Reklamsız Sözcü

Hürriyet’ten ‘karargah rahatsız’ açıklaması

Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepki gösterdiği ve ardından Genelkurmay'ın açıklama yaptığı 'karargah rahatsız' haberine ilişkin bir açıklama yaptı.

android-time 16:53 28 Şubat 2017
Hürriyet’ten ‘karargah rahatsız’ açıklaması
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepki gösterdiği ve ardından Genelkurmay'ın açıklama yaptığı 'karargah rahatsız' haberine ilişkin bir açıklama yaptı.

Hürriyet gazetesi, tartışma yaratan ‘Karargâh rahatsız’ haberine ilişkin olarak Genelkurmay’dan yapılan açıklamaya cevap verdi. “Karargah rahatsız, ifadesi Genelkurmay Başkanlığı’nın ilgili açıklamasında da belirtildiği gibi, bilgilendirmede yer almamıştır” denen açıklamada, “Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık' başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir. Bunun için üzgünüz” ifadesine yer verildi.

İLGİLİ HABERErdoğan'dan TSK haberine çok sert tepkiErdoğan'dan TSK haberine çok sert tepki

İşte Hürriyet’in açıklaması

Gazetemizin 25 Şubat 2017 tarihli nüshasının birinci sayfasında “Yedi Eleştiriye Yedi Yanıt” manşetiyle yayımlanan haberin tümü Genelkurmay Başkanlığı tarafından Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’a, soruları üzerine yapılan kurumsal ‘bilgilendirme'ye dayandırılarak kaleme alınmıştır.

Bu haberin iç sayfada aktarılışında yazı işleri tarafından “İddia ve eleştiriler 7 konuda yıpratıyor” başlığının üstünde kullanılan “Karargah Rahatsız” ifadesi Genelkurmay Başkanlığı’nın ilgili açıklamasında da belirtildiği gibi, bilgilendirmede yer almamıştır.

Hürriyet’in haberindeki “rahatsızlık” ifadesi, Genelkurmay Başkanı'nı hedef alan söz konusu iddia ve eleştirilerin yarattığı durumu açıklamak amacıyla kullanılmıştır. Ancak maalesef haberimiz yayımlandıktan sonra gördük ki bu ifade, Genelkurmay’da hükümete karşı bir rahatsızlık varmış şeklinde de anlaşılabilmektedir.

Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık' başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir. Bunun için üzgünüz.

Ordumuzun yıpratılması, iç siyasete çekilmeye çalışılması her Türk vatandaşının reddetmesi gereken bir durumdur.

Ordumuzun seçimle işbaşına gelmiş sivil iradenin emrinde olması demokrasimiz için vazgeçilmez bir şarttır.

İLGİLİ HABERTSK'dan 'karargah rahatsız' açıklamasıTSK'dan 'karargah rahatsız' açıklaması
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more