Sözcü Plus Giriş

Bastille Günü nedir ve neden kutlanır?

Adını Bastille Baskını vakasından alan Bastille günü nedir ve neden kutlanır? İşte Fransa için büyük öneme sahip Bastille Günü ile ilgili detaylar...

08:18 -
Bastille Günü nedir ve neden kutlanır?

Fransa Ulusal Bayramı için Bastille Günü adı da kullanılmaktadır. Her yıl 14 Temmuz’da kutlanan Fransa Ulusal Günü ya da Bastille gününün bu tarihte yapılmasının nedeni Fransız İhtilali sırasından önemli eylemlerden biri olan 14 Temmuz 1789’daki Bastille hapishanesi baskınıdır. Kitleler hapishaneye baskın düzenlemiş ve kraliyetin hükümüyle hapse atılan ve itiraz hakkı bulunmayan mahkumlar serbest bırakılmıştır.

Paris’deki ortaçağ kalesi ve hapishanesi Bastille, monarşik otoriteyi temsil etmekteydi. Hapishane baskını sırasında 7 mahkûm bulunuyordu, ancak monarşinin suistimalini temsil ediyordu. Baskın, Fransız İhtilali’nin parlama noktasıdır.

XVI. Louis döneminde, Fransa büyük bir ekonomik kriz geçirdi. Amerikan Devrimi ile de alakalı olan bu dönemde, regresif vergiler söz konusuydu.

İLGİLİ HABERDünya şokta! Fransa'da korkunç saldırı: En az 80 kişi hayatını kaybettiDünya şokta! Fransa’da korkunç saldırı: En az 80 kişi hayatını kaybetti

Bastille Baskını, ve ardından gerçekleşen İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi bu devrimin üçüncü ayağıydı. İlki, soyluların XVI. Louis’ye vergi ödemelerini reddetmesiyle başladı, ve ikinci de meclisin kurulmasını sağlayan Tenis Kortu Yemini idi.

Halk, yurt güvenliğini mavi, beyaz ve kırmızı renklerini kullanarak sağlarken, bu önce devrimin simgesini ardından Fransa Bayrağı’nı temsil etti.

136 YIL ÖNCE BELİRLENDİ!

21 Mayıs 1880’de Benjamin Raspail 14 Temmuz tarihinin ulusal bayram olmasını teklif etmişti. Senato da 27 ve 29 Haziran tarihlerinde öneriyi kabul etmiş, 6 Temmuz 1880’de Fransa Ulusal Bayramı resmi olarak yasalaşmıştır. O günden bu yana 14 Temmuz’da kutlamalar yapılmakta, geçit törenleri düzenlenmektedir.

Son güncelleme: 08:24 15.07.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more