Reklamsız Sözcü
SAYGI ÖZTÜRK

Bunlar da devletin ayıbı

23 Şubat 2016

Belki unuttunuz, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde tam 72 gündür sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Orada bulunan yurttaşlarımızı terör örgütünün baskısından, zulmünden kurtarmak için güvenlik güçleri de büyük çaba gösteriyor. Valinin gündeminde Cizre'ye yapılacak valilik konağı var. Tarihi Hamidiye Kışlası'nı valilik binasına dönüştüreceklermiş.
Seçkin askeri birlikler, jandarma ve polis Özel Harekat timleri “geçici” görevle Güneydoğu'ya geldi. Ama bu nasıl “geçici görev” ise bir türlü bitmiyor, biteceğe de benzemiyor. Daha önce “Şark görevi” yapıp batı illerine atananlar, bu kez “geçici” diye Güneydoğu il ve ilçelerine gönderildi. Bahar geliyor, görev süreleri de uzadığı gibi Güneydoğu'ya kaydırılacak birlik sayısı da artırılacak.

HALK CEPHESİ YÖNÜNDEN

Sanmayın 130 bin nüfuslu Cizre İlçesi'nde halkın önemli bir bölümü, bölücü terör örgütünün yanında… Özellikle “Çözüm Süreci” döneminde halk, devleti hiç göremediği için terör örgütüne kendilerinin teslim edilmiş olduğunu düşünüyordu. Olaylar başladığında, halk örgütün yanında görülüyordu. Ancak, ne zaman devlet bu ilçeleri teröristlerden temizlemeye kararlı olduğunu gösterdi, halk da örgütün baskılarına rağmen evlerini terk edip, güvenlik güçleriyle teröristleri karşı karşıya bıraktı.
72 gündür sokağa çıkma yasağının uygulanması ne demek? Kendinizi Cizrelilerin yerine koyun. İşyerinize gidemiyor, çalışamıyor, kazanamıyorsunuz. Peki bu insanlar ne yiyor, ne içiyor? Biliyorum ki o insanlar sebze, meyve alamıyor. Zaten bunlar gelmiyor. Paraları kalmadığı için marketler açık tutulsa bile bir şey alamaz hale geldiler. Halk tükendi, bitti. Bazıları “deftere yazdırıyor” ve marketlere borçlanıyor. Devlet, zaten sıkıntılı olan bu yurttaşların en azından gıda ihtiyaçlarını ya da bununla ilgili giderlerini karşılamayı hiç düşünmez mi? Daha önce ilçeden ayrılanlar dönmek istiyor ama ilçeye sokulmuyor. Onlar da çadırlarda, araçlarda perişan bir durumda evlerine dönecekleri günü bekliyorlar.

ONLARDAN ÖNCE HIRSIZLAR GİRİYOR

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Cizre'de operasyonların bittiğini açıklamıştı. Evet ama örneğin Nur, Cudi, Sur ve Yasef mahallelerini boşaltan yurttaşlar evlerine dönebiliyor mu? Dönemiyor. Çünkü, evlerinin çevresi, içi patlayıcı dolu… Delik-deşik olmuş, kapısı-penceresi kırılmış o evlerde ve çevresinde patlayıcı araması yapılmadan girilmesinin can güvenliği yönünden tehlikeli olduğu belirtiliyor.
Vatandaş evine gidemiyor ama onların yerine o evlere giren fırsatçılar var. Cizre'de şu anda en çok hırsızlık olayı yaşanıyor. Evlerini terk etmiş yurttaşların evlerine çeteler giriyor, alabildiklerini alıp gidiyor. Zaten büyük sıkıntı içindeki bu insanlar bir de hırsızlardan darbe yiyor. Evlerine girmelerine izin verilmeyenler, evlerinin yakınında çadırda kalmaya bile razı…
Cizreliler artık iyice bunaldı. Bu insanlar için sokağa çıkma yasağı ne zaman bitirilecek? Halk arasında söylenti çok… 25 Şubat'ta ya da 1 Mart'ta sokağa çıkma yasağının kontrollü olarak kaldırılacağı söyleniyor söylenmesine ama “Devletin işi yine belli olmaz” görüşü daha da öne çıkıyor.

GÜVENLİK CEPHESİ YÖNÜNDEN

Jandarma, polis Özel Harekat timleri, askerlerle birlikte ilçeleri teröristlerden temizlemek için çok önemli görev yaptı, yapmaya da devam ediyor. Şehitler veriliyor. Arkadaşlarını gözyaşlarıyla gönderirken, görevlerine kaldıkları yerden devam ediyorlar. Sorunları olmasına rağmen bunu fazla dert etmiyorlar. Onların canlarını başka şey yakıyor.
Güneydoğu'ya geçici görevle gelenlerin dinlenmeleri, ailelerinin yanında olmaları için zaman zaman izin veriliyor. Bir hafta izinli olan kişi bir an önce ailesinin yanına gitmek ister. Ama bakın bakalım o polisler gidebiliyorlar mı? Çünkü uçaklar 15-20 gün sonrasında bile dolu. Karayoluyla gitmeleri ise güvenlik nedeniyle hayli sıkıntılı. Uçak seferinin artırılmasıyla çözülebilecek bu sorun bir türlü çözülmüyor.
Sur, Silopi ve Cizre'de PKK terörüne karşı mücadele eden ve ağırlığını Kayseri Komando Tugayı, Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) timleri oluşturuyor. Türkiye'nin seçkin savaşçılarının, önemli ve kolay çözülebilecek sıkıntılarından bir örnek daha verelim: Cizre'de okullarda kalan PÖH'ler su ihtiyaçlarını nehre attıkları bir motorla nehirden karşılıyor. Bu su sadece tuvalet ihtiyacı için kullanılıyor. PÖH'lerin günlerce yıkanamadıklarını geçenlerde MHP Milletvekili Ümit Özdağ'a da anlatmış. Özdağ, “PÖH'ler yedikleri yemeğin kalorisinin az olduğunu ve çoğu zaman doymadıklarını ifade etmektedirler. Aynı şikayet JÖH'ler tarafından da ifade edilmektedir. Oysa bu insanlar her gün abdest almalıdır. Her gün şehit olabilirler” diyor.
Baharla birlikte Güneydoğu'da olayları tırmandırmak için bölücü örgütün planları var. Devlet, kararlılığını gösterirse, bu yöreleri bir daha teröristlere bırakılmayacağını gösterirse halkı yanında bulur. Yoksa daha zor günler bizi bekler.

Saygı Öztürk
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more