Reklamsız Sözcü

Emeklilik Başvurusu ve Ne Zaman Emekli Olurum Uygulaması

E-devlet kapısı üzerinden emeklilik başvurusu nasıl yapılır ve "Ne zaman emekli olurum" uygulaması naıl kullanılır?

android-time 10:15 23 Aralık 2015
Emeklilik Başvurusu ve Ne Zaman Emekli Olurum Uygulaması
E-devlet kapısı üzerinden emeklilik başvurusu nasıl yapılır ve "Ne zaman emekli olurum" uygulaması naıl kullanılır?

Emeklilik başvuru işlemlerinde kişilerin tahsis talep dilekçesi doldurması gerekir. İlgili dilekçe artık online olarak da hazırlanabildiğinden dolayı emeklilik başvuru işlemleri için e devlet kullanılabilir. E devlet üzerinden yapılacak başvuru sayesinde dilekçenin kuruma verilmesine gerek kalmaz. Bu sayede kolay bir şekilde online olarak başvuru iletileceğinden dolayı kişilere kolaylık sağlanır. Sizler de sunulan online hizmet ile emeklilik başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Esgm-sgk blogunda yer alan emeklilik başvurusu yazısında kişilerin e devletten yararlanmasının daha kolay olacağı ifade edilir.

E-DEVLET EMEKLİLİK BAŞVURU SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Emeklilik başvuru işlemlerini yapmak isteyenlerin e devletten yararlanması gereken hizmet şöyledir:

Hizmete tıklandığında kişilerin üyelik giriş yapılması istenir. E devlet üyeliği olmadan emeklilik başvuru işlemleri yapılamaz. İlgili durum esgm sitesindeki emeklilik başvuru işlemleri yazısında da belirtilir. Üyelik girişi yapılması istenen ekran görüntüsü ise şöyledir;

Üyelik giriş sonrasında ise açılan ekrandaki yeni başvuru butonuna tıklanması gerekir. Butona tıkladıktan sonra ise açılan ekrandan emeklilik başvuru işlemlerine başlanabilir. Tahsis talep bölümünden sadece emeklilik başvuru işlemler için değil, diğer talepler için de işlem yapılabilir. Bu bölümde yapılabilecek başvuru türleri şöyledir;

Kişilerin online olarak yapacağı işlemlerde resmi prosedürleri de takip etmesi gerekir. Aksi halde sistem üzerinden yapılmak istenen işlemlerde hata mesajı yayınlanır. Bu konuda örnek bir hata ekranı şöyledir;

Resimde de görüldüğü üzere kişilerin işlem yapabilmesi adına mevcut şartların da sağlanması gerekir. Eğer eksik bir durum varsa sitem tarafından konuyla ilgili hata mesajı yayınlanarak işlemlerin yapılması engellenmektedir. İşlem yapan kişiler de işlemlere devam etmek için öncelikli olarak hata mesajında belirtilen durumu yerine getirmelidir. Eğer durum çözülmese konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için SGK kurumlarına müracaat edilebilir.

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olurum

SGK, gerek sigorta gerekse de emeklilik dönemine dair bilgi alınması amacıyla çeşitli uygulamalar oluşturmuştur. Bu uygulamaların büyük bir bölümü e devlet üzerinden yayınlanırken, özellikle emeklilik hesaplama gibi emekliliğe yönelik yapılan işlemlerde özel bir sayfa üzerinden ne zaman emekli olurum uygulaması kullanıma sunulmuştur.

RESMİ “NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM UYGULAMASI” İÇİN TIKLAYINIZ

Uygulama aracılığı ile kişiler normal şartlarda ne zaman emekli olurum sorusuna cevap bulacakları esgm blogunda anlatılmaktadır. Bu bakımdan sizler de emeklilik ile ilgili soru işaretlerinizi gidermek için ne zaman emekli olurum hesaplaması yapabilirsiniz.
Yapılan hesaplamalarda normal şartlarda ne zaman emekli olurumun yanıtı aranmaktadır.

Kişilerin güncel sigorta bilgileri üzerinden yapılacak hesaplamalar sonrasında sonuç sayfasında kişinin ne zaman emekli olacağı yayınlanır. Böylece kişiler normal şartlardan ne zaman emekli olacağını öğrenerek, buna göre planlamasın yapabilir. Fakat kişilerin sorgulamada sigorta bilgilerini kendisinin girmesi çeşitli hataların yaşanmasına neden olabilir. Güncel bilgilerin kullanılmaması ya da verişlerin form alanına girilirken yanlış girilmesi gibi nedenlerden dolayı yapılan ne zaman emekli olurum hesaplamaları da hatalı olabilmektedir. Bu nedenle doğru ve güncel bilgilerin girildiğinden emin olunmalıdır.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:5322.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more