Hatay 3’üncü İdare Mahkemesi, Antakya’ya bağlı kırsal Dikmece Mahallesi'ndeki tarım arazileri ve zeytinliklere yapılmak istenen TOKİ konutları için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çeşitli etkinliklerle seslerini duyurmaya çalışan köylüler, yargıdaki ilk mücadeleyi kazandı.

image small

DAVUL ZURNAYLA KUTLADILAR

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini öğrenen köylüler, bunu davul zurnayla kutladı. Köyün girişinde toplanan köylüler halaylar çekti, oyunlar oynadı. Ardından inşaatların olduğu yere doğru yine davullar eşliğinde yüründü. Sloganlar atan köylüler, inşaatların yapıldığı bölge yakınına kadar yürüdü.

image small

JANDARMA YİNE BARİKAT KURDU

Köylülerin davul zurnayla kararı kutladığı anlarda bölgede iş makineleri ise çalışmaya devam etti. Köylünün şantiye alanına girmesinin önlenmesi için de jandarma yine barikat kurdu.

image small

SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Mahkeme kararına ilişkin konuşan avukat Ecevit Alkan, şu ifadeleri kullandı;

*Davayı 25 Eylül’de açmıştık. Cumhurbaşkanlığı, depremi kararnamelerle yönetmeye çalıştı. OHAL ilan etti ve 126 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkardı. Buna göre tarım alanları, mera alanları, orman alanları imara açılabilir duruma geldi.

*Bizim temelde itiraz ettiğimiz budur. Buraların imara açılmamasını ve yerleşimlere açılacak yerlerin zemin etütlerinin çok sağlam bir şekilde yapılmasını talep ediyoruz. En çok yıkımın olduğu yerler sonradan imara açılan zeytinlik alanlar, tarım alanlarıdır.

*Dikmece de bu şekildedir. Bu yüzden davayı açtık. Davaya bakan 3. İdare Mahkemesi taleplerimizi haklı bularak, yürütmeyi durdurdu.

*İdareden buranın gerçekten bilimsel olarak en iyi yerleşim yeri olup olmadığına dair bilgi belge istedi. Bilirkişi raporlarından sonra buranın en iyi yer olup olmadığı ortaya çıkacak.

*Adaletli bir karar çıkmasını bekliyoruz. Biraz süreceğini tahmin ediyoruz. İkinci bir karara kadar yürütme durdurulacak şu an.