Reklamsız Sözcü

İstanbul’da Eczacıbaşı Holding’in helikopteri düştü: 7 ölü

İstanbul Büyükçekmece'de Eczacıbaşı Grubu'na ait içerisinde Vitra Rusya Genel Müdürü Salim Özen ve 6 kişinin bulunduğu helikopter yoğun sis nedeniyle, tepesinde restoran bulunan 217 metre yüksekliğindeki Endem Televizyon Kulesi'ne çarparak E-5'e düştü. Olayda helikopterde bulunan 7 kişinin de yaşamını yitirdiği öğrenildi. Kaza nedeniyle E-5 yolu iki yönde de trafiğe kapatıldı. Ulaştırma Bakanlığı da helikopterin kuleye çarptığını doğruladı.

android-time 11:31 10 Mart 2017

Helikopterin düştüğü yerden ilk görüntüler paylaşan: Sozcu
İstanbul Büyükçekmece'de Eczacıbaşı Grubu'na ait içerisinde Vitra Rusya Genel Müdürü Salim Özen ve 6 kişinin bulunduğu helikopter yoğun sis nedeniyle, tepesinde restoran bulunan 217 metre yüksekliğindeki Endem Televizyon Kulesi'ne çarparak E-5'e düştü. Olayda helikopterde bulunan 7 kişinin de yaşamını yitirdiği öğrenildi. Kaza nedeniyle E-5 yolu iki yönde de trafiğe kapatıldı. Ulaştırma Bakanlığı da helikopterin kuleye çarptığını doğruladı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 11.16’da kalkan TC-HEZ tescilli Sikorsky S-76 tipi helikopter Büyükçekmece- Beylikdüzü arasındaki Endem Televizyon Kulesi’ne saat 11:21’de çarptıktan sonra düştü. Kulenin yaklaşık bir kilometre uzaklığına düşen Eczacıbaşı Grubu’na ait helikopterde 7 kişi bulunuyordu. Helikopterin Kaptan Pilotu’nun Alaaddin Nacar ikinci pilotunun ise Ahmet Bulut olduğu öğrenildi. Helikopter
Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Rusya Ülke Direktörü Salim Özen ile 4 Rus konuğunu taşıyordu.

ee Kaza yerine ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerine sevk edilen 10 itfaiye ve kurtarma aracı ile 50 personel yangına müdahale ediyor. Helikopterin parçalanarak düştüğü esnada yolda araç yoğunluğunun olmaması facianın büyüklüğünü önledi.

İLGİLİ HABERİşte helikopter kazasının yaşandığı bölgeİşte helikopter kazasının yaşandığı bölge
FOTO:İHA

FOTO:İHA

HELİKOPTER ECZACIBAŞI GRUBUNA AİT KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Alınan ilk bilgilere göre helikopterin içinde Eczacıbaşı’nın yapı grubundan düzey yöneticiler olduğu belirtildi. Heyetin Atatürk Havalimanı’ndan grubun bir fabrikasına gezi amaçlı gittikleri öğrenildi. Helikopterde bulunanların kimlikleri ise şu sekilde açıklandı;  Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Rusya Ülke Direktörü Salim Özen, Eczacıbaşı’nın Rusya’daki bölge satış yöneticilerinden Aleksandr Vanin, Rus misafirler Igod Kochergin, Luidmila Chuprova, Elena Badragan ile pilotlar Alattin Nacar ve Ahmet Bulut.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: KULEYE ÇARPTI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Beylikdüzü’nde düşen helikopter ile ilgili açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde: “Bugün saat 11.16’da Kuğu Havacılık ve Turizm AŞ’ ye ait TÇHEZ tescilli helikopter, Atatürk Havalimanı’ndan görerek kalkış yapmış, saat 11.20’de bir TV kulesine çarparak E-5 karayoluna düşmüştür.  Kalkış esnasında hava şartlarının normal olduğu bildirilirken, helikopterde 2 pilot, 4’ü yabancı uyruklu 5 yolcu olmak üzere 7 kişinin seyahat ettiği bildirilmiştir. Kazada ilk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybetmiştir. Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu uzmanları, söz konusu kazaya ilişkin incelemelerde bulunmak üzere kaza yerine gönderilmiştir”

Foto: DHA- Helikopterin kaptan pilotu Alaaddin Nacar (soldaki), ile ikinci pilot Ahmet Bulut

Foto: DHA- Helikopterin kaptan pilotu Alaaddin Nacar (soldaki), ile ikinci pilot Ahmet Bulut

Eczacıbaşı şirketlerinden Vitra'da üst düzey yönetici olan Salim Özer de helikopterde bulunuyordu.

Eczacıbaşı şirketlerinden Vitra’da üst düzey yönetici olan Salim Özer de helikopterde bulunuyordu.

ECZACIBAŞI: YÖNETİCİLERİMİZ VE RUS KONUKLARIMIZ VARDI

Olay yerine gelen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Helikopterin nasıl düştüğüne ilişkin henüz kesin bir bilginin olmadığını belirten Eczacıbaşı, “Olay nasıl ortaya çıktı şu an bilmiyoruz. İncelenince biz de öğrenmiş olacağız. Kaza nasıl oldu? Neden ortaya çıktı şu anda bilmiyoruz” dedi. Helikopterde bulunanlar hakkında da bilgi veren Bülent Eczacıbaşı, “Bir yöneticimiz vardı. Bir Rusya’daki yöneticilerimizin temsilcisi olan arkadaşımız vardı. Ayrıca Rus konuklarımız, müşterilerimiz vardı. Fuar nedeniyle davet ettiğimiz 4 misafirimiz vardı. Tabi 2 tane de pilotumuz var. Atatürk Havalimanı’ndan havalandığını biliyoruz. Sanırım Bozoyük tesislerimize gidiyordu. Tam donanımlı bir helikopterdi” diye konuştu.

