Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ferhan Şensoy’un eseri Gürgen Öz yorumuyla sahneleniyor
Ferhan Şensoy’un eseri Gürgen Öz yorumuyla sahneleniyor
Tiyatronun ustalaşan ismi Ferhan Şensoy'un Hayrola Karyola adlı eserini yorumlayan Gürgen Öz, eğlendirken düşündüren oyunu Sözcü'ye anlattı
Gamze KAYA
Kültür Sanat 21 Kasım 2016 - 16:53

Usta yazar Ferhan Şensoy’un kaleme aldığı, Zeliha Berksoy’un yönettiği, başrollerini Gürgen Öz ve Ece Özdikici’nin paylaştığı, her sahnesi düşündüren ve güldüren mizah dolu müzikal ‘Hayrola Karyola’ sanatseverler için sahnleniyor.

gurgen4

Evli bir çiftin ekonomik sıkıntı sonucu kredi alıp bir karyola satın alması ve tekrar onu satarak çocuklarının okul kredisini ödemek istemeleri ile başlayan serüven, izleyicileri, evdeki hesabın çarşıya uymayacağını anlatan bir heyecana sürüklüyor. Oyunun yıldızı Gürgen Öz, usta yazarın eserini ve yeni projelerini Sözcü’ye anlattı…

Ferhan Şensoy’un eseri ‘Hayrola Karyola’ ile izleyiciyle buluşuyorsunuz. Nasıl bir hikaye ile karşılaşıyor izleyici?

Müthiş bir taşlama. Tam bir sistem eleştirisi.Şu dönemde Ferhan Şensoy oynamak elbette anlamlı. Bazı şeylerin hiç ama hiç değişmediğini trajikomik bir şekilde izleyeceğiz. Çok eğlenceli.

gurgen2

Tiyatroya ilgi duyan kitle çoğaldığını düşünüyorum. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz tiyatronun toplumdaki yerini ?

Son zamanlarda bir artış ve ilgi var. İnsanlarda kültür ve sanatı, bazı değerleri korumak için hassasiyetler arttı. Bu yüzden tekrar tiyatro çatısı altında sosyalleşmeler başladı. Bu güzel. Özellikle Kadıköy, Anadolu yakasında organik bir büyüme var. Ordaki seyirci farkındalık sahibi ve daha organize. Ayrıca Kadıköy’de birçok yeni sahne açılmaya ve değişik, çok güzel oyunlar sahnelenmeye başladı… Sevindirici olduğunu düşünüyorum. Yine de ,tiyatro yapmak için Türkiye’de şartlar hala birçok açıdan zorlayıcı.

gurgen3

Özgün eserler mi sizi daha çok heyecanlandırıyor uyarlamalar mı?

Elbette özgün eserler. Fakat buranın kültüründe karşılığını bulan güzel uyarlamalar da çok keyifli olabiliyor.

Peki yeni film projeleriniz var mı ?

Sevgili Aram Gülyüz’le Zaman Makinesi 1973 adlı bir dönem komedisi çektim. Çok sevildi. Yurt dışında festivallerden davet aldı. Bu sene ise “Müthiş Bir Film” adlı yeni filmim geldi. Yine keyifli bir dönem komedisi. Onunla da Antalya film festivaline katıldık. Çok keyifli bir süreçti.

gurgen5

Yönetmen koltuğuna geçmeyi düşündünüz mü hiç?

Düşünüyorum. Size süpriz olsun.

Hayrola Karyola’yı nereden takip edebiliriz ?

Biletix ve Grupanya internet sitelerinden oyun tarihlerimizi takip edebilirsiniz.

gurgen1
Son güncelleme: 17:04 - 21.11.2016