Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
3 Türk kadın denizci, 3 deniz dolaştı
3 Türk kadın denizci, 3 deniz dolaştı
23 Nisan tarihinde Bodrum'dan denize açılan 3 kadın denizci, Türk bayraklı yelkenli yat ile 2 bin 100 mil yol kat ederek 3 deniz dolaştı. Barış için yelken açtıklarını belirten "Deniz Tutkusu Seyirde" adlı grup üyeleri 70 günde 50 noktayı ziyaret ettiklerini ifade etti.
Seyahat 12 Ağustos 2017 - 12:31

denziciler
“Tutkum” isimli yelkenli yat ile Bodrum’dan 23 Nisan tarihinde deniz turuna çıkan 3 kadın denizci, Ege, İyon ve Adriyatik Denizi’nde 70 gün seyahat etti. Barış için yelken açan “Deniz Tutkusu Seyirde” adlı grup üyeleri 2 bin 100 mil mesafe yol kat ederek Atina’dan, Hırvatistan’a kadar 50 noktaya ulaşarak seyahatlerini tamamladı.

d3Yıllardır hayalini kurdukları seyahati gerçekleştiren 57 yaşındaki Ceyda Güleçyüz, 52 yaşındaki Neşe Hasipek ve 58 yaşındaki Pırıl Adanalı, amaçlarının Türk kadınının gücünü ve farklılığını göstermek olduğunu ifade etti.

d4Tekne kaptanı Neşe Hasipek, “7 yıldır yelkencilik yapıyorum. Yaptığımız bu seyahatte Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum. Bize inanmayanları şaşırttık. Zorlu bir süreçti bizim için. Sabahları erken kalkıp yola çıkıyorduk. Bazı zamanlarda 10 saatlik yollar kat ettik. Denizler tehlikeliydi. Sadece hava şartlarıyla değil denizdeki kirlilikle de mücadele ettik. Zorlu bir seyirin sonunda bir çok insana ulaşmak çok sevindiriciydi” dedi.

d7
Grup üyelerinden Ceyda Güleçyüz 2001 yılından beri yelken yaptığını belirterek “6 sene boyunca kendi teknemde seyir yaptım. Bu kış Neşe Kaptan’la seyir yapma kararı aldık. Neşe Kaptan 70 günlük bir rota yaptı ve 23 Nisan'da yola çıktık. Müthiş ve keyifli bir seyir oldu. İnsanlar 3 kadını görünce şaşkınlık yaşıyorlardı. Tepkiler çok olumluydu. Biz daha çok kadın yelkenciyle karşılaşmayı bekliyorduk. Ama ülkemizde kadın yelkenci daha fazlaymış. Yolculuktaki en güzel anım ise İtalya'da okuyan küçük kızımı ziyaret etmekti” ifadelerini kaydetti.

d817 senedir yelkencilik yapan Pırıl Adanalı ise, “Yelkenci bir aileden geliyorum. Uzun yıllar yelkencilikle uğraştım. Haberi duyduğum zaman bu seyire katılmak istedim. 70 gün süren, limitlerimizi ve sabrımızı sınadığımız bir yolculuk oldu. Çok başarılı bir seyir oldu. Bir çok insanla tanışıp güzel bağlantılar kurduk. Zorluk yaşadığımız anlar da oldu. Fırtına yedik, yağmur yedik, önümüze yıldırımlar düştü ama 70 günü alnımızın akıyla tamamladık. Tek Türk bayraklı tekneyle 3 deniz dolaştık. Tek kadın ekiptik. Türkiye için tek örneğiz. Barış amacımız gerçekleştirdik. Kadından kaptan olduğunu da gösterdik. İnşallah birçok gence örnek oluruz” dedi.

İHA

Son güncelleme: 12:49 - 12.08.2017