FOTO:DHA - Helikopterin parçaları etrafa savruldu.

FOTO:DHA – Helikopterin parçaları etrafa savruldu.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de “Burada 5 kişinin cenazesi var. Yangın söndürme helikopteri değil. Özel bir helikopter olduğu söyleniyor. Bölgemizdeki helikopter firmalarıyla görüştük, İstanbul tarafından gelen bir helikopter olduğu kesin. Kuleye çarptığı yönünde kesinlik yok, sisten dolayı gözükmüyor” diye konuştu.

Beylikdüzü'nde E-5 karayoluna düşen TC HEZ tescilli helikopterin Eczacıbaşı grubuna ait olduğu öğrenildi.

Beylikdüzü’nde E-5 karayoluna düşen TC HEZ tescilli helikopterin Eczacıbaşı grubuna ait olduğu öğrenildi.

2008’DE ALINDI

Eczacı Grubu’na ait olan ve işletmesi Kuğu Havacılık tarafından yapılan S-76 tipi helikopter 2008 modeldi. Toplam 8 koltuk kapasiteli helikopterin VIP amaçlı kullanılıyordu. Saatte 287 kilometre hıza çıkabilen TC-HEZ tescilli helikopterin menzili ise 535 kilometreydi.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

NEDEN BURADAN UÇTU?

Atatürk Havalimanı’ndan kalktıktan sonra yolcu uçaklarının iniş kalkış hattının dışına çıkmak için S-76 tipi helikopterin bu bölgeye geldi. Helikopter Yalova-Bilecik rotasını izleyerek Bozüyük’teki Eczacıbaşı fabrikasına uçacaktı. Uçuş haritalarında Beylikdüzü’ndeki kule 257 metre yüksekliği ile ‘mania’ olarak bildiriliyor. Bunun haritada yer almasına rağmen pilotların neden bu rotayı kullandığı ise bilinmiyor.  Havacılık uzmanları, helikopter veya görerek uçuş yapan uçakların pilotlarının bölgeyi çok sık kullandığı, kulenin nerede olduğunu çok iyi bildiklerine dikkat çekiyor. Çift motorlu, yüksek performanslı helikopterin teknik arıza yaşayıp yaşamadığı ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ekiplerinin yapacağı araştırma sonrasında ortaya çıkacak. Enkazda helikopterin kuyruğunun gövdeden ayrıldığı, muhtemel olarak çarpmanın ana rotor olarak adlandırılan gövde üzerindeki paller veya gövdenin çarpmış olabileceği düşünülüyor.

Büyükçekmece'den çekilen bir fotoğraf

Büyükçekmece’den çekilen bir fotoğraf

KUĞU HAVACILIK’TAN AÇIKLAMA

Kuğu Havacılık ve Turizm AŞ Genel Müdürü Gürcan Mallı, İstanbul Büyükçekmece’deki helikopter kazasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: “Havacılık bünyesinde operasyon yapmakta olan TC-HEZ kuyruk numaralı 2008 üretim tarihli Skorsky S76 C++ tipli helikopterimiz İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Eskişehir Bozüyük seferini yapmak üzere saat 11.20’de kalkış yapmıştır. Kalkıştan kısa bir süre sonra helikopterimizin Beylikdüzü mevkiinde maalesef kaza kırıma uğradığı haberi tarafımıza ulaşmıştır. Helikopterimizde uçuş ekibinden 2 kişi ve 5 yolcu bulunmaktadır. Uçuş ekibi Alaattin Nacar ve Ahmet Bulut, yolcu isimleri ise Salim Özen, Aleksandr Vanin, Igor Kochergin, Luidmila Chuprova, Elena Badragan.”

Açıklamada ayrıca, “Yaşanan elim olaya ilişkin inceleme ve araştırmalar devam etmekte olup yeni bilgilere ulaşıldıkça kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir” denildi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

GÖRGÜ TANIĞI: SİS YOĞUN KULEYİ GÖREMİYORUZ

Görgü tanığı Ferhat Karatekin “Helikopter kuleye çarpıp döne döne E-5’e düştü. Bölgede sis yoğunluğu vardı. Şu anda o kadar yok ancak kulenin restoran olan kısmını göremiyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Helikopter kazasından ilk görüntülerSon dakika... Helikopter kazasından ilk görüntüler


kule8802

Helikopterin düşmeden önce İstanbul’un en yüksek kulelerinden Endem TV Kulesi’ne çarptığı öğrenildi. Kule, TÜYAP Fuar Merkezi’nin de yakınında bulunuyor. 217 metrelik yapının tepesinde bir de restoran bulunuyor. Restoranın bir süredir kapalı olduğu öğrenildi.

İLGİLİ HABERTürkiye'de yaşanan helikopter kazalarıTürkiye'de yaşanan helikopter kazaları

 

Son güncelleme: android-time 15:4410.03.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more