Reklamsız Sözcü

‘Çağdaş sanattan ilham alıyoruz’

Sanayicilerin sanatçıları yakın takibe aldığını söyleyen CengizEroldu, “Çağdaş sanatın yeni ve farklı düşünceleri, bizim yenilikçiteknoloji oluşturma çaba ve hayallerimizle örtüştüyor” dedi.

Engin ESEN
android-time 09:44 17 Mayıs 2017
‘Çağdaş sanattan ilham alıyoruz’
Sanayicilerin sanatçıları yakın takibe aldığını söyleyen CengizEroldu, “Çağdaş sanatın yeni ve farklı düşünceleri, bizim yenilikçiteknoloji oluşturma çaba ve hayallerimizle örtüştüyor” dedi.

Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi, kapılarını sanatseverlere ve koleksiyonerlere açtı. 85 ülkeden yüzlerce sanatçının katılımıyla düzenlenen “Sanat Olimpiyatı” 26 Kasım'a kadar sürecek. Bienalin Arsenale bölümünde İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda ve Fiat sponsorluğunda Türkiye ‘ye ayrılan pavyonda, sanatçı Cevdet Erek'in “ÇIN” adlı mekansal ve sesli yerleştirme çalışması sergileniyor.

YAZICI ÖRNEĞİ

Çin'ın ön gösterimi öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli'nin katıldığı akşam yemeğinde konuşan

TOFAŞ CEO'su Cengiz Eroldu, hızlı teknolojik değişimin daha sınırsız ve farklı düşünmeyi gerektirdiğini belirterek, “Bu noktada çağdaş sanatla teknolojinin ve sanayinin örtüştüğünü görüyoruz. Biz de artık sanayiciler olarak çağdaş sanatçıların yaptığı işleri takip ediyoruz. Örneğin 3 boyutlu yazıcıları çağdaş sanat uygulamalarında gördük, şimdi endüstri uygulamalarında görüyoruz.

Çağdaş sanat ve sanayi arasındaki etkileşim iki taraflı oluyor. Teknoloji de ilerledikçe sanata bir takım imkanlar sağlıyor” dedi.

TANITIMA DESTEK

Eroldu şunları söyledi: “Fiat markası ile yarattığımız ekonomik değerin beraberinde, ülkemizin tanıtımına fayda sağlayacak projelere de destek veriyoruz. Otomotiv sektörü dünyadaki teknolojik değişimleri, müşterilerinin beklenti ve hayallerini takip etmek zorunda olan bir sektör. Çağdaş sanatın yeni ve farklı düşüncelere platform oluşturmasının, bizim Fiat markasında benimsediğimiz yenilikçi teknoloji oluşturma çaba ve hayallerimizle örtüştüğünü düşünüyorum.”

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da, “Ülkemizi yıllardır çok başarılı işlerle dünyanın en önemli güncel sanat etkinliklerinden birinde temsil ettiğimiz için gurur duyuyoruz” dedi ve sanatçı Cevdet Erek'e teşekkür etti.

ZİNCİRLİ KAMUSAN ALAN

Cevdet Erek'in eserinin  mimari kısmı, tellerle çevrili ve kapısı zincirli bir “kamusal  alan”, karşılıklı iki tribün, mekanı ortadan keserek Peru  ve Singapur pavyonlarına açılan bir transit geçitten oluşuyor. Ses kısmında ise çeşitli ritimler ve dünya barışıyla bireyin kendini ifade edebilmesine dair sözleri çınlıyor ve fısıldanıyor. Çalışmayla ilgili bir katalog İKSV tarafından yayınlanacak. Ayrıca, ses süslemeleri bir plak ile sanatseverlere sunulacak. Türkiye Pavyonu'nun destekçileri arasında Akbank, Garanti Bankası, SAHA Derneği, Vehbi Koç Vakfı ve Yıldız Holding de yer alıyor.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more