yenişehir ilçesi Seyrantepe semtinde göğsüne kurşun isabet eden 16 yaşındaki Şiyar Baran ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan çocuk hayatını kaybetti.

Diyarbakır’da HDP İl Başkanlığı, Sur İlçesi’nde uygulanan sokağa çıkma yasağını protesto etmek için bugün kentte, ‘Sur için yaşam dursun’ çağrısı yaptı. Esnafın kepenk kapatma eylemi yaptığı, öğrencilerin okula gitmediği, yolcu minibüsleri ile belediye otobüslerinin çalışmadığı kentte, Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan grup, buradan Sur İlçesi’ne yürümek istedi.

Bölgede polis ekipleri zırhlı araçlarla geniş güvenlik önlemleri alırken, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, polis müdürleriyle görüşerek yürüyüşe izin verilmesini istedi. Polis yetkilileri, Yiğitalp’e Sur’a yürüyüşe izin verilmeyeceğini, Elazığ Caddesi üzerindeki polis barikatlarına kadar yürüyebileceklerini söyledi. HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp, HDP ve DBP il başkanlarının da aralarında bulunduğu kalabalık grup, sloganlar atarak polis barikatına kadar yürüdü.

OTURMA EYLEMİ SONRASI ORTALIK KARIŞTI

Burada yapılan konuşmanın ardından protestocular cadde üzerinde oturma eylemi yaptı. Bu sırada bir grup terör örgütü yandaşı, polis ekiplerine taşlı saldırıda bulundu. Polis, taş atan gruba göz yaşartıcı bomba ve ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Bir süre devam eden olayların ardından, göstericiler ara sokaklara dağılıp buralarda barikatlar kurarak giriş çıkışa kapattı.

Merkez Yenişehir ile Bağlar ilçelerinde yol kapatan gruplara polis ekipleri gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale bulundu. Olayların çıktığı mahallelerden zaman zaman silah sesleri duyuldu. Olaylar kentin birçok noktasında yer yer sürdü.

16 YAŞINDAKİ ÇOCUK ÖLDÜ

Gün boyu süren olaylar sırasında merkez Yenişehir ilçesi Seyrantepe semtinde göğsüne kurşun isabet eden 16 yaşındaki Şiyar Baran ağır yaralandı. Çevrede bulunanların yardımıyla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürülen Şiyar Baran, doktorların yaptığı tüm müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Polis, Şiyar Baran’ın ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more