Reklamsız Sözcü
RAHMİ TURAN

Putin rejimi mafya gibi!

21 Aralık 2015

Garry Kasparov… Dünya Satranç Şampiyonu bir Rus…
Bugün 52 yaşında olan Kasparov, dünyanın en büyük satranç ustalarından biridir ve 1985 ile 2000 yılları arasında 15 yıl satranç dünyasında fırtına gibi esmiştir.
Şampiyon Kasparov şimdi bir Rus vatandaşı olarak Rusya Devlet Başkanı Putin'i cesaretle eleştiriyor ve diyor ki:
***
“On yıl önce Putin rejimini anlamak için siyaset bilimini okumayın, Mario Puzo'nun ünlü ‘Baba' romanını okuyun, mafyayı, parayı takip edin!' demiştim.
Putin, Rus Ordusu'nun Kırım'da, Ukrayna'nın doğusunda ve Suriye'de ne yaptığına dair açık açık yalan söylüyor. Suriye'deki hava saldırılarında çok sayıda masum sivil ölüyor ama bu, Putin'in umurunda değil!
Putin, NATO'nun kararlılığını test etmek için pilotlara NATO'nun uyarılarını göz ardı etmelerini emrederek pilotların hayatıyla oynuyor.
Putin, Rus askerlerinin ölmesini umursamıyor ve bunu Rusya'da propaganda vesilesi olarak kullanıyor. Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesiyle
Putin'in eline daha fazla Rus kanı bulaştı.”
***
Cesur Kasparov'un anlattığı gibi, Putintehlikeli bir siyasetçi!
Ona bulaşmakla herhalde iyi etmedik ama ok yaydan çıktı bir kere…
AKP iktidarın yanlış politikaları nedeniyle belalı bir düşman daha kazandık!
Dik duracağız ve ülkemizin haklarını savunacağız.

CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın mektubu

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'dan bir mektup aldım.
Biraz kısaltarak, okurlarımla paylaşıyorum.
“Sayın Rahmi Turan,
Bir karalama kampanyasına dönüştürülen haber hakkında sizi bilgilendirmek istedim.
Atatürk'ün portresini indirmek şöyle dursun, benim Meclis'te, Atatürk portreleri için verdiğim sayısız önerge vardır. (Nazlıaka mektubuna Atatürk'le ilgili olarak verdiği 9 adet önergenin bilgilerini ‘dikkatinize sunuyorum' diye eklemiş. İnceledim. Doğru. R.T.)
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve Cumhuriyet ilkelerine ne kadar bağlı olduğumu beni tanıyanlar çok iyi bilir. Siyasi duruşu, yaptığım konuşmaları, verdiğim röportajları ve Meclis çalışmalarımı takip edenler Cumhuriyet kazanımlarını yok etmeye çalışan AKP iktidarıyla nasıl mücadele ettiğimin farkındadır.
Su götürmez bir gerçektir ki, Atatürk ilke ve inkılaplarına kalpten bağlı, O'na olan sevgisi herkes tarafından bilinen bir Cumhuriyet kadınıyım.
Gazetecilik mesleğine ömrünü vermiş, sayısız ödül almış, en yüksek tirajlı gazeteleri çıkarmış ve bunların köşe yazarlığını yapmış olan sizin gibi deneyimli bir gazeteciye bu gerçekleri anlatmak istedim. Saygılarımla
– Aylin Nazlıaka”

“Anladın mı keçi?”

Bir okurumdan mektup geldi.
Kadir İnanır'dan bahsediyor ve (özetle) diyor ki;
“Eski yıllarda hayran olduğum bir sinema yıldızıydı.
Ancak… Şu ‘Âkil adamlar' hikâyesi çıkınca hayal kırıklığına uğradım…
Sırf iktidar yandaşlığı yapmak ve o zamanki Başbakan'dan ‘Aferin' almak için ‘Âkil adamlar' heyetine girdi, şehir şehir dolaşıp, halkımıza,'Açılım'ın methiyesini yaptı. Benim gibi birçok hayranının nazarında irtifa kaybetti!
O, bir zamanlar sinemanın en büyüğüydü, değer miydi buna?
Ben onu filmlerde, her türlü gücün karşısında dimdik duran yiğit bir adam diye tanıyordum, meğerse sadece rol imiş bu!
PKK'lılar Güneydoğu'da hâlâ kan döküyor, askerimizi, polisimizi şehit ediyor. Kadir İnanır ‘Barış gelecek' diyordu. Hani, nerede barış?
Kadir İnanır şimdi insan içine çıkabiliyor mu, bilmem ama onu “Anladın mı keçi?” dediği,keçili reklamlarda gördükçe üzülüyorum. Demek ki keçiler onu
anlıyor!”

Te­bes­süm

Dalgın profesör!

Günün yorgunluğu içinde olan profesör, bir gece evinedalgın, olağanüstü keyifsiz ve sıkıntılı geliyor. Üstelik beli iyice bükülmüştür.Telaş içinde:
“Çabuk bana bir doktor çağırın!” diyor evdekilere… Çünkü belini doğrultamıyor!
Hemen gelen doktor, onu dikkatle muayene ediyor ve sonucu bildiriyor:
“Valla sağlığınızda hiçbir sorun yok. Belinizi doğrultabilmeniz için, pantolonunuzun düğmelerini, yeleğinizin iliklerine geçirmeyiniz yeter!”

Gü­nün Sö­zü

Üç şey uzun süre saklı kalmaz: Ay, güneş ve gerçek!

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Rahmi Turan
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